Czaszyn – cerkiew pw.św. Mikołaja Cudotwórcy

Dawna cerkiew parafialna pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy, postawiona w 1835 roku z fundacji Apolonii Łemkowskiej.

fot. PLKristof, CC BY-SA 3.0

Dawna cerkiew parafialna pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy została postawiona w 1835 roku z fundacji Apolonii Łemkowskiej. Po wysiedleniu ludności ukraińskiej cerkiew została przejęta przez kościół rzymskokatolicki. Jest to świątynia murowana, orientowana, potynkowana, zewnętrznie dwudzielna, a prezbiterium zamknięte trójbocznie. Od strony południowej zakrystia, nad babińcem niewielka wieża. Cerkiew remontowano gruntownie w latach 1954 i 1969. Obiekt zatracił cechy stylowe. Wyposażenie wnętrza nie zachowało się. Na dzwonnicy zachował się dzwon z 1810 roku, przeniesiony z cerkwi w Kulasznem.

By PLKristofPraca własna, CC BY-SA 3.0, Link

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.