Dźwiniacz Dolny

Dźwiniacz Dolny – wieś agroturystyczna malowniczo położona nad potokiem Dźwiniacz w rozległej górskiej kotlinie otoczonej pasmem Ostrego Działu i wzgórzami odnóg pasma Chwaniowa. W zachodniej części wsi przebiega wododział europejski. W latach 1944 – 1951 przez wieś przebiegała granica pomiędzy Polską a ZSRR. W Dźwiniaczu i sąsiednich wsiach utworzono w 2006 r. Ekomuzeum „Hołe” eksponujące ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości.

DŹWINIACZ DOLNY

Wieś agroturystyczna, cisza, lasy i czyste rzeki, zachowane ślady przeszłości na trasie Ekomuzeum „Hołe”. W sierpniu zaprasza wszystkich na wielkie „Święto Chleba”, gdzie folklor karpacki przeplata tradycje kulinarne. Okolica sprzyja także paralotniarzom.

Pierwsze wzmianki o Dźwiniaczu Dolnym pochodzą z 1538 r. Malowniczo położona nad potokiem Dźwiniacz, w rozległej górskiej kotlinie otoczonej pasmem Ostrego Działu i wzgórzami odnóg pasma Chwaniowa. Miejscowość leży na obszarze Parku Krajobrazowego „Gór Słonnych”. W latach 1944-1951 przez wieś przebiegała granica pomiędzy Polską a ZSRR.

Warto zobaczyć: w Dźwiniaczu Dolnym i sąsiednich wsiach utworzono w 2006 r. Ekomuzeum „HOŁE” eksponujące ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości. Można tu obejrzeć również fragmenty ziemnych obwałowań i fosy – ,,fortalitium” z końca XVI wieku. Są to pozostałości obronnego dworu wybudowanego przez Kmitów, dziś zarośnięte pięknym starodrzewiem.

Lokalnymi osobliwościami przyrodniczymi są ,,Cisy w Serednicy” chronione w specjalnym rezerwacie, czy też 200-letnie lipy w Dźwiniaczu.

W sierpniu odbywa się tu tradycyjne „Święto Chleba”, na którym kultywuje się zapomniane już nieco metody i receptury wypieku chleba. Na organizowanym festynie można zobaczyć występy ludowych zespołów z Polski, Słowacji, Węgier i Ukrainy.

Dźwiniacz to także częste miejsce spotkań bieszczadzkich paralotniarzy, dla których panują w tej okolicy pomyślne wiatry, nawet zimą.

Turystyka: dolina Dźwiniacza Dolnego posiada duże walory krajobrazowe, pełna otwartych przestrzeni i łatwo dostępna dla każdego turysty. To zapewne sprawiło, że mimo peryferyjnego położenia prowadzi tędy kilka szlaków turystycznych. Przebiega tu międzynarodowy szlak rowerowy „Greenways Karpaty Wschodnie R-61” (znaki zielone), który łączy się w okolicy w różne kombinacje przejazdu, co daje możliwość dowolnej zmiany trasy. Ponadto: lokalny szlak rowerowo-pieszy Ekomuzeum „Hołe”; turystyczny szlak pieszy (znaki niebieskie) prowadzący z Przemyśla do Wołosatego przez lasy Pogórza Przemyskiego w rejon Bieszczadów Wysokich.

W okolicy: można zobaczyć czynne od XIX w. kopalnie ropy naftowej (Łodyna, Wańkowa, Ropieńka). W sąsiednich wsiach zachowały się jeszcze charakterystyczne dla tych terenów w przeszłości długie drewniane domy – stare chyże bojkowskie. Warto wybrać się na wycieczkę aby zobaczyć piękne drewniane cerkwie bojkowskie znajdujące się w pobliskich miejscowościach.

Na amatorów sportów zimowych czekają trasy narciarskie w nieodległych Ustrzykach Dolnych,, w tym certyfikowana przez FIS trasa narciarska „Laworta” (wyciąg krzesełkowy), dla mniej zaawansowanych warto polecić wyciąg narciarski „Gromadzyń”. W Ustjanowej na stokach Żukowa  urządzono w malowniczej scenerii leśnej trasy narciarstwa biegowego, dostosowane do różnych poziomów umiejętności.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.