Cisna

Cisna jest ważnym punktem na turystycznej mapie Bieszczadów. W ostatnich latach powstało tu wiele gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, galerii a także punktów usługowych i gastronomicznych. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi jak „Siekierezada”. Odbywają się tu cykliczne koncerty i imprezy „Natchnieni Bieszczadem”, Festiwal „Kremenaros”, „Dzień Kwiatów” czy „Bies Czad Blues” (w Dołżycy).

CISNA

Urokliwa miejscowość letniskowa w samym sercu bieszczadzkich gór. Pełno tu Zakapiorów, artystów i… Bieszczadzkich Aniołów. Stąd w Bieszczady można wyruszyć kolejką leśną.

Cisna to dziś wieś letniskowa, siedziba gminy, położona na skrzyżowaniu dużej obwodnicy bieszczadzkiej i drogi karpackiej wiodącej z Komańczy do Ustrzyk Górnych. Miejscowość istniała już na początku XVI wieku i położona była wówczas na ważnym szlaku handlowym z Sanoka do Humennego na Słowacji przez przełęcz nad Roztokami. Do polowy XVIII wieku należała do jednego z najznamienitszych rodów bieszczadzkich, a mianowicie Balów. Następnie przeszła w ręce Fredrów. Na początku XIX wieku Jacek Fredro, ojciec Aleksandra, znanego komediopisarza wykorzystując istniejące w na stokach  Hyrlatej złoża rudy założył w pobliskim Majdanie i Lisznej hutę żelaza. Odlewano w niej m.in. krzyże nagrobne, które można jeszcze zobaczyć na bieszczadzkich cmentarzach.

Pod koniec XIX w. do Cisnej doprowadzono linię kolejki wąskotorowej, co znacznie ożywiło życie gospodarcze. Po II w. św. i akcji „Wisła” wieś prawie całkowicie się wyludniła, ale pozostało tu ok. 30 rodzin polskich. Obecnie Cisna jest ważnym punktem na turystycznej mapie Bieszczadów, której nie sposób ominąć. W ostatnich latach powstało tu wiele gospodarstw agroturystycznych, pensjonatów, galerii, punktów usługowych i gastronomicznych. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi, jak choćby „Siekierezada”.

W Cisnej i okolicy osiadło też wielu bieszczadzkich twórców, którzy zwłaszcza latem tworzą swoisty „folklor” miejscowości. Mają tu swoje galerie różni artyści, tacy jak: Ryszard Szociński (poezja), Jadwiga Denisiuk (pracownia ikon), Agnieszka Słowik – Kwiatkowska (malarstwo), Ewelina Kudła – Krawiec (malarstwo).

Miejscowość znana jest także z cyklicznych koncertów i imprez, jak  „Natchnieni Bieszczadem”, Festiwal „Kremenaros”, „Dzień Kwiatów”, „Bies Czad Blues” (w Dołżycy).

Cisna leży dziś w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Warto zobaczyć: jedną z największych atrakcji w regionie jest Bieszczadzka Kolejka Leśna, której główna stacja znajduje się w nieodległym Majdanie. W przeszłości używana była głównie do transportu drewna, a torowiska dochodziły do najodleglejszych dolin. Obecnie funkcjonuje wyłącznie dla ruchu osobowego i tylko na dwóch trasach: Majdan – Przysłup i Majdan – Balnica, głównie latem. Od sezonu 2012 jeździ również w okresie ferii zimowych.

Na starym cmentarzu przycerkiewnym zachowała się duża ilość starych krzyży i nagrobków w tym chyba najstarszy w Bieszczadach z 1842 r. jak również groby współczesnych twórców związanych z Bieszczadami – Zdzicha Radosa i Janusza Zubowa. Obok drogi do Leska stoi maleńki murowany kościół pw. św. Stanisława Biskupa z 1914 r. Na wzniesieniu Kamionka (centrum Cisnej) zachowane umocnienia i pomnik poświęcony żołnierzom i milicjantom poległym w połowie lat 40. XX w. z oddziałami UPA.

Turystyka: przez Cisnę przebiega główny turystyczny szlak karpacki z Komańczy w Bieszczady Wysokie (znaki czerwone). Do Przełęczy Nad Roztokami biegnie stąd szlak żółty z możliwością przejścia na stronę słowacką. Zarówno szlak żółty jaki czerwony daje możliwość dotarcia z Cisnej do grzbietu Karpat i połączenia się ze szlakiem granicznym (znaki niebieskie). W pobliskiej Dołżycy bierze początek szlak turystyczny (znaki czarne) w masyw Łopiennika (1069 m).

Przecinają się tu także szlaki rowerowe „Zielony Rower Bieszczady”, którymi można zwiedzić okolice Cisnej (znaki niebieskie). Położenie miejscowości umożliwia zaplanowanie kilkunastu wycieczek na dwóch kółkach o różnych wariantach tematycznych i stopniu trudności.

Przez Cisną przebiega międzynarodowy szlak rowerowy R 61 Greenway Karpaty Wschodnie prowadzący wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Karpaty Wschodnie”, jak również „Carpathian Cyclo Road” prowadząca na terenie Polski wzdłuż Karpat z Cieszyna do Krościenka k/ Ustrzyk Dolnych. Z Cisnej do Roztok Górnych prowadzi odcinek pilotażowy szlaku rowerowego „Śladami zbójników”.

W okolicy: warte polecenia są piękne i prawie dzikie doliny, jak choćby Łopienka, gdzie kiedyś istniały wsie, typowe dla pogranicza łemkowsko-bojkowskiego.

Na terenie dawnej wsi Solinka istnieje zespół przyrodniczo – krajobrazowy chroniący dolinę rzeki i jej przełomy w górnym biegu, spotykamy także ślady zabudowy dawnej osady. Planowane jest tu utworzenie rezerwatu przyrody. Do pieszych czy też rowerowych wędrówek, można wykorzystać nie oznakowane liczne ścieżki i drogi leśne, zimą idealne do wypraw na rakietach śnieżnych czy nartach.

Góra Łopiennik (1069 m) słynęła kiedyś jako doskonały punkt widokowy co uwiecznili w swoich wspomnieniach pisarze Wincenty Pol czy Zygmunt Kaczkowski. Na szczycie wmurowano w 2008 r. pamiątkową tablicę dla ich uczczenia.

W niedalekiej Dołżycy funkcjonuje duży park linowy.

Warto zobaczyć nieliczne już ślady i pamiątki po mieszkańcach tych ziem: cerkwiska w Dołżycy, Lisznej, Żubraczu, Buku, Przysłupiu i innych.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.