Siemuszowa – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Drewniana, filialna cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, zbudowana w 1841 r.

Drewniana, filialna cerkiew greckokatolicka pw. Przemienienia Pańskiego, zbudowana w 1841 r. Obecnie użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Jest ona orientowana, trójdzielna, z babińcem nie wyodrębnionym w bryle, o prezbiterium zamkniętym trójbocznie. Od strony wschodniej dobudowano do prezbiterium murowaną, potynkowana zakrystię, a od południowej drugą, nowszą. Przed nią niewysoka wieża konstrukcji słupowej. Całość szalowana deskami w pionie. Budowlę obiega dołem fartuch z blachy, który chroni kamienną podmurówkę. Zachował się tu również ikonostas z drugiej połowy XIX wieku.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.