Sanoczek – cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, zbudowana w 1863 roku.

Dawna drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem, Narodzenia Bogurodzicy, zbudowana w 1863 roku. Po 1947 roku została przejęta przez kościół rzymskokatolicki, jako cerkiew filialna parafii Dąbrówka w Sanoku. Gruntownego remontu dokonano w latach sześćdziesiątych oraz dziewięćdziesiątych XX wieku. Cerkiew jest budowlą orientowaną, zewnętrznie dwudzielną, oszalowaną deskami. We wnętrzu położono boazerię. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się jedynie dwa ołtarze boczne. W otoczeniu cerkwi znajduje się stary cmentarz.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.