„CZAS DLA ŁOPIENKI”

Towarzystwo Karpackie

Gminne Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej

zapraszają  14 kwietnia 2018 do Cisnej na

SESJĘ  INFORMACYJNO-PRELEKCYJNĄ  „CZAS DLA ŁOPIENKI”

 

W tym roku tematem wiodącym sesji będzie 100 rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dlatego poza tradycyjnymi informacjami o działalności Towarzystwa Karpackiego w Łopience, planach na najbliższy rok oraz informacjami Nadleśnictwa Baligród, Nadleśnictwa Cisna, Stowarzyszenia Ratowania Cerkwi w Baligrodzie i Stowarzyszenia Rozwoju Wetliny i Okolic  będziemy mieli okazję wysłuchania referatów nawiązujących do tej rocznicy. Zaproszeni zostali znawcy tematu.

Robert Lipelt – prof. PWSZ, historyk i wykładowca akademicki, redaktor Rocznika Sanockiego, członek Rady Muzeum Historycznego w Sanoku opowie o zmianach społecznych i gospodarczych na Ziemi Sanockiej , które miały znaczący wpływ na proces odzyskiwania niepodległości.

Roman Frodyma – pasjonat historii i kultury regionu bieszczadzkiego, przewodnik beskidzki, badacz historii cmentarzy wojennych – największy znawca tematyki  cmentarzy wojennych z czasów I wojny światowej na terenie Polski południowej autor przewodników „Galicyjskie cmentarze wojenne”, odznaczony w Wiedniu Złotym Krzyżem Honorowym Austriackiego Czarnego Krzyża i polskimi medalami Komisji Opieki nad Miejscami Pamięci Narodowej,  opowie o Operacji Gorlickiej

Gościem specjalnym sesji będzie:
prof. Leszek Starkel  – geograf i geolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk  i Polskiej Akademii Umiejętności, specjalista w dziedzinie geomorfologii i paleogeografii, jeden z dwóch Polaków( razem z Pawłem Edmundem Strzeleckim) wyróżniony przez brytyjskie Królewskie Towarzystwo Geograficzne  medalem Gold Founders Medal. Pan profesor opowie o powojennych początkach polskiej kartografii, geomorfologii i hydrologii o kartowaniu Bieszczad i budowie zapory solińskiej i jako ciekawostkę przedstawi nietypowe zmiany rzeźby w dorzeczu górnego Sanu.

Całość sesji dopełnią fragmenty filmu „Straszna wojna” oraz promocja książki Stanisława Krycińskiego:  „Łemkowszczyzna . Czas wojny i pokoju”

Rozpoczęcie sesji godz 10.00

Wstęp wolny

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.