Galeria Smolarnia w Wetlinie

Po podróży do Komańczy – i wizycie w Kuźni Łemkowskiej pora przenieść się do Anielskich Bieszczadów, a dokładnie do Wetliny i Galerii SMOLARNIA.

Galeria SMOLARNIA to także miejsce inspiracji pełnych wartości, tylko w innym wydaniu – kuźni twórczego regionalnego rękodzieła. W ramach rozpoczęcia wakacji odbyło się tam także nie lada małe wydarzenie – warsztaty z witrażu, które prowadzone są w ramach projektu „Bieszczadzka Letnia Kuźnia Talentów”.

Pod okiem bieszczadzkiej artystki Katarzyny, dla niektórych Luśki, uczestnicy pełni pozytywnej energii, zaangażowania i zaciekawienia tworzyli krok po kroczku własne witraże. Zarówno młodszym jak i starszej młodzieży wykonywane własnoręcznie dzieła przyniosły wiele radości. Dla każdego z nich praca nad witrażem stała się przygodą i okazją do „zatopienia” w świecie  zabawek, bajki, marzeń i ukrytych pragnień. Wszyscy pełni zadowolenia i satysfakcji, troszkę z żalem opuścili zatem Galerię SMOLARNIA.  Ukojenie tegoż żalu przyniosła wiadomość, iż już wkrótce odbędą się kolejne warsztaty.

Kasia Smolarek – właścicielka Galerii z wielkim poczuciem szczęścia z przeprowadzonych warsztatów dziękuje wszystkim uczestnikom za fantastycznie spędzony czas. Jak mówi:  „Mam nadzieję, że podczas naszych najbliższych spotkań powstaną równie piękne anielskie wartości pełne bieszczadzkiego klimatu. Robić to, co się lubi i widzieć kreowane pozytywne wartości oraz uśmiech wśród uczestników to najpiękniejsze „rzeczy”, jakie mogą spotkać każdego z nas”.

Galeria SMOLARNIA znajduje się na posesji schroniska młodzieżowego Cień PRL-u w Wetlinie 27, przy którym w okresie wakacji powstała karczma pełna smacznego i zdrowego jadła. W menu eko-produktów znajduje się m.in. pyszna zupa z soczewicy czy burger z kotletem sojowym w towarzystwie podwójnej zieleninki.

Galeria czynna jest codziennie od godz. 9:00 do 20:00. To miejsce klimatycznych i wykonanych z pasją pamiątek bieszczadzkiego rękodzieła artystycznego. Można tam nabyć wiele ciekawych i atrakcyjnych rzeźb, obrazów, ikon, prac ceramicznych, autorskiej biżuterii, toreb skórzanych, rozmaitych przyodziewków. Oczywiście nie może zabraknąć w takim miejscu “kosza” pełnego bieszczadzkiej literatury oraz karpackich drewnianych zabawek dla dzieci. Ponadto maluje się tam na czym popadnie: płótnie, desce, szkle, wykonuje odlewy gipsowe, a dzieci uczy twórczego recyklingu. Bywają tam także ceramicy, którzy mogą każdego z nas zabrać w czarodziejski świat gliny.

Zajęcia skierowane są dla osób od 3 do 133 lat!
Prowadzone są zarówno indywidualnie jak i grupowo.

Osoby zainteresowane prosi o kontakt sama właścicielka Kasia Smolarek pod nr tel. 508 817 241.

A teraz kilka informacji o projekcie „Bieszczadzka Letnia Kuźnia Talentów” …

Głównym jego celem jest wzmocnienie wśród mieszkańców poczucia więzi z regionem, integracji, tożsamości kulturowej, obudzenia w nich twórczego potencjału tworzenia produktu lokalnego. Do takich postaw prowadzi obcowanie ze sztuką i kulturą. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez uczestnictwo mieszkańców w warsztatach oraz uwolnienie w nich twórczego potencjału, przygotowanie atrakcyjnej oferty warsztatowej zarówno dla najmłodszych jak i starszych oraz aktywizowanie całej społeczności lokalnej gminy Cisna.

Projekty: „Bieszczadzka Letnia Kuźnia Talentów” oraz  „Galeria sztuki w kuźni dziedzictwem kulturowym Bieszczad” współfinansowane są przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej, poprzez projekt „Alpy Karpatom”, realizowany przez konsorcjum, którego liderem jest Fundacja Karpacka-Polska.

Monika Bulik, miłośniczka Wellness w Bieszczadach.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.