Rudawka – cerkiew pw. św. Sawy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Sawy zbudowana w XVIII wieku. Pierwotnie obiekt fundowano jako kościół rzymskokatolicki, który z czasem zaczął pełnić funkcję cerkwi, ze względu na większość liczebną wyznawców greckokatolickich. 

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Sawy. Zbudowana w XVIII wieku (w zależności od źródła podawane są różne daty jej powstania 1736 r. albo też 1797 r.). Pierwotnie obiekt fundowano jako kościół rzymskokatolicki, który z czasem zaczął pełnić funkcję cerkwi, ze względu na większość liczebną wyznawców greckokatolickich. Po 1947 roku została opuszczona. Kościół rzymskokatolicki przejął ponownie ten obiekt w 1967 roku, a w latach 1971-74 przeprowadził gruntowny remont. Obiekt jest zewnętrznie jednoprzestrzenny, z niewielką wieżą dostawiona od strony zachodniej, pokryty dachem namiotowym. Nad nawą jest dach kalenicowy, kryty blachą, zwieńczony wieżyczką syganturkową. We wnętrzu położona nowa boazeria.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.