Olszanica – cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej

Greckokatolicka cerkiew filialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, pełniąca obecnie funkcje kościoła rzymskokatolickiego.

Greckokatolicka cerkiew filialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, która obecnie pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego. Jest to obiekt murowany, na rzucie krzyża równoramiennego, z półkolistą absydą przy prezbiterium i przedsionkiem poprzedzającym nawę główną. Świątynia została wzniesiona w 1923 roku, na miejscu starszej. Cerkiew przez jakiś czas stała opuszczona, po wysiedleniu reszty ludności ukraińskiej w 1947 roku. Następnie została przejęta przez kościół rzymskokatolicki, a w 1967 roku erygowano tu parafię. Nad nawą znajduje się niewielka kopuła na tamburze. Przy nawach bocznych umieszczone są szkarpy. Z dawnego wyposażenia cerkwi zachowało się niewiele. We wnętrzu są trzy ołtarze z połowy XIX wieku, które przeniesiono tu z nieistniejącej cerkwi w Serednicy. W ołtarzu głównym zachowała się ikona Bogurodzicy, a w bocznych ikony św. Paraskewy i św. Mikołaja Cudotwórcy. Obok cerkwi stoi murowana dzwonnica parawanowa, z początku XX wieku. Na niej umieszczone są dwa dzwony, z 1630 i 1922 roku.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać świątynię z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może się znacznie wydłużyć.

Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

Klucze do cerkwi na plebanii, która znajduje się obok świątyni.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.