CISNA I OKOLICE

Cisna i jej okolice leżą w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. Położenie u podnóża głównego grzbietu Karpat Wschodnich, wzdłuż granicy ze Słowacją jak również na skrzyżowaniu dużej obwodnicy bieszczadzkiej i drogi karpackiej wiodącej z Komańczy do Ustrzyk Górnych powoduje, że zwiedzając Bieszczady nie sposób pominąć Cisnej.

 

Obszar ten oferuje szereg atrakcji i usług turystycznych w tym duży wybór miejsc noclegowych zarówno w gospodarstwach agroturystycznych, jak też pensjonatach i hotelach. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi jak „Siekierezada”. W regionie mieszka wielu artystów zajmujących się m.in. ikonopisaniem, rzeźbiarstwem oraz poezją. Wielu bieszczadzkich twórców, którzy postanowili osiąść w regionie tworzy swoisty „folklor” miejscowości. Odbywają się tu cykliczne koncerty i imprezy jak „Natchnieni Bieszczadem”, Festiwal „Kremenaros”, „Dzień Kwiatów”, „Bies Czad Blues” (w Dołżycy).

 

Co warto zobaczyć w Cisnej i najbliższej okolicy?

 

5 największych atrakcji:

1. Bieszczadzka Kolejka Leśna

Atrakcja, której nie można pominąć w Bieszczadach, główna stacja mieści się w Majdanie koło Cisnej. Obecnie stanowi atrakcję turystyczną, chociaż tak naprawdę wąskotorowe trasy po których się porusza zbudowano na przełomie XIX i XX wieku w celu wywozu drewna. Takich zresztą odcinków w przedwojennych Bieszczadach było więcej, ale zostały rozebrane w latach 30. poprzedniego stulecia. Obecnie kursują tu głównie pociągi spalinowe napędzane ropą naftowe, które kursują w dwóch kierunkach, w stronę Wetliny do stacji Przysłup oraz w przeciwną stronę do położonej przy granicy ze Słowacją osady Balnica. Od kilku lat wprowadzono do użytku także bardziej oryginalne lokomotywy opalane węglem. W składach są wagony całkowicie zabudowane oraz półotwarte, które pozwalają podróżnym prawie że rękoma dotykać bieszczadzkiej przyrody. Od sezonu 2012 jeździ również w okresie ferii zimowych. Szczegółowy rozkład jazdy kolejki wąskotorowej można znaleźć na stronie.

 

2. Leśny Zwierzyniec w Lisznej

Miejsce szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi.

 

3. Siekierezada

Miejsce kultowe, wyjątkowe, gdzie biesiadowali i nadal biesiadują bieszczadzccy zakapiorzy, poza tym to galeria obdarzona dziełami bieszczadzkich artystów.

 

4. Cerkiew w Łopience

Najsłynniejsze miejsce Kultu Maryjnego w Bieszczadach, a obecność w tej dolinie jest niemal obowiązkowa dla każdego przebywającego w Bieszczadach.

 

5. Rezerwat przyrody “Sine Wiry”

Znajduje się tutaj jeden z najpiękniejszych bieszczadzkich przełomów rzek, z licznymi progami skalnymi i urwistymi brzegami.

 

Dostępne szlaki turystyczne

Przez Cisnę przebiegają główne turystyczne szlaki piesze. Przecinają się tu także szlaki rowerowe „Zielony Rower Bieszczady”, jeżdżąc którymi można zwiedzić okolice Cisnej. W okolicy można zaplanować kilkanaście wycieczek na dwóch kółkach o różnych wariantach tematycznych i stopniu trudności. Przez Cisnę i okolice przebiega międzynarodowy szlak rowerowy R 61 Greenway Karpaty Wschodnie prowadzący wokół Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery UNESCO „Karpaty Wschodnie”, jak również „Carpathian Cyclo Road” prowadząca na terenie Polski wzdłuż Karpat z Cieszyna do Krościenka k/ Ustrzyk Dolnych. Z Cisnej do Roztok Górnych prowadzi odcinek pilotażowy szlaku rowerowego „Śladami zbójników”.


