Sanok-Dąbrówka – cerkiew pw. św. Dymitra.

Parafialna cerkiew greckokatolicka zbudowana w latach 1866-1891.

Parafialna cerkiew greckokatolicka, należąca do parafii w Sanok. W latach 1969-1993 była wykorzystywana jako kościół rzymskokatolicki. Zbudowana w latach 1866-1891. Obecna cerkiew jest murowana, orientowana, postawiona na planie krzyża greckiego, z trójbocznie zamkniętym prezbiterium (wiwtarem), zwieńczona centralnie kopułą pobitą blachą, a także jest zwieńczona łacińskim krzyżem. W 1982 roku dobudowano do niej współczesny kościół i pełniła ona przez kilka lat rolę kaplicy. Nieopodal cerkwi znajduje się stary przycerkiewny cmentarz. Oryginalne wyposażenie wnętrza praktycznie się nie zachowało. Na współcześnie wykonanym ikonostasie zawieszono oryginalne, dziewiętnastowieczne ikony. W grudniu 2005 roku, abp Jan Martyniak konsekrował nowy ołtarz. Na ścianach współczesne polichromie.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

Dojazd do cerkwi od strony ul. 1000-lecia lub Al. NMP.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.