Galeria Barak w Czarnej

Galerii w Biesach dostatek, ale ta, o której dziś chcemy Wam opowiedzieć, jest szczególna. A dlaczego? Z prostego powodu, to zasługa jej właścicieli Róży i Krzysztofa Franczaków, którzy 20 lat temu w Czarnej w niewielkim baraku, założyli galerię sztuki. Miejsce niezwykłe, pełne twórczych inspiracji i ciepła, które stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Bieszczadach.

„Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi z tego, że udało nam się stworzyć w galerii przestrzeń do prawdziwych spotkań z ludźmi i sztuką. Grono artystów współpracujących z galerią to równocześnie grupa ludzi zaprzyjaźnionych, wspierających się wzajemnie. Lubimy ze sobą przebywać, rozmawiać, dyskutować, dzielić doświadczeniem”. 

 20 lat wcześniej…

W centrum wsi Czarna przed 20 laty, czyli początkiem lat 90-tych, stał barak. Próbowano weń różne biznesy prowadzić, ale bezskutecznie. Nie utrzymał się sklep spożywczy, przemysłowy, monopolowy, nie przetrwał zakład szewski. Natomiast pomysł utworzenia galerii sztuki zaadoptował się i  była to pierwsza prywatna galeria w Bieszczadach.

Założono, aby była to galeria otwarta dla artystów bieszczadzkich. Bez znaczenia było wykształcenie artysty, równie dobrze mógł być samoukiem. W taki oto sposób wśród Barakowych artystów znaleźli się absolwenci szkół i uczelni artystycznych, nauczyciele, urzędnicy, drwal, historyk sztuki, filozof i zwykli ludzie.

Państwo Franczakowie i ich miłość do sztuki

Róża maluje, Krzysztof rzeźbi, od jakiegoś czasu ich artystyczne światy połączyła ceramika, które zaczęła zdecydowanie dominować w ich twórczości. Dzięki temu powstają przepiękne, niepowtarzalne i dalekie od kiczu przedmioty. Spod ich rąk wychodzą kubki, patery, całe serwisy, przeróżne anioły i dekory oraz wiele innych autorskich cudowności.

Państwo Franczakowie dzielą się swoją wiedzą podczas spotkań artystycznych. Organizują warsztaty: ceramiczne…

malowania na szkle, polegające na technice malowania obrazów na szkle na wewnętrznej powierzchni szyby, stosując odwrócony cykl malowania;

malowania tkanin, dzięki którym możemy mieć oryginalną koszulkę, torebkę czy jakiś inny tekstylny produkt.

„Ceramika do dziedzina twórcza wyjątkowo życzliwa dla amatorów. Jak jazda na nartach może być jednocześnie sportem wyczynowym i przyjemnym odpoczynkiem – tak ceramika może być żywiołem wielkich artystów i początkujących amatorów, którzy zatrzymali w pamięci przyjemność dziecięcych zabaw w błotku”

Czyje prace znajdziemy w Galerii Barak?

Całe grono bieszczadzkich artystów w jednym miejscu. W galerii swoje prace prezentują i sprzedają m.in.:

 • Agnieszka Słowik-Kwiatkowska – obraz;
 • Teresa Gozdziecka – ikony;
 • Dorota Panek – ubrania z lnu;
 • Józef Fryczok – rzeźba;
 • Jacek Pyś – witraż;
 • Ewelina Matusik-Wyderka – biżuteria koralikowa – krywulki.

Galeria Barak to miejsce, niezwykłe, które emanuje ciepłem i przyjazną atmosferą, w którym napijemy się herbaty w cudownym towarzystwie gospodarzy tego miejsca.

Małgorzata Kilarecka

 

2 komentarze
 1. Potwierdzam w całości napisane przez P.Małgosię słowa. Razem z moją żoną Jolą na przełomie czerwca i lipca 2016 roku mieliśmy szczęście poznać osobiście PP. Różę i Krzysztofa Franczaków. Niesamowici, serdeczni i niezwykle ciepli ludzie. Piękne i bogate artystyczne dusze, które każdemu, kto tylko zechce starają się przybliżyć ten cudowny i tajemniczy świat ceramiki artystycznej. Spędziliśmy niezapomniane chwile przy zabawie w tworzenie aniołów, filiżanek i spodków, korzystając z niewyczerpanej wiedzy, umiejętności i … CIERPLIWOŚCI gospodarzy. Obydwoje z moją Jolą stwierdziliśmy, że to były jedne z najpiękniejszych naszych wakacji w życiu.
  DZIĘKUJEMY.
  Jolanta i Krzysztof Wałeccy.

Leave a Reply

Your email address will not be published.