LESKO, OLSZANICA I OKOLICE

Lesko to miasto powiatowe nad Sanem, ośrodek turystyczny, handlowy i administracyjny, węzeł komunikacyjny, jedna z bram prowadzących w Bieszczady. Miejscowość została założona w XV w. przez Kmitów, jednak ślady bytności człowieka sięgają czasów starożytnych. 

Dzięki położeniu na szlaku handlowym na Węgry i przywilejom miejskim, Lesko szybko się rozwijało. Znacznie przyczynił się do tego duży odsetek mieszkającej tu ludności żydowskiej. W latach międzywojennym stanowiła ona ponad połowę mieszkańców Leska. Pierwszy dwór obronny wzniesiono na stromym brzegu Sanu w latach 1538-80. W połowie XVII wieku Stadniccy rozbudowali go tworząc murowany zamek, który po licznych zmianach przetrwał do dziś. W mieście i w jego sąsiedztwie znajdują się obiekty noclegowe – hotele, gospodarstwa agroturystyczne i schronisko młodzieżowe PTSM. W sezonie letnim nad Sanem, poniżej parku, funkcjonuje kemping. Zimą w sąsiedniej miejscowości Weremień działa wyciąg narciarski – idealny na wyjazdy rodzinne.

Olszanica to duża wieś położona przy trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych, siedziba gminy. Miejscowość ma dosyć starą metrykę, najstarsze odkryte tu ślady pochodzą z okresu kultury łużyckiej. W dokumentach, Olszanica wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1436 r. jako wieś założona na prawie wołoskim, w sobieńskich dobrach Kmitów.

Przez wieki była wsią wielokulturową, którą zamieszkiwali Rusini, Polacy i Żydzi. Nabrała gospodarczego znaczenia szczególnie w latach 70. XIX wieku po wybudowaniu węgiersko-galicyjskiej linii kolejowej Przemyśl – Zagórz – Budapeszt – Wiedeń. Drugim bodźcem, który ożywił te okolice był gwałtowny rozwój przemysłu naftowego w drugiej połowie XIX wieku. Dziś, po okresie tamtego rozkwitu, możemy oglądać liczne pozostałości i pamiątki.

Najbardziej rzucającym się w oczy obiektem w Olszanicy jest zabytkowy zespół pałacowy z secesyjno-romantycznym pałacem  zbudowanym przez Jordanów w 1905 r., który powstał na miejscu starego dworu obronnego z XVI wieku. Jest on otoczony malowniczą fosą z fragmentami ziemnych fortyfikacji, wokół którego, na powierzchni 7 ha rozciąga się najlepiej zachowany w skali całych Bieszczadów park pałacowy.

Co warto zobaczyć w Lesku i najbliższej okolicy?

 

Największe atrakcje:

1. XVII-wieczna synagoga

Najcenniejszym zabytkiem Leska jest XVII-wieczna synagoga, jeden z najciekawszych tego typu obiektów w południowej Polsce. Budynek w przeszłości miał też znaczenie obronne i wchodził w skład dawnych fortyfikacji miejskich.  Ma ciekawą architekturę i zewnętrzne dekoracje. Na frontowej ścianie nad wejściem widnieje hebrajski napis: „To miejsce przejmuje grozą, bo to dom Boży”. Obecnie mieści się w nim Galeria Bieszczadzkich Twórców i punkt sprzedaży pamiątek.

 

2. Cmentarz żydowski w Lesku

W Lesku zachował się też jeden z największych i najcenniejszych na Podkarpaciu kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich. Znajduje się na nim ok. 2000 macew – płyt nagrobnych, z których najstarsze datowane są na XVI w. i są jednymi z najstarszych w naszym kraju.

 

3. Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP

Bardzo ciekawie prezentuje się tutejszy kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP. Powstał ok. 1530 r. z fundacji Piotra Kmity. Gotycki w swej zewnętrznej formie ma barokowe wnętrze pochodzące z czasów przebudowy dokonanej w połowie XVIII w. Pochowani w nim są przedstawiciele rodu Stadnickich, Ossolińskich i Krasickich. Jest tu też grób Franciszka Pułaskiego, jednego z przywódców konfederacji barskiej, zmarłego w 1769 r. z ran odniesionych w potyczce pod Rabem koło Ustrzyk Dolnych.

