Galicyjski Rynek w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku

Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, największe w Polsce. Na 38 ha powierzchni znajduje się aż 120 obiektów. Dzisiaj zapraszam Was w podróż do muzeum i jego sektora małomiasteczkowego…

Galicyjski Rynek oficjalnie otwarty 16 września 2011 r  jest ideowym obrazem centrum miasteczka z początku XX wieku i mimo iż nie jest odtworzeniem konkretnego układu urbanistycznego, niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka południowo-wschodniej Polski. 

W obrębie rynku pokazane są przykłady urbanizacji miasteczek występujących na terenie 13 podkarpackich miejscowości, repliki domów m.in. Sanoka, Birczy, Brzozowa, Starej Wsi oraz tradycyjne obiekty jak dom żydowski z Ustrzyk Dolnych czy remiza z Golcowej. Każdy obiekt został wyposażony w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające obraz życia, pracy, wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.

Szewc, Rybotycze II poł. XVIII w (replika)

Zegarmistrz, Dębowiec  ok. 1880 (replika)

Stolarz, Brzozów z XVIII w (replika)

Apteka, Stara Wieś z XIX w (replika)

Remiza, Golcowa 1920 (oryginał)

Studnia

Synagoga z Połańca z XVIII w. (replika)

Piekarnia, Lesko koniec XIX w (replika)

Drugi rok jest „żywą” piekarnią – możecie w niej zasmakować tradycyjnie pieczonego chleba, z ziołami jak i sam. Tutaj znajduje się piec, w którym mieści się aż 60 bochenków. Wystrój pomieszczenia oczywiście w piekarniczym klimacie.

Dlaczego warto odwiedzić Galicyjski Rynek?

Myślę, że zobaczeniu powyższych zdjęć nie trzeba Was przekonywać 🙂

To niezwykła podróż  w nieistniejący już klimat galicyjskiego miasteczka obrazujący niezwykłą karpacką wielokulturowość.

W chwili obecnej drewniane obiekty w połączeniu z  piękną wiosenną scenerią –  soczystą zielenią – zadziwią oko każdego odwiedzającego!

Po prostu…

„Zaczarowany świat z drewna, który każdemu pomoże oderwać się od zgiełku rzeczywistości”

Serdecznie zapraszamy!

Monika Bulik.

Tekst źródło:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Galicyjski_Rynek_(sektor_miejski_w_Muzeum_Budownictwa_Ludowego_w_Sanoku)

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.