Galeria u Tesi – Teresa Bodziak Husar

 

Galeria u Tesi
Galeria u Tesi

Miejsce, gdzie możemy spotkać się z Panią Teresą Bodziak Husar a znaną wszystkim, jako Tesia, jest już samo w sobie wyjątkowe. Jest to, bowiem Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku, gdzie Pani Teresa prowadzi swoją Galerię ‘U Tesi” – doskonale wpisującą się w to miejsce.

Galeria u Tesi
Galeria u Tesi

Szydełkowe robótki

Moja fascynacja ręcznymi robótkami zaczęła się po wycieczce na Uniwersytet Ludowy we Wzdowie, gdzie, jako pedagog wybrałam się z innymi podopiecznymi. Zrodził się wtedy pomysł na założenie koła artystycznych rękodzieł i bardzo szybko doszło do jego realizacji – mówi Tesia – od wtedy z wychowanicami zaczęłyśmy tworzyć. Powstały obrazki z naturalnych surowców, szydełkowe robótki. Prace tego typu bardzo mnie wciągnęły i zdecydowałam się na pokazanie ich większej rzeszy ludzi.

Galeria u Tesi
Galeria u Tesi

U Tesi…

W roku 1998 powstała Galeria „U TESI”. Od początku trwania Galerii motywem przewodnim stały się z jednej strony surowce naturalne, z drugiej robótki szydełkowe, a główną zasadą jest kultywowanie rękodzieła artystycznego opartego na starych metodach tworzenia. Celem twórczości jest połączenie użyteczności, piękna i natury.

Galeria u Tesi
Galeria u Tesi

Z kory,mchu, skóry, sznurka…

Inspiracją dla mnie jest natura i ona dzieli się ze mną swym bogactwem, z którego tworzę ekologiczne obrazy ze skóry, kory, mchu …– mówi artystka – oferuję również szeroki asortyment wyrobów ręcznie dzierganych. Nie mam zbyt wiele czasu, a miejsca w Galerii jest dużo. Dlatego współpracuję ze stałym gronem bieszczadzkich artystów, których prace można również oglądać i kupić w mojej Galerii. Są to obrazy olejne, akwarele, ikony, rzeźby i wiele innych artystycznych przedmiotów.

Staram się by rękodzieło artystyczne oparte na starych metodach tworzenia łączyło w sobie użyteczność, piękno, naturę i nie pozwoliło odejść w dal duchom naszych przodków- dodaje pani Teresa.

Galeria u Tesi
Galeria u Tesi

Dzieła certyfikowane

Marka wyrobów Tesi została uhonorowana produktem certyfikowanym „Made in Karpaty” m.in. należą do nich: koszula łemkowska, ozdobna szydełkowa sowa okienna, aniołek ze sznurka jutowego, domek drewniany kryty strzechą.

Galeria u Tesi
Galeria u Tesi

Jeśli kiedykolwiek zechcą Państwo zawitać w Bieszczady, warto odwiedzić ich przedsionek – piękne miasto SANOK. Na jego krańcach, nad szerokimi wodami Sanu, wśród ciszy wiekowych drzew, znajduje się pamiątka kultury bieszczadzkich przodków – SKANSEN.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.