Warte polecenia są piękne i prawie dzikie doliny, w których kiedyś istniały wsie: dolina Solinki i Łopienki. Na terenie dawnej wsi Solinka utworzono zespół przyrodniczo – krajobrazowy chroniący dolinę rzeki i jej przełomy w górnym biegu, ślady zabudowy dawnej wsi. Planowane jest tu utworzenie rezerwatu. Do pieszych czy rowerowych wędrówek, a zimą na nartach czy rakietach można wykorzystać nie oznakowane liczne ścieżki i drogi leśne. Turystyczne graniczne przejście pieszo-rowerowe w Roztokach Górnych pozwala przenieść się na Słowację do Parku Narodowego “Połoniny”.

 

Cisna i okolica, aktywnie

 • Szlak czerwony: Cisna – Jasło  – Przysłup

Trasa:  centrum Cisnej – tory kolejki bieszczadzkiej i most nad Solinką – pomnik katastrofy śmigłowca 1991 r. – zalesiony wierzchołek Rożków (943 m n.p.m.) – Worwosoka (1024 m n.p.m.) – Małe Jasło – Jasło (1153 m n.p.m.) – Przysłup.

Zobaczysz: na trasie rozciągają się dalekie widoki, przy dobrej pogodzie można zobaczyć Tatry.

Czas  przejścia – 4h 30min.

 

 • Szlak żółty – Roztoki Górne – Przełęcz nad Roztokami

Trasa: Cisna – Liszna – Roztoki Górne – Przełęcz nad Roztokami.

Zobaczysz: małe ZOO w Lisznej, piece do wypalania węgla drzewnego oraz kolej wąskotorową. Przez przełęcz prowadzi droga polna w kierunku Słowacji.

Czas przejścia – 3h 30min.

 

 • Stajnia bieszczadzka w Buku

Stadnina znajduje się w miejscowości Buk k. Dołżycy. Gospodarze mają do dyspozycji gości siedem bardzo spokojnych koni. Dla swoich klientów organizują liczne atrakcje, takie jak: obozy, rajdy, jazdy konne, powożenie bryczką, wycieczki w terenie, imprezy masowe tj. hubertus.

 

Gdzie można smacznie zjeść?

Pensjonat Solny w Dołżycy, oferuje bieszczadzkie potrawy oraz domową smaczną kuchnię. Kuchnia skoncentrowana jest na tym aby było świeżo i smacznie. Ze szczególną troską gospodarze dbają o to, by każdy klient znalazł na stole coś, co lubi najbardziej, a dla najmłodszych przygotowano specjalne menu. Dodatkowo oferują domowe wypieki ciast. Można skorzystać z chaty grillowej czy paleniska na ognisko i przy akompaniamencie bieszczadzkiej muzyki rozkoszować się potrawami z grilla czy wędzarni. Restauracja otwarta jest w godzinach od 8.00 do 21.00.

Oberża Pod Kudłatym Aniołem znajduje się w Cisnej. Menu “knajpy” oparte jest na potrawach regionalnych, takich zwyczajnych – jak sami o sobie mówią. Można napić się piwa z małych browarów z Polski, Ukrainy i Słowacji. Wszystkiemu towarzyszy niezapomniany klimat bieszczadzkich, kudłatych aniołów. Smaczna kuchnia oraz szeroki wybór napoi także “wyskokowych” umożliwia zorganizowanie spotkania biznesowego, rodzinnego obiadu czy też romantycznej kolacji.

Cisna to idealne miejsce do wypoczynku o każdej porze roku!

Wiosna, lato, jesień czy zima – spacery, wycieczki rowerowe, festiwale i przeróżne imprezy plenerowe w towarzystwie przepięknych bieszczadzkich krajobrazów.

 

Największe imprezy

 • Maj: Bieg Rzeźnika oraz szereg biegów towarzyszących 🙂

 • Lipiec: Dni Gminy Cisna – impreza plenerowa: koncerty, jarmark rękodzieła, konkursy, regionalne kulinaria;
 • Sierpień: Festiwale Muzyczne “Natchnieni Bieszczadem” oraz “Bies Czad Blues”.

 • Wrzesień: Karpacki Festiwal Filmowy;
 • Październik: Festiwal Filmów Młodego Widza Wędrujące Ale Kino!;
 • Październik: Maraton bieszczadzki;
 • Listopad: Zakapiorskie Zaduszki;
 • Listopad: Festiwal Crazy Girls.

 • Styczeń – Zimowy Maraton Bieszczadzki

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu:

Leśny Zwierzyniec w Lisznej

Goszcząc w Cisnej z pociechami czy zmierzając w kierunku Roztok Górnych nie można przegapić Leśnego Zwierzyńca w Lisznej. Jest on doskonałą okazją do zainteresowania dzieci przyrodą, mają tu bowiem szansę na bliski kontakt ze sporą ilością różnorodnych gatunków zwierząt. Zwierzęta te w części nawet mogą być karmione specjalną karmą, którą można nabyć przy wejściu do…

Bieszczadzka ciuchcia w zimowej odsłonie!

Bieszczadzka kolejka wąskotorowa powstała w 1898 roku. Jej głównym zadaniem był wówczas transport drewna. W latach 30. ubiegłego wieku przeszła pod zarząd lwowskiej dyrekcji PKP. Wtedy też rozpoczęto przewóz ludzi; z czasem stało się to atrakcją turystyczną. W 1994 roku ze względów ekonomicznych została wyłączona z eksploatacji. W 1996 r. utworzona została Fundacja Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej,…

Bieszczady Odnalezione – Łuh

zapadła  się ziemia po starych chatach i rankiem kroplami rosy płaczą trawy i polne kwiaty zranione serce odeszło przed siebie  połamane krzyże wołają do nieba o sprawiedliwość czasem  samotne  zwierzę zabłądzi pośród opustoszałych sadów tylko ptaki tutaj budują gniazda a cisza codziennie modli się aby powrócił dawny świat. Zakątek bieszczadzkiej ziemi – Rita Dwernicka (4.10.2015…

Bieszczady Odnalezione – Jaworzec

Kamienna płyta, niewyraźne znaki – cmentarz przy cerkwi. Nie ma cerkwi, nie ma cmentarza. Mech obrasta kamienie zielonym kożuchem. Dziura w ziemi, kiedyś to była studnia. Kobieta pochylona nad cembrowiną. Skrzypi żuraw wesołym śmiechem dzieci. Apokalipsa życia zakręciła koło. Szare cienie z cerkwi, cmentarza, wioski. Ruszyły korowodem śmierci w czeluść paszczy smoka. Zatrzymany kadr. Dziura…

Przysłup

Przysłup – końcowa stacja trasy kolejki leśnej, która po półgodzinnym postoju wraca do Majdanu. Działa tu Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Przysłup słynie obecnie z hodowli  pstrągów i nie sposób pominąć tego miejsca w trakcie kulinarnych wędrówek po Bieszczadach. PRZYSŁUP Przysłup to niewielka miejscowość na obszarze Ciśniańsko-Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi…

Majdan

Majdan jest małą wsią położoną około 2 km od Cisnej. Miejscowość ta jest kluczowa na turystycznej mapie Bieszczadów ze względu na lokalizację głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. MAJDAN Majdan jest małą wsią położoną około 2 km od Cisnej. Miejscowość ta jest bardzo ważnym miejscem na turystycznej mapie Bieszczadów ze względu na lokalizację głównej stacji Bieszczadzkiej Kolejki…

Łopienka

To właściwie Dolina Łopienki – nieistniejącej już wsi łemkowskiej, miejsce kultowe w Bieszczadach. Dolinę położoną pomiędzy Łopiennikiem (1069 m), a szczytem Korbania (894m) zasiedlono w połowie XVI wieku osadnikami wołoskimi.  W środku najpiękniejszej bieszczadzkiej doliny stoi murowana cerkiew, dawne bardzo znane sanktuarium maryjne. To prawdziwa oaza spokoju i ciszy, idealna na przejścia piesze. Wizyta…

Kalnica

Kalnica – osada położona w dolinie Wetlinki. Od lat z Kalnicy wyroby meblarskie eksportowano nawet do Wiednia. Tradycję tą podtrzymuje miejscowy, znany producent mebli artystycznych. Jego marka jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także w Paryżu czy Nowym Jorku. Wieś położona na dużej obwodnicy bieszczadzkiej, w rozległej i malowniczej kotlinie, z której rozciągają się…

