Międzybrodzie – cerkiew pw. Trójcy Świętej

Dawna murowana cerkiew parafialna greckokatolicka pw. Trójcy Świętej – obecnie kościół filialny rzymskokatolicki.

Dawna murowana cerkiew parafialna greckokatolicka p.w. Trójcy Św. obecnie kościół filialny rzymskokatolicki. We wnętrzu interesujący ikonostas i polichromie – współczesne cerkwi. Zbudowano ją w latach 1899-1900 z fundacji Aleksandra Wajcowicza. Murowana, potynkowana, postawiona na rzucie krzyża greckiego, jednokopułowa.

Autorem zachowanego ikonostasu, pochodzącego z 1900 roku, jest Bogdanowicz ze Lwowa. Przed cerkwią murowana dzwonnica na rzucie ośmiokąta i cmentarz, oryginalnym grobowcem Kulczyckich i Dobrzańskich w formie piramidy. Klucze u Pana Mieczysława Bojeczko, Międzybrodzie 32, na drugim końcu wsi (ok. 400 m). Cerkiew stoi na początku wsi, 2 km od Sanoka, jadąc za mostem na Białą Górę wzdłuż Sanu. Dojazd ułatwiają również niebieskie znaki pieszego szlaku dydaktycznego. Od głównego szlaku czerwonego idącego drugą stroną rzeki, można przepłynąć łodzią.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w załatwianiu wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.