Galeria Barak

Galeria „Barak” to niesamowite miejsce, w którym macie okazję poznać bieszczadzką sztukę jak i osoby ją tworzące. Można tu kupić oryginalne dzieła sztuki, a także samemu spróbować swoich sił uczestnicząc w warsztatach: malowania na szkle, ceramicznych czy malowania tkanin.

Galerii w Biesach dostatek, ale ta, o której dziś chcemy Wam opowiedzieć, jest szczególna. A dlaczego? Z prostego powodu, to zasługa jej właścicieli Róży i Krzysztofa Franczaków, którzy prawie 25 lat temu w Czarnej w niewielkim baraku, założyli galerię sztuki. Miejsce niezwykłe, pełne twórczych inspiracji i ciepła, które stało się jednym z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w Bieszczadach.

To miejsce przyjazne dla bieszczadzkich artystów, w którym mogą dzielić się swoimi doświadczeniami, rozmawiać i miło spędzać czas.

„Jesteśmy bardzo dumni i szczęśliwi z tego, że udało nam się stworzyć w galerii przestrzeń do prawdziwych spotkań z ludźmi i sztuką. Grono artystów współpracujących z galerią to równocześnie grupa ludzi zaprzyjaźnionych, wspierających się wzajemnie. Lubimy ze sobą przebywać, rozmawiać, dyskutować, dzielić doświadczeniem”. 

 25 lat wcześniej…

W centrum wsi Czarna przed 20 laty, czyli początkiem lat 90-tych, stał barak. Próbowano weń różne biznesy prowadzić, ale bezskutecznie. Nie utrzymał się sklep spożywczy, przemysłowy, monopolowy, nie przetrwał zakład szewski. Natomiast pomysł utworzenia galerii sztuki zaadoptował się i  była to pierwsza prywatna galeria w Bieszczadach.

Założono, aby była to galeria otwarta dla artystów bieszczadzkich. Bez znaczenia było wykształcenie artysty, równie dobrze mógł być samoukiem. W taki oto sposób wśród Barakowych artystów znaleźli się absolwenci szkół i uczelni artystycznych, nauczyciele, urzędnicy, drwal, historyk sztuki, filozof i zwykli ludzie.

Państwo Franczakowie i ich miłość do sztuki

Róża maluje, Krzysztof rzeźbi, od jakiegoś czasu ich artystyczne światy połączyła ceramika, które zaczęła zdecydowanie dominować w ich twórczości. Dzięki temu powstają przepiękne, niepowtarzalne i dalekie od kiczu przedmioty. Spod ich rąk wychodzą kubki, patery, całe serwisy, przeróżne anioły i dekory oraz wiele innych autorskich cudowności.

Galeria Barak

Galeria Barak

Państwo Franczakowie z przyjemnością dzielą się swoją wiedzą podczas spotkań artystycznych. Organizują warsztaty: ceramiczne…

Malowania na szkle, polegające na technice malowania obrazów na szkle na wewnętrznej powierzchni szyby, stosując odwrócony cykl malowania;

Malowania tkanin, dzięki którym możemy mieć oryginalną koszulkę, torebkę czy jakiś inny tekstylny produkt.

„Ceramika do dziedzina twórcza wyjątkowo życzliwa dla amatorów. Jak jazda na nartach może być jednocześnie sportem wyczynowym i przyjemnym odpoczynkiem – tak ceramika może być żywiołem wielkich artystów i początkujących amatorów, którzy zatrzymali w pamięci przyjemność dziecięcych zabaw w błotku”

Galeria Barak to miejsce, niezwykłe, które emanuje ciepłem i przyjazną atmosferą, w którym napijemy się herbaty w cudownym towarzystwie gospodarzy tego miejsca.

Z pewnością warto tu wstąpić i osobiście się przekonać o magiczności tego miejsca.

Zapraszamy także do bliższego poznania gospodarzy w przeprowadzonym wywiadzie TUTAJ 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.