Cisna

Cisna jest ważnym punktem na turystycznej mapie Bieszczadów. W ostatnich latach powstało tu wiele gospodarstw agroturystycznych i pensjonatów, galerii a także punktów usługowych i gastronomicznych. Niektóre z nich stały się nawet obiektami kultowymi jak „Siekierezada”. Odbywają się tu cykliczne koncerty i imprezy „Natchnieni Bieszczadem”, Festiwal „Kremenaros”, „Dzień Kwiatów” czy „Bies Czad Blues” (w Dołżycy).…

BIESZCZADZKA PĘTLA UPA – wspomnienia z wyprawy Macieja Szymańskiego

I kto by pomyślał, że na koniec roku trafi mi się jeszcze rowerowa przygoda. A wszystko to przez aurę, która okazała się bardzo łaskawa, jak na tę porę roku. Słoneczne i stosunkowo ciepłe dni rozbudzały moją wyobraźnię odnośnie sposobu zakończenia roku. Zamieniłem więc butelkę ciepłej wódki o północy w tym czy innym lokalu pośród kolorowych…

“Nad Sztolnią” – ścieżka przyrodniczo-historyczna w Cisnej

Bieszczady to miejsce na Ziemi, które zapada w nasze serce i tam zostaje  dla wielu – na zawsze. Widok połonin, bezkresu piękna i łagodnego krajobrazu, ściąga w to miejsce ludzi wrażliwych na piękno. Dawne „dzikie” i niedostępne Bieszczady, otwierają się turystycznie z roku na rok, ukazując urokliwe i malownicze miejsca. Powstają nowe szlaki, nowe punkty widokowe,…

Szlak pieszy: Polanki – Łopienka – Korbania

Jest to jedna z najpiękniejszych widokowo wycieczek jaką można polecić w Bieszczadach. Jej trasa wiedzie na szczyt Korbania, mijając po drodze wyjątkową cerkiew w Łopience. Prowadzi tędy oznakowana w kolorze zielonym ścieżka przyrodnicza. Czas przejścia na szczyt Korbania wynosi ok. 4 godz. (8,5 km) w jedną stronę. Wędrówkę rozpoczynamy na parkingu leśnym w dolinie Solinki,…

Szlak pieszy: Kalnica – Smerek – Kalnica

Trasa ta pozwoli nam odbyć niedługą wycieczkę na jeden z najlepszych punktów widokowych w polskich Bieszczadach – Smerek.  Szlak pieszy: Kalnica – Smerek – Kalnica Trasa ta pozwoli nam odbyć niedługą wycieczkę na jeden z najlepszych punktów widokowych w polskich Bieszczadach – Smerek. Turyści często ją wybierają, dlatego latem wierzchołek bywa zatłoczony. Wędrówkę dobrze oznakowaną…

Szlak pieszy: Cisna – Jasło – Przysłup

Na trasie wiodącej na jeden z najładniejszych bieszczadzkich szczytów, jest wiele miejsc, z których możemy podziwiać dalekie widoki.  Szlak pieszy: Cisna – Jasło – Przysłup Wycieczka tym szlakiem będzie niedługa, ale bardzo atrakcyjna. Wyruszamy z centrum Cisnej szlakiem czerwonym w kierunku południowym. Mijamy zabudowania i dochodzimy do torów bieszczadzkiej kolejki wąskotorowej wzdłuż których przechodzimy przez…

Galeria Siekierezada w Cisnej

Anielskie Bieszczady to zakątek, w którym tkwi ogromny potencjał twórczy. Dziś w ramach cyklu Twórcze Bieszczady prezentujemy legendarną „Siekierezadę”. To wyjątkowe miejsce, gdzie nie tylko biesiadowali i nadal biesiadują bieszczadzkie zakapiory, ale „Siekierezada” to także galeria obdarzona dziełami bieszczadzkich artystów, galeria „podwójna”. A dlaczego „podwójna”? Otóż nad Siekierezadą, mieści się autorska wystawa Agnieszki Słowik-Kwiatkowskiej, absolwentki warszawskiej ASP, od lat…

Galerie “Czarny Kot” – Cisna i Polanki

Dzisiaj zapraszam Was do twórczej podróży, w której odwiedzimy miejsce pełne aniołów i artystów  – Cisną i jej okolice, a dokładnie Galerie „Czarny Kot”.  Podczas Waszych wakacyjnych wypoczynków nie może zabraknąć czasu na zdobycie wyjątkowych bieszczadzkich pamiątek. Wraz z wspomnieniami będą Wam długo przypominać o wspaniale spędzonych chwilach w Bieszczadach. Galerie „Czarny Kot” to propozycje dla osób,…

Strzebowiska

Strzebowiska to wieś położona w zagubionej dolinie, u podnóża Pasma Granicznego, z dala od dróg i zgiełku, otoczona rozległymi lasami pełnymi tajemniczych ścieżek. Panują tu wspaniałe warunki do jazdy konnej. Strzebowiska (dawniej Strubowiska) to niewielka osada (ok. 60 mieszkańców) położona przy trasie “dużej obwodnicy bieszczadzkiej”, choć nieco ukryta w bocznej dolinie potoku Kalnica. To położenie jest dziś…

Wola Michowa

Wola Michowa rozciąga się w krajobrazowej dolinie, kiedyś znaczące miasteczko. Znajduje się tu ośrodek hodowli żubra. Latem dociera do Woli Michowej kolejka leśna a zimą spotykają się w niej narciarze biegowi. Wola Michowa – to wieś położona przy drodze transkarpackiej Komańcza – Cisna, w dolinie górnej Osławy. Otoczona masywem Wielkiego Działu i karpackiego pasma granicznego. Powstała formalnie w 1546…

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Każdy, kto wybiera się w Bieszczady i trafi w okolice miejscowości Cisna, na pewno usłyszy o słynnej „bieszczadzkiej ciuchci” czy też o „bieszczadzkiej kolejce”. Aby zaspokoić swoją ciekawość i przekonać się o tym, co w niej jest takiego wyjątkowego, najlepiej udać się z Cisnej drogą prowadzącą na Komańczę do miejscowości Majdan, gdzie znajduje się główna…

Szlak 1A i 10A „Wokół Chryszczatej i Sinych Wirów”

Szlak rowerowy rozpoczyna swój bieg w Cisnej skąd drogą o dobrej nawierzchni kieruje się w stronę Komańczy, prowadzący przez Rezerwat “Sine Wiry” 1A i 10A Gmina Cisna „Wokół Chryszczatej i Sinych Wirów” Cisna (0,0 km) – Majdan (2,7 km) – Roztoki Górne ( 7,8 km) – Solinka (14,5 km) – Maniów (27,9 km) – Wola…

Bieszczady na wakacje – Łopienka i Sine Wiry

Zapraszam na wspaniałą wędrówkę do okolic Cisnej i Wetliny, gdzie warto odwiedzić położone niedaleko przełomowe odcinki rzek Solinka i Wetlina gdzie leżą nieistniejące już wsie m.in. Zawój i Łopienka. Przed II wojną światową doliny te tętniły życiem, a dziś pozostały po nich nieliczne ślady, które dzięki staraniom miejscowych społeczności są zachowane i udostępnione turystycznie. Skręcając w Dołżycy w kierunku…

Łopienka – cerkiew św. Męczennicy Paraskewii

Łopienka – najsłynniejsze miejsce Kultu Maryjnego w Bieszczadach, a obecność w tej dolinie jest niemal obowiązkowa dla każdego przebywającego w Bieszczadach. Łopienka to obecnie niezamieszkała dolina z zachowanymi śladami po nieistniejącej już wsi, miejsce kultowe w Bieszczadach. Dolinę położoną pomiędzy Łopiennikiem (1069 m), a szczytem Korbania (894 m) zasiedlono w połowie XVI wieku osadnikami wołoskimi. Zasłynęła przede wszystkim jako ośrodek kultu…

Górzanka – cerkiew pw. św. Paraskewy

Cerkiew w Górzance wybudowana na wzgórzu, otoczona starymi dębami, drewniana świątynia – jest dawną greckokatolicką cerkwią pw. św. Paraskewy. Górzanka leży nieco na uboczu od tzw. „małej pętli bieszczadzkiej”. Dojechać do niej można skręcając w Wołkowyji w stronę Baligrodu, lub też od strony Stężnicy – po kilkukrotnym przejechaniu w bród potoku Wołkowyjka. Wybudowana na wzgórzu, otoczona starymi dębami, drewniana świątynia…