Czołg w Baligrodzie

Czołg, stojący na baligrodzkim rynku, to słynny T 34, pojazd znany większości Polaków dzięki temu, że występował w kultowym acz kontrowersyjnym serialu „Czterej Pancerni i pies”.

Choć ten model czołgu T 34 w chwili pojawienia się na froncie (1941 r.) był najnowocześniejszym czołgiem świata i walnie przyczynił się do pokonania III Rzeszy przez Armię Czerwoną, to akurat stojący w Baligrodzie egzemplarz w Bieszczadach nie walczył.

W działaniach wojennych toczonych w tym regionie uczestniczył natomiast lekki czołg T 70, który już w czasach pokoju stanął na rynku w Baligrodzie, stanowiąc cenną i ciekawą pamiątkę wojenną. Zbyt cenną – baligrodzki T 70 był jedynym egzemplarzem zachowanym w Polsce i jednym z dwóch jeżdżących na świecie! Dlatego też ostatecznie w Baligrodzie nie pozostał.

Czołg został wyprodukowany w 1942 r., jego historia wojenna nie jest znana, ale po wojnie był używany do działań operacyjnych przeciw oddziałom UPA. W czasie walk toczonych pod Jabłońską Górą, na wschód od drogi Baligród – Cisna,  został trafiony i spłonął. Odzyskany i poddany renowacji stanął na postumencie w rynku w Baligrodzie. Stał tak do 1975 r., kiedy zwrócił uwagę oficerów z Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu, którzy ściągnęli go do działającego przy szkole Muzeum Broni Pancernej. Wyremontowany czołg stał się gwiazdą poznańskiej placówki – jest nią i dzisiaj, w 2013 r. zakończono bowiem jego kolejny remont, dzięki któremu znów jest w pełni sprawny technicznie, udało się nawet uzupełnić wypaloną i zniszczoną wybuchem podłogę.

A rynek w Baligrodzie w latach 70 otrzymał rekompensatę w postaci T 34. Jest on co prawda znacznie bardziej popularny – w samym regionie Karpat znajdziemy dość sporo tych czołgów – ale i tak stanowi nie lada atrakcję.

1 Comment
  1. Dlaczego zdjęcia umieszczone w artykule nie przedstawiają opisywanych czołgów ? Można tutaj bardzo łatwo zmylić zainteresowane tematem osoby. Szczególnie, że temat umieszczony jest w kategorii “dla dzieci”. Pierwsze zdjęcia przedstawia Panzerkampfwagen IV czołg niemiecki, o którym już Państwo zrobili artykuł i dokładnie z niego zostało przeklejone zdjęcie: https://mojebieszczady.com/tajemnica-czolgu-z-doliny-smierci/

    Proszę o chociaż trochę więcej profesjonalizmu, wystarczy użyć pierwszej lepszej wyszukiwarki internetowej by po nazwie czołgu zobaczyć jak on wygląda i umieścić w artykule adekwatne zdjęcie.

    P.S. Autor nie oglądał nigdy serialu ” Czterej Pancerni i pies”, że nie wie jak wygląda radziecki czołg T-34

Leave a Reply

Your email address will not be published.