Człowiek kontra natura. Nowy sezon Przystanku Bieszczady już wkrótce!

Dla stęsknionych bieszczadzkich krajobrazów i historii tutejszych mieszkańców mamy dobrą wiadomość. Trzeci sezon popularnego programu “Przystanek Bieszczady” zaczyna się pojutrze!

W czwartek 8 marca, o godzinie 22:00 premiera na Discovery Channel. 

Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.
Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.

Uwielbiani przez widzów drwale z Bukowca, duet Rutkowskich i wypalacze węgla drzewnego powracają w nowej, trzeciej serii programu „Przystanek Bieszczady”  (ang. Bieszczady Last Frontier 3). Do znanych bohaterów dołączają także nowe twarze. W tym sezonie zobaczymy jak mieszkańcy Bieszczad radzą sobie z kaprysami jesiennej pogody – z przenikliwym wiatrem, deszczem i błotem. Maszyny psują się i zapadają w grząskim gruncie…

Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.

W nowej serii „Przystanku Bieszczady” zobaczymy znanych już doskonale widzom bohaterów programu. Ekipę drwali z Bukowca, Zygmunta Furdygela i jego kompana Zbyszka – przedstawicieli wymierającego zawodu wypalaczy węgla drzewnego oraz Rutkowskich, którzy budują domy z bali. Pojawią się też nowe twarze, a wśród nich: drwale – Krzysztof i Krystian Strzempkowie, wypalacz Józef Zieliński oraz osadzeni w Zakładzie Karnym w Łupkowie: Piotr Maścidło i Łukasz Piętoń, którzy w codziennej pracy odnajdują nadzieję na powrót do rodziny i społeczeństwa.

Dla bohaterów programu, żyjących i pracujących w Bieszczadach, jesień oznacza początek prawdziwych wyzwań. Ciężkie maszyny grzęzną we wszechobecnym błocie, zacinający deszcz szybko zamienia się w śnieżycę, a ludzie są zmęczeni i wściekli. Gdy dochodzą do tego jeszcze goniące terminy, konflikty stają się nieuniknione. Zwłaszcza, kiedy pracuje się z rodziną…

Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.

STARZY KONTRA MŁODZI

Drwali z Bukowca nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Roman Markuc „Krzysiek”
i Przemek Bogacki „Cesiek” to bohaterowie znani z poprzedniej serii programu. Od ponad 20 lat pracują razem jako zrywkarze w lesie. Roman ma przed sobą jeszcze jedno, szczególnie wymagające wyzwanie. Przewodzi kilkuosobowej grupie drwali, w której pracuje również jego syn, Antek Markuc. Przy tak charakternym zespole umiejętności Markuca do zarządzania ludźmi zaimponować mogą niejednemu menedżerowi z korporacji. Nie dość, że terminy są tu naprawdę nieubłagane, to w grę wchodzi jeszcze niewyobrażalne, fizyczne zmęczenie.

Na dodatek „młodych” należy sumiennie przyuczyć do fachu, który nie jest łatwy, a bywa i niebezpieczny. Dlatego Antek i Tomek Barzycki vel. „Lisek” są poddawani ciągłym próbom i egzaminom. Ten drugi w ekipie Markuca pracuje już od kilku lat. Leśniczy mówią o nim – „najzdolniejszy pilarz młodej generacji i aktualnie najwybitniejszy pilarz w Bieszczadach”. „Lisek” Bieszczady kocha ponad wszystko i jak sam zapewnia, nigdy by stąd nie wyjechał. Nie można tego jednak powiedzieć o Antku. Syn Markuca nie przejawia ani talentu do drwalnictwa, ani szczególnego przywiązania do regionu. Być może właśnie dlatego współpraca ojca i syna nie układa się tak, jak obaj by sobie tego życzyli.

Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.
Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.

JESIEŃ W BIESZCZADACH: ŁYŻKA WODY – WIADRO BŁOTA

O tym, jak ciężko pracuje się z rodziną, przekonuje się też nowy bohater „Przystanku Bieszczady” – Krzysztof Strzempka, Bieszczadnik z krwi i kości. Jako drwal pracuje już od dwóch dekad, a na swoim terenie zna niemal każde drzewo. Mieszka w Górzance z żoną i synem Krystianem, którego szkoli do wykonywania tego samego zawodu. Jak mówi Krzysztof – „praca drwala jest bardziej niebezpieczna niż sapera”. Z pewnością jednak doskonale hartuje mężczyznę, a także kształtuje w nim siłę, wytrzymałość i poczucie odpowiedzialności. Współpraca z synem układa się Krzysztofowi różnie, ze względu na różnicę pokoleń. Życie Krystiana, w przeciwieństwie do jego ojca, toczy się głównie online. Młody nie odrywa oczu od swojego smartfona. A przecież w czasie obalania drzewa trzeba być maksymalnie skupionym, bo od tego zależy bezpieczeństwo całego zespołu. W takiej sytuacji nie trudno zatem o kłótnie.

„Zrywka na górze Durnej, na której pracuję z synem, jest bardzo trudna. I nie chodzi o wysokość, bo ten szczyt ma niecałe 1000 m n.p.m. Ta góra to same źródła i potoki. Bez liny, wyciągarki nie ma w ogóle możliwości, żeby tam wjechać, zwłaszcza jesienią. Latem jedziemy na tę górę 40 minut, jesienią nawet 1,5 godziny. Dla nas deszcz to katastrofa. Wszystko jest mokre, ślizga się i zapada. To kosztuje nieludzki wysiłek – cały czas walka ze sprzętem. Jak mówi nasze powiedzenie: na wiosnę wiadro wody to łyżka błota, a jesienią łyżka wody to wiadro błota” – zdradza Krzysztof. Na dodatek wokół góry Durnej krążą legendy –  miejscowi mówią, że jest przeklęta. „W czasie II wojny toczyły się tam walki partyzanckie z bandami Ukraińskiej Powstańczej Armii. Czasem sam się zastanawiam, dlaczego tak często psują się tam maszyny, a praca idzie mozolniej niż na innych górach…” – dodaje Strzempka.

Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.
Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.

Nieustanne zmagania z nieprzychylną aurą to codzienność również dla wypalaczy. Deszcz czy błoto, praca czeka i musi być wykonana. W trzeciej serii „Przystanku Bieszczady” grono wypalaczy węgla drzewnego powiększa się. Do znanego widzom duetu Zygmunta Furdygela i Zbyszka Bisowskiego dołącza Józek Zieliński – pozytywny „gaduła” z Łopienki. Razem walczą o utrzymanie tradycji wypału w Bieszczadach. W odcinku specjalnym programu widzowie poznają dawną, zapomnianą już metodę wypalania węgla w stosach, tzw. mielerzach. Nasi bohaterowie tak bardzo skupiają się na pracy, że Zygmunt niemal straci z tego powodu żonę… Czy ukochana wybaczy mu to, iż mimo danej jej obietnicy, nie chce jeszcze przechodzić na emeryturę?

Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.
Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.

O wartości ciężkiej pracy w trudnych warunkach codziennie przekonują się także osadzeni w Zakładzie Karnym w Łupkowie. W trzeciej serii „Przystanku Bieszczady” oprócz Grzegorza Burego, którego widzowie już znają, zobaczymy Piotra Maścidło i Łukasza Piętonia.

Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.
Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.
Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.
Fot. Bartosz Krupa/East News. Przystanek Bieszczady 2017.

Bury dalej spędza najwięcej czasu przy wycince drzew w lesie. Z kolei Piotr i Łukasz zajmują się pracami porządkowymi na strzelnicy szkoleniowej, znajdującej się na terenie Zakładu Karnego, ale ciężka robota przy drzewie w lesie czy tartaku również nie jest im straszna. Pieczę nad nimi sprawuje kpt. Piotr Milan, Zastępca Kierownika Działu Ochrony Zakładu Karnego w Łupkowie.

Fot. Piotr Mizerski

Codzienna, ciężka praca bohaterów i walka z nieprzewidywalną pogodą, wyraziste charaktery mieszkańców Bieszczad. Do tego dużo humoru, zabawnych sytuacji i emocjonujących zwrotów akcji, które narzuca prawdziwe życie. To wszystko w nowej serii PRZYSTANKU BIESZCZADY w każdy czwartek, od 8 marca o godz. 22:00 tylko na Discovery Channel.

Zapraszamy od oglądania i dzielenia się wrażeniami! 

 

źródło: www.discoverychannel.pl

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.