CISNA I OKOLICE

Cisna i jej okolice leżą w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Położenie u podnóża głównego grzbietu Karpat Wschodnich, wzdłuż granicy ze Słowacją jak również na skrzyżowaniu dużej obwodnicy bieszczadzkiej i drogi karpackiej wiodącej z Komańczy do Ustrzyk Górnych powoduje, że zwiedzając Bieszczady nie sposób pominąć Cisnej.

 

Obszar ten oferuje szereg atrakcji i usług turystycznych w tym duży wybór miejsc noclegowych zarówno w gospodarstwach agroturystycznych, jak też pensjonatach i hotelach. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi jak „Siekierezada”. W regionie mieszka wielu artystów zajmujących się m.in. ikonopisaniem, rzeźbiarstwem oraz poezją. Wielu bieszczadzkich twórców, którzy postanowili osiąść w regionie tworzy swoisty „folklor” miejscowości. Odbywają się tu cykliczne koncerty i imprezy jak „Natchnieni Bieszczadem”, Festiwal „Kremenaros”, „Dzień Kwiatów”, „Bies Czad Blues” (w Dołżycy).

 

Co warto zobaczyć w Cisnej i najbliższej okolicy?

 

5 największych atrakcji:

1. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Atrakcja, której nie można pominąć w Bieszczadach, główna stacja mieści się w Majdanie koło Cisnej. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną, chociaż tak naprawdę wąskotorowe trasy po których się porusza zbudowano na przełomie XIX i XX wieku w celu wywozu drewna. Takich zresztą odcinków w przedwojennych Bieszczadach było więcej, ale zostały rozebrane w latach 30. poprzedniego stulecia. Obecnie kursują tu głównie pociągi spalinowe napędzane ropą naftowe, które kursują w dwóch kierunkach, w stronę Wetliny do stacji Przysłup oraz w przeciwną stronę do położonej przy granicy ze Słowacją osady Balnica. Od kilku lat wprowadzono do użytku także bardziej oryginalne lokomotywy opalane węglem. W składach są wagony całkowicie zabudowane oraz półotwarte, które pozwalają podróżnym prawie że rękoma dotykać bieszczadzkiej przyrody. Od sezonu 2012 jeździ również w okresie ferii zimowych. Szczegółowy rozkład jazdy kolejki wąskotorowej można znaleźć na stronie.

 

2. Leśny Zwierzyniec w Lisznej

Miejsce szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi.

 

3. Siekierezada

Miejsce kultowe, wyjątkowe, gdzie biesiadowali i nadal biesiadują bieszczadzccy zakapiorzy, poza tym to galeria obdarzona dziełami bieszczadzkich artystów.

 

4. Cerkiew w Łopience

Najsłynniejsze miejsce Kultu Maryjnego w Bieszczadach, a obecność w tej dolinie jest niemal obowiązkowa dla każdego przebywającego w Bieszczadach.

 

5. Rezerwat przyrody “Sine Wiry”

Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich przełomów rzek, z licznymi progami skalnymi i urwistymi brzegami.

 

Dostępne szlaki turystyczne

Przez Cisnę przebiegają główne turystyczne szlaki piesze. Przecinają się tu także szlaki rowerowe „Zielony Rower Bieszczady”, jeżdżąc którymi można zwiedzić okolice Cisnej. W okolicy można zaplanować kilkanaście wycieczek na dwóch kółkach o różnych wariantach tematycznych i stopniu trudności. Przez Cisnę i okolice przebiega międzynarodowy szlak rowerowy R 61 Greenway Karpaty Wschodnie prowadzący wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Karpaty Wschodnie”, jak również „Carpathian Cyclo Road” prowadząca na terenie Polski wzdłuż Karpat z Cieszyna do Krościenka k/ Ustrzyk Dolnych. Z Cisnej do Roztok Górnych prowadzi odcinek pilotażowy szlaku rowerowego „Śladami zbójników”.


Warte polecenia są piękne i prawie dzikie doliny, w których kiedyś istniały wsie: dolina Solinki i Łopienki. Na terenie dawnej wsi Solinka utworzono zespół przyrodniczo – krajobrazowy chroniący dolinę rzeki i jej przełomy w górnym biegu, ślady zabudowy dawnej wsi. Planowane jest tu utworzenie rezerwatu. Do pieszych czy rowerowych wędrówek, a zimą na nartach czy rakietach można wykorzystać nie oznakowane liczne ścieżki i drogi leśne. Turystyczne graniczne przejście pieszo-rowerowe w Roztokach Górnych pozwala przenieść się na Słowację do Parku Narodowego “Połoniny”.

 

Cisna i okolica, aktywnie

 • Szlak czerwony: Cisna – Jasło  – Przysłup

Trasa:  centrum Cisnej – tory kolejki bieszczadzkiej i most nad Solinką – pomnik katastrofy śmigłowca 1991 r. – zalesiony wierzchołek Rożków (943 m n.p.m.) – Worwosoka (1024 m n.p.m.) – Małe Jasło – Jasło (1153 m n.p.m.) – Przysłup.

Zobaczysz: na trasie rozciągają się dalekie widoki, przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.

Czas  przejścia – 4h 30min.

 

 • Szlak żółty – Roztoki Górne – Przełęcz nad Roztokami

Trasa: Cisna – Liszna – Roztoki Górne – Przełęcz nad Roztokami.

Zobaczysz: małe ZOO w Lisznej, piece do wypalania węgla drzewnego oraz kolej wąskotorową. Przez przełęcz prowadzi droga polna w kierunku Słowacji.

Czas przejścia – 3h 30min.

 

 • Stajnia bieszczadzka w Buku

Stadnina znajduje się w miejscowości Buk k. Dołżycy. Gospodarze mają do dyspozycji gości siedem bardzo spokojnych koni. Dla swoich klientów organizują liczne atrakcje, takie jak: obozy, rajdy, jazdy konne, powożenie bryczką, wycieczki w terenie, imprezy masowe tj. hubertus.

 

Gdzie można smacznie zjeść?

Pensjonat Solny w Dołżycy, oferuje bieszczadzkie potrawy oraz domową smaczną kuchnię. Kuchnia skoncentrowana jest na tym aby było świeżo i smacznie. Ze szczególną troską gospodarze dbają o to, by każdy klient znalazł na stole coś, co lubi najbardziej, a dla najmłodszych przygotowano specjalne menu. Dodatkowo oferują domowe wypieki ciast. Można skorzystać z chaty grillowej czy paleniska na ognisko i przy akompaniamencie bieszczadzkiej muzyki rozkoszować się potrawami z grilla czy wędzarni. Restauracja otwarta jest w godzinach od 8.00 do 21.00.

Oberża Pod Kudłatym Aniołem znajduje się w Cisnej. Menu “knajpy” oparte jest na potrawach regionalnych, takich zwyczajnych – jak sami o sobie mówią. Można napić się piwa z małych browarów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Wszystkiemu towarzyszy niezapomniany klimat bieszczadzkich, kudłatych aniołów. Smaczna kuchnia oraz szeroki wybór napoi także “wyskokowych” umożliwia zorganizowanie spotkania biznesowego, rodzinnego obiadu czy też romantycznej kolacji.

Cisna to idealne miejsce do wypoczynku o każdej porze roku!

Wiosna, lato, jesień czy zima – spacery, wycieczki rowerowe, festiwale i przeróżne imprezy plenerowe w towarzystwie przepięknych bieszczadzkich krajobrazów.

 

Największe imprezy

 • Maj: Bieg Rzeźnika oraz szereg biegów towarzyszących 🙂

 • Lipiec: Dni Gminy Cisna – impreza plenerowa: koncerty, jarmark rękodzieła, konkursy, regionalne kulinaria;
 • Sierpień: Festiwale Muzyczne “Natchnieni Bieszczadem” oraz “Bies Czad Blues”.

 • Wrzesień: Karpacki Festiwal Filmowy;
 • Październik: Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!;
 • Październik: Maraton bieszczadzki;
 • Listopad: Zakapiorskie Zaduszki;
 • Listopad: Festiwal Crazy Girls.

 • Styczeń – Zimowy Maraton Bieszczadzki

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu: