Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku to jedno z najpiękniejszych muzeów na wolnym powietrzu w Europie, największe w Polsce. Na 38 ha powierzchni znajduje się aż 120 obiektów. Dzisiaj zapraszam Was w podróż do muzeum i jego sektora małomiasteczkowego…
Galicyjski Rynek oficjalnie otwarty 16 września 2011 r jest ideowym obrazem centrum miasteczka z początku XX wieku i mimo iż nie jest odtworzeniem konkretnego układu urbanistycznego, niezwykle wiernie oddaje wygląd typowego drewnianego miasteczka południowo-wschodniej Polski.
W obrębie rynku pokazane są przykłady urbanizacji miasteczek występujących na terenie 13 podkarpackich miejscowości, repliki domów m.in. Sanoka, Birczy, Brzozowa, Starej Wsi oraz tradycyjne obiekty jak dom żydowski z Ustrzyk Dolnych czy remiza z Golcowej. Każdy obiekt został wyposażony w stosowne meble, sprzęty i urządzenia dające obraz życia, pracy, wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka.
Szewc, Rybotycze II poł. XVIII w (replika)
Zegarmistrz, Dębowiec ok. 1880 (replika)
Stolarz, Brzozów z XVIII w (replika)
Apteka, Stara Wieś z XIX w (replika)
Remiza, Golcowa 1920 (oryginał)
Studnia
Synagoga z Połańca z XVIII w. (replika)
Piekarnia, Lesko koniec XIX w (replika)
Drugi rok jest „żywą” piekarnią – możecie w niej zasmakować tradycyjnie pieczonego chleba, z ziołami jak i sam. Tutaj znajduje się piec, w którym mieści się aż 60 bochenków. Wystrój pomieszczenia oczywiście w piekarniczym klimacie.
Dlaczego warto odwiedzić Galicyjski Rynek?
Myślę, że zobaczeniu powyższych zdjęć nie trzeba Was przekonywać 🙂
To niezwykła podróż w nieistniejący już klimat galicyjskiego miasteczka obrazujący niezwykłą karpacką wielokulturowość.
W chwili obecnej drewniane obiekty w połączeniu z piękną wiosenną scenerią – soczystą zielenią – zadziwią oko każdego odwiedzającego!
Po prostu…
„Zaczarowany świat z drewna, który każdemu pomoże oderwać się od zgiełku rzeczywistości”
Serdecznie zapraszamy!
Monika Bulik.
Tekst źródło: