Dzień Dziecka w Bieszczadach

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka, impreza nie mniejsza rangą niż Gwiazdka czy urodziny. Wszystkie dzieci, te duże i te małe, liczą, że ten dzień będzie wyjątkowy. I będzie!

Szczególnie w Bieszczadach 🙂

Nie wierzycie? Zajrzyjcie do naszego mini-poradnika.

Propozycje spędzenia wolnego czasu z dziećmi w Bieszczadach

W tym roku Dzień Dziecka wypada wyjątkowo korzystnie w kalendarzu. Wiele osób może sobie pozwolić na tzw. długi weekend i spędzić ten czas z rodziną poza domem. Na przykład w Bieszczadach. W tym przypadku mamy do wyboru kilka opcji.

Zaczynając od…

1. Spacer łagodnym szlakiem

Szlak na Połoninę Wetlińską czy Dwernik Kamień jest w miarę przystępny, ale nie wszystkie dzieci rwą się do wspinania. Warto poszukać alternatyw w dolinach, czyli np. przejść się nad Sine Wiry albo wybrać na spacer nad torfowiska.

 

2. Wydarzenia i koncerty z okazji Dnia Dziecka

Imprezy dla dzieciaków organizowane będą niemal w każdej miejscowości, i tak od pierwszego do trzeciego dnia miesiąca (pierwszy weekend czerwca), Dni Dziecka świętować będziemy np. w Szczawnym czy Sanoku. Karuzele, baseny z kulkami, dmuchane zamki… można się rozmarzyć 🙂

[weekend w Bieszczadach]

 

3. Atrakcje dla kochających zwierzęta

Twoje dziecko kocha zwierzęta bardziej niż cokolwiek innego na świecie? W Bieszczadach zwierząt nie brakuje, ale jeśli nie macie szczęścia do spotkań z sarenkami na szlaku, polecamy ośrodki w Mucznem, Lisznej i Myczkowcach.

Zagroda Żubrów w Mucznem

Pokazowa Zagroda Żubrów znajduje się na terenie leśnictwa Muczne, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, ok. 2 km przed miejscowością Muczne.

Na powierzchni leśnej ok. 8 ha można obserwować żubry w ich naturalnym środowisku. Teren porośnięty jest starymi jodłami i świerkami, a przez środek przepływa potok Czerwony, dostarczający zwierzętom wody.

Leśny Zwierzyniec w Lisznej

Leśny Zwierzyniec w Lisznej koło Cisnej to miejsce, w którym w przyjaznej atmosferze można nie tylko podziwiać zwierzęta, ale również obcować z niektórymi poprzez karmienie, czy głaskanie. Szczególnie warto aby odwiedziły to miejsce rodziny z dziećmi, które wypoczywają w Bieszczadach.

W Zwierzyńcu spotkamy min.: dziki, jelenie, daniele, muflony, jenoty, szopy, fretki, susły, nutrie, króliki, świnki morskie, gęsi, kaczki, bażanty, przepiórki. Zwierzęta są bardzo przyjaźnie nastawione do odwiedzających je gości.

Mini-zoo w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Caritas”

Niewątpliwą atrakcją Ośrodka Caritas w Myczkowcach jest Mini Zoo. Można w nim obejrzeć różne zwierzęta. Spotkamy tu np. jelenia, lamę, bażanta, kozę i inne zwierzęta domowe.

 

4. Przejażdżka po torach

Od kilku lat w Bieszczadach funkcjonują Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe. Na niewykorzystywanych obecnie torach kolejowych poprowadzono ponad 40 kilometrową trasę z Zagórza do Krościenka, która dzieli się na trzy odcinki: Zagórz – Uherce, Uherce – Ustrzyki, Ustrzyki – Krościenko, przy czym startuje się zawsze z Uherzec lub Ustrzyk (w sezonie letnim).

Jest to świetna opcja dla osób, które lubią zmęczyć się na rowerze a jednocześnie podziwiać wyjątkową naturę.

Inną opcją, mniej wymagającą a z równie pięknymi widokami jest Bieszczadzka Kolejka Leśna. Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice Cisnej, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do miejscowości Majdan, gdzie znajduje się główna stacja bieszczadzkiej kolei wąskotorowej, i wybrać się na przejażdżkę jedną z proponowanych tras przejazdu.

Bieszczadzka Kolejka Leśna w okresie maj – październik oraz w okresie ferii zimowych kursuje według rozkładu jazdy, którego szczegóły możecie zobaczyć tutaj.

 

5. Jazda konno

„Milczenie nabiera nowej jakości, gdy jedynym dźwiękiem, jest odgłos końskich kopyt…” mówił Leclair. „…a przed sobą masz całe Bieszczady” – dodajemy my.

Bieszczady w siodle to doskonała forma spędzenia aktywnie i w zgodzie z naturą wolnego czasu. Propozycja dla tych, którzy lubią oglądać świat z perspektywy końskiego grzbietu, oddając się we władanie dzikiej przyrodzie i nawiązując szczególną więź z koniem.

Bieszczady to góry, które doskonale nadają się do uprawiania turystyki konnej. Od wielu lat przyciągają miłośników konnej włóczęgi. Wielu takich pasjonatów przyjechało tutaj z różnych stron kraju i zostało. Dlatego też funkcjonuje tu wiele ośrodków górskiej turystyki jeździeckiej. Ta forma turystyki cały czas prężnie się rozwija, powstało i nadal powstaje wiele kilometrów szlaków konnych.

Jednym z polecanych ośrodków jest FORTA w Dźwiniaczu Dolnym, gospodarstwo agroturystyczne posiadające w swojej ofercie jazdę konną.

6. Nad wodą

Wprawdzie początek czerwca to jeszcze nie najlepszy czas na pływanie w jeziorze, ale na rowery wodne lub pływanie statkiem już tak. A możliwości ku temu nad jeziorem Solińskim i Myczkowskim nie brakuje.

Natomiast dla tych lubiących popływać żabką czy kraulem polecamy baseny w Ustrzykach Dolnych, Lesku i niektórych ośrodkach wypoczynkowych.

Basen w Ustrzykach Dolnych

7. Edukacja

A może by tak… odrobina historii? Albo sztuki? Lub co nieco o przyrodzie? Liczba muzeów na terenie Bieszczad jest już całkiem pokaźna. Zwiedzać możemy bowiem muzea:

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie
Muzeum Przyrodnicze BdPN w Ustrzykach Dolnych
Galeria – Pracownia STARE KINO w Lutowiskach

Możliwości jest wiele, to od Was zależy, jaką opcję wybierzecie 🙂

Na pewno będzie fajnie 🙂

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.