Moczary – cerkiew pw. św. Mikołaja

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja, zbudowana w 1903 roku

Po wojnie była użytkowana jako magazyn. Została wyremontowana w 1992 roku. Obecnie jest rzymskokatolickim kościołem filialnym. Cerkiew jest orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami w poziomie (co stanowi dużą rzadkość na naszym terenie). Stoi na planie krzyża łacińskiego. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, do którego przylegają dwie zakrystie. Cerkiew wieńczy kopuła pokryta dachem namiotowym, posadowiona na ortogonalnym tamburze. Nad narteksem i kopuła pozorna wieżyczka sygnaturowa. Wyposażenie wnętrza nie zachowało się. Stropy z fasetami, ażurowy parapet chóru. Za cerkwią drewniana dzwonnica o konstrukcji słupowo ramowej z prześwitami.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.