Dni Gminy Cisna

Jeżeli następny weekend będziecie spędzać w Bieszczadach, to pamiętajcie aby wstąpić do Cisnej. W sobotę i niedzielę odbywać się tam będą XVIII Dni Gminy Cisna.

Na gości czeka moc atrakcji i każdy znajdzie coś dla siebie – będzie akcent sportowy, muzyczny, kulinarny i artystyczny. Szczegółowy harmonogram na plakacie 🙂

Cisna i jej okolice leżą w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Położenie u podnóża głównego grzbietu Karpat Wschodnich, wzdłuż granicy ze Słowacją jak również na skrzyżowaniu dużej obwodnicy bieszczadzkiej i drogi karpackiej wiodącej z Komańczy do Ustrzyk Górnych powoduje, że zwiedzając Bieszczady nie sposób pominąć Cisnej.

Obszar ten oferuje szereg atrakcji i usług turystycznych w tym duży wybór miejsc noclegowych zarówno w gospodarstwach agroturystycznych, jak też pensjonatach i hotelach. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi jak „Siekierezada”. W regionie mieszka wielu artystów zajmujących się m.in. ikonopisaniem, rzeźbiarstwem oraz poezją. Wielu bieszczadzkich twórców, którzy postanowili osiąść w regionie tworzy swoisty „folklor” miejscowości.

 

5 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI CISNEJ I OKOLIC:

1. BIESZCZADZKA KOLEJKA LEŚNA

Atrakcja, której nie można pominąć w Bieszczadach, główna stacja mieści się w Majdanie koło Cisnej. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną, chociaż tak naprawdę wąskotorowe trasy po których się porusza zbudowano na przełomie XIX i XX wieku w celu wywozu drewna. Takich zresztą odcinków w przedwojennych Bieszczadach było więcej, ale zostały rozebrane w latach 30. poprzedniego stulecia. Obecnie kursują tu głównie pociągi spalinowe napędzane ropą naftowe, które kursują w dwóch kierunkach, w stronę Wetliny do stacji Przysłup oraz w przeciwną stronę do położonej przy granicy ze Słowacją osady Balnica. Od kilku lat wprowadzono do użytku także bardziej oryginalne lokomotywy opalane węglem. W składach są wagony całkowicie zabudowane oraz półotwarte, które pozwalają podróżnym prawie że rękoma dotykać bieszczadzkiej przyrody. Od sezonu 2012 jeździ również w okresie ferii zimowych. Szczegółowy rozkład jazdy kolejki wąskotorowej można znaleźć na stronie.

2. LEŚNY ZWIERZYNIEC W LISZNEJ

Leśny Zwierzyniec w Lisznej koło Cisnej to miejsce, w którym w przyjaznej atmosferze można nie tylko podziwiać zwierzęta, ale również obcować z niektórymi poprzez karmienie, czy głaskanie. Szczególnie warto aby odwiedziły to miejsce rodziny z dziećmi, które wypoczywają w Bieszczadach.

W Zwierzyńcu spotkamy m.in.: dziki, jelenie, daniele, muflony, jenoty, szopy, fretki, susły, nutrie, króliki, świnki morskie, gęsi, kaczki, bażanty, przepiórki. Zwierzęta są bardzo przyjaźnie nastawione do odwiedzających je gości.

3. SIEKIEREZADA

Siekierezada to wyjątkowe miejsce, gdzie nie tylko biesiadowali i nadal biesiadują bieszczadzkie zakapiory, ale również znajduje się galeria obdarzona dziełami bieszczadzkich artystów, galeria „podwójna”.

W tym przesiąkniętym sztuką miejscu organizowane są cykliczne koncerty muzyczne, zarówno dźwięki  o mocniejszym brzmieniu jak i muzyka łagodząca obyczaje.

4. CERKIEW W ŁOPIENCE

Najsłynniejsze miejsce Kultu Maryjnego w Bieszczadach. Obecność w tej dolinie jest niemal obowiązkowa dla każdego przebywającego w Bieszczadach.

5. REZERWAT PRZYRODY “SINE WIRY”

Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich przełomów rzek, z licznymi progami skalnymi i urwistymi brzegami.

 

Miłego weekendu! 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.