Chmiel

Chmiel – miejscowość u podnóża południowych stoków Otrytu. Chmiel słynie z działalności ośrodka jeździeckiego. Znajduje się tu również pracownia rękodzieła artystycznego (gobeliny, tkactwo, koralikarstwo – naszyjniki).

CHMIEL

Niewielka wieś leżąca w urokliwej dolinie Sanu, u podnóża lesistego i dzikiego pasma Otryt. Prawdziwy raj dla miłośników przyrody i amatorów jazdy konnej po niekończących się leśnych ścieżkach.

Chmiel to niewielka miejscowość, która została założona ok. 1502 r., a niespotykana w tej części Karpat nazwa pochodzi zapewne od rosnącego tu dzikiego chmielu. Ustanowienie granicy na Sanie w 1939 i 1944 r. doprowadziło do wysiedlania mieszkańców z tzw. pasa przygranicznego. W latach 70. XX w. zamieszkało tu kilka ciekawych postaci m. in. Zofia Komeda -Trzcińska (wdowa po Krzysztowie Komedzie), czy też pisarz i scenarzysta Jerzy Janicki. Do legendy przeszedł okres realizacji tu scen do filmu „Pan Wołodyjowski” w latach 60. XX w. Wiele przewodników podawało później, że w trakcie kręcenia sceny spalenia Raszkowa reżyser Jerzy Hoffman kazał podpalić miejscową cerkiew. W rzeczywistości spłonęły dwa stare domy, a cerkiew stoi do dziś. Jest to zarazem jedyny ocalały z dawnej zabudowy wsi obiekt.

Współcześnie w Chmielu istnieje dobra baza noclegowa w postaci pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych czy też pola namiotowego. Chmiel słynie też z działalności ośrodka jeździeckiego „U Prezesa”.

Położenie miejscowości z dala od głównych bieszczadzkich dróg i szlaków turystycznych sprawia, że nawet w sezonie letnim jest tu mniejszy ruch. Przepływająca doliną rzeka San jest dodatkowym magnesem przyciągającym turystów i wędkarzy. Niezapomnianym widokiem są przełomy tej rzeki, której rozległe meandry ciągną się aż do Jeziora Solińskiego. Istnieją tu wszelkie warunki do wypoczynku na łonie natury i uprawiania turystyki aktywnej. Chmiel leży dziś w granicach Parku Krajobrazowego Doliny Sanu, który wraz z Bieszczadzkim Parkiem Narodowym i Ciśniańsko – Wetlińskim Parkiem Krajobrazowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Warto zobaczyć: zachowała się tu dawna drewniana cerkiew grekokatolicka z 1906 r., obecnie kościół rzymskokatolicki. Obok cerkwi w Smolniku jest to jedyna ocalała świątynia w południowej części Bieszczadów. W jej sąsiedztwie zachowała się jedyna w Bieszczadach i jedna najstarszych w Karpatach płyta nagrobna z pełną inskrypcją pośmiertną z 1641 r. W 2011 r. została zakonserwowana i przykryta stylowym dachem w formie kaplicy. Na cmentarzu przycerkiewnym warte uwagi są stare nagrobki miejscowej szlachty i duchownych.

Turystyka: Chmiel jest dogodnym miejscem wypadowym w dolinę Sanu, bądź też w wyższe partie połonin. Przebiega tędy Transbeskidzki Szlak Konny PTTK, którym można podróżować wdłuż malowniczej doliny Sanu, bądź przedostać się w rejon Jeziora Solińskiego, przez niekończące się lasy bukowe w paśmie Otrytu. Warto wiedzieć, że masyw Otrytu ciągnie się na przestrzeni 18 km lesistym grzbietem, w kierunku równoleżnikowym, od Smolnika po Jezioro Solińskie. Wędrówka nim należy do stosunkowo uciążliwych.

Zaprawieni w jeździe konnej mogą wybrać się na szczyty połonin w pasmo Wetlińskiej i Smereka. Przy cerkwi w Chmielu zaczyna się ścieżka przyrodniczo-historyczna stokami Otrytu (znaki zielone). Podziwiając piękno lasu bukowego można nią dotrzeć na grań Otrytu, do schroniska „Chata Socjologa” i dalej na najwyższy szczyt tego pasma – Trochaniec (939 m). Ścieżka daje też możliwość dojścia do turystycznego szlaku niebieskiego biegnącego przez Otryt z Dwernika do Polany.  Do Chmiela dociera też rowerowy „Szlak Ikon” (znaki niebieskie) mający swój początek w Ustrzykach Dolnych a także Szlak „Zielony Rower 9B Lutowiska –  Dolina Sanu”. Istnieje też wiele nieoznakowanych dróg i ścieżek leśnych w tym paśmie, malowniczych zwłaszcza jesienią idealnych do jazdy rowerem górskim, samochodem terenowym a zimą na nartach biegowych lub rakietach śnieżnych.

W okolicy: warto zajrzeć w malowniczą dolinę dawnej wsi Ruskie (po drugiej stronie Sanu), gdzie zachowały się tu resztki cmentarza przycerkiewnego. Można stąd dojść nieoznakowaną ścieżką do czerwonego szlaku na Dwernik Kamień.

Ze szczytu tej góry (1004 m) rozciąga się jedna z najpiękniejszych bieszczadzkich panoram widokowych w kierunku połonin. Można też obejrzeć pozostałości okopów z czasów I wojny światowej, powstałych w okresie walk pozycyjnych między wojskami austro-węgierskimi i rosyjskimi na przełomie 1914/1915 r. Jedną z największych bieszczadzkich atrakcji przyrodniczych jest pobliski  Rezerwat „Hulskie”, w którym oprócz rzadkich gatunków roślin żyje niezwykle rzadki w Europie wąż Eskulap. Jego długość dochodzi do 2,5 m. ale na szczęście jest niejadowity. O spotkanie z nim w dolinie Sanu nietrudno.

Stąd już blisko do pełnej tajemnic i śladów po dawnych mieszkańcach doliny Hulskiego, Krywego i Tworylnego. Zachowały się tam ruiny dawnych cerkwi, dworu i stare cmentarze. Do Krywego warto też zajrzeć aby pokosztować świetnych wędzonych i ziołowych kozich serów bojkowskich u Tośki Majsterek. W sąsiedniej Zatwarnicy i Nasicznem możemy podziwiać największe bieszczadzkie wodospady. Rowerem można się też wybrać w jedno z najpiękniejszych w Bieszczadach miejsc – Dolinę Caryńskiego.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.