Galeria – Pracownia “Stare Kino” w Lutowiskach

Twórczą podróż do miejsca w Bieszczadach, w którym z pasją powstają i są prezentowane autorskie dzieła – Galeria – Pracownia STARE KINO w Lutowiskach. Tworzą je: artysta ceramik Marta Zubel, dyplomowany Mistrz Ceramiki Wyrobów Użytkowych i Ozdobnych oraz Grzegorz Zubel – artysta malarz.

W miejscu tym obejrzeć można prace z zakresu ceramiki artystycznej, malarstwa olejnego, biżuterii, rzeźby itp. W Galerii prezentowane są także prace innych artystów z Podkarpacia, którzy tworzą m.in. kowalstwo art., szkło art., wyroby z drewna, meble, biżuterię, rękodzieło.

Bieszczady.Sztuka
Bieszczady.Sztuka

STARE KINO to także miejsce, w którym prowadzone są warsztaty artystyczne, oczywiście ceramiczne, jak również  papier czerpany, malarstwo na szkle, ozdoby świąteczne itp. Marta i Grzegorz Zubel organizują również kursy i szkolenia z zakresu rękodzieła, zajmują się aranżacją wnętrz oraz projektują i wykonują gadżety reklamowe dla firm.

Galeria – Pracownia STARE KINO współpracuje z wieloma galeriami sztuki na terenie Podkarpacia, instytucjami kultury i sztuki oraz placówkami edukacyjnymi. Jest także członkiem partnerskim sieci sprzedaży i marketingu pod marką MADE IN KARPATY, która zajmuje się popularyzacją i sprzedażą certyfikowanych produktów regionalnych z polskich Karpat. Certyfikaty przyznawane są w 3 kategoriach: produkty spożywcze i rękodzieło oraz usługi turystyczne.

W ramach MADE IN KARATY – produkty rękodzieła w Galerii certyfikowanych jest 6 produktów:

Figurka ceramiczna – karpacki motyw zwierzęcy: ryś – wykonana jest ręcznie w całości z gliny kamionkowej, częściowo szkliwiona.

Zawieszka ceramiczna – karpacki motyw roślinny: liść – to zawieszka naścienna ze sznureczkiem o owalnym kształcie, na jej powierzchni znajduje się motyw odbitej w glinie bieszczadzkiej rośliny. Zawieszka wykonywana jest w całości ręcznie, z gliny kamionkowej, jest malowana podszkliwnie i szkliwiona na całej powierzchni.

Bieszczady.Sztuka
Bieszczady.Sztuka

Zawieszka ceramiczna – karpacki motyw zwierzęcy: ptak – to także zawieszka naścienna ze sznureczkiem, zgodnie z sugestii nazwy wzorowana na ptakach bieszczadzkich. Wykonywana jest w całości ręcznie, z gliny kamionkowej, nóżki przymocowywane są do ptaka na sznureczkach.

Bieszczady.Sztuka
Bieszczady.Sztuka

Magnes ceramiczny – karpacki motyw roślinny lub zwierzęcy – także powstaje na bazie karpackiego motywu zwierzęcego (może nim być ptak, liść, wiewiórka, niedźwiedź, lis, jeż itp.) lub roślinnego – motyw odbitej rośliny. Magnesy wykonywane są w całości ręcznie z gliny garncarskiej i szkliwione, z tyłu sylwety doklejany jest magnes ferrytowy.

Wisiorek ceramiczny – karpacki motyw roślinny: liść – to owalny lub okrągły medalion z motywem odbitej w glinie karpackiej roślinki. Medalion powstaje w całości ręcznie z gliny garncarskiej,  jest malowany podszkliwnie.

Misa ceramiczna –  karpacki motyw roślinny – zdobiona jest roślinami odbitymi w glinie, szkliwiona w środku i malowana podszkliwnie, patynowana z zewnątrz. Wykonywana ręcznie z gliny kamionkowej.

Bieszczady.Sztuka
Bieszczady.Sztuka

W Galerii Stare Kino znajdźcie największy wybór magnesów, nigdzie indziej aż tylu nie spotkacie!

Bieszczady. Sztuka
Bieszczady. Sztuka

Specjalnością pracowni są oryginalne, osadzone w tradycji regionu wyroby ceramiczne, – karpackie ze względu na używane surowce, jak i motywy czy tematykę.

Przepiękne świeczniki, takich także nigdzie nie znajdziecie, tylko w Starym Kinie…

Bieszczady.Sztuka
Bieszczady.Sztuka

Dla najmłodszych bardzo szeroki asortyment oryginalnych i bezpiecznych zabawek ręcznie wykonanych

Bieszczady.Sztuka
Bieszczady.Sztuka

A poniżej twórczy znak rozpoznawalny Galerii Stare Kino, który chce mieć prawie każdy turysty przebywający w Bieszczadach 🙂

Bieszczady.Sztuka
Bieszczady.Sztuka

GALERIA – PRACOWNIA „STARE KINO”

38-713 Lutowiska 7

Serdecznie zapraszamy o każdej porze roku!

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.