 

4. Średniowieczny Zamek Kmitów

Zamek, w którym obecnie  mieści się ośrodek wypoczynkowy, ongiś siedziba znanych rodów magnackich: Kmitów, Stadnickich, Mniszchów, Ossolińskich i Krasickich.

 

5. Pomnik przyrody nieożywionej zwany Kamieniem Leskim.

Jego niepowtarzalny urok opiewały słynne postaci  m.in. Stanisław Staszic, Wincenty Pol, Aleksander Fredro czy Oskar Kolberg. Dziś stanowi wspaniałą atrakcje dla podróżujących. Jest to duży ostaniec, zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. W przeszłości był tu kamieniołom, który spowodował odsłonięcie dużej powierzchni skał osadowych.

 

6. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, położona na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

 

7. Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior

“Ursa Maior w Uhercach Mineralnych to unikalne miejsce, pełne przestrzeni, inspiracji, dobrej muzyki i świetnego piwa oraz prawdziwych wyrobów regionalnych. Podczas jednej wizyty doświadczysz pasji osób tworzących piwa Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, zobaczysz Salon Sztuki Pogranicza, spróbujesz wyśmienitych piw, unikalnych soków i przekąsek i kupisz piwa oraz inne autentyczne bieszczadzkie wyroby regionalne w sklepie Esencja Karpat.

A na miejscu działa bar i piwa prosto z beczki oraz butelkowe. Wszystko to w otoczeniu dzikiej zieleni i niezwykłej atmosfery.”

 

Dostępne szlaki turystyczne

Przecina się tu kilka szlaków i tras turystycznych. Przebiega tędy pieszy szlak turystyczny (koloru zielonego) prowadzący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m), a dalej szlakiem czarnym można dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej. Dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów wytyczono tu szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów.

Ciekawa jest także tematyczna trasa rowerowa „Szlak Nadsańskich Umocnień”, która jest świadectwem drugiej wojny światowej, dając możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów obronnych legendarnej „Linii Mołotowa”. Jadąc tym szlakiem wzdłuż Sanu można dotrzeć aż do Przemyśla.

Również dla rowerzystów oznakowano szlak „Zielony Rower 5A Lesko-Wzgórze Gruszka” (znaki niebieskie), prowadzący przez najbardziej malownicze tereny gminy Lesko.

Dla amatorów wypraw kajakowych wytyczony jest szlak wodny „Błękitny San”, który prowadzi przez Sanok i Przemyśl, aż do ujścia do Wisły. Licznie rozlokowane wzdłuż biegu rzeki ośrodki wypoczynkowe i kempingi umożliwiają zaplanowanie spływu bez korzystania z namiotu.

Przez Lesko przebiega też Międzynarodowy Szlak Naftowy, prowadzący z Gorlic aż do Borysławia na Ukrainie. Związki tych ziem z wielkimi ludźmi pióra upamiętnia międzynarodowy szlak im. Aleksandra Fredry.

Lesko znajduje się także na trasie „Szlaku Chasydzkiego”.

 

Lesko i Olszanica, aktywnie

  • Szlak pieszy zielony – wokół miasta Leska

Trasa: Zamek Kmitów – Park pałacowy – doliną Sanu do doliny Potoku Kisłego – podejście dróżką leśna do pomnika przyrody “Kamień Leski” w Glinnem – żródełka mineralne w Lesku – cmentarz żydowski – synagoga – Kościół parafialny – rynek w Lesku.

Zobaczysz – panoramę na Park Krajobrazowy Gór Słonnych i szybowisko w Bezmiechowej, wnętrze synagogi i kościoła

Czas przejścia – 4 h.

 

  • Szlak pieszy zielony – Na Gruszkę i bieszczadzkie szybowisko w Weremieniu

Trasa: Zamek Kmitów – amfiteatr w parku obok zamku – bunkry obronne Linii Mołotowa – most na Sanie – Huzele podejście na Gruszkę – zejście do szybowiska w Weremieniu – zejście do lotniska – przejście przez Weremień do Leska

Zobaczysz – panoramę na Park Krajobrazowy Gór Słonnych z szybowiskiem w Weremieniu, samolot “Wilga” oraz szybowce.

Czas przejścia – 5 h.

 

  • Basen Aquarius Lesko

To kompleks basenowo-rekreacyjny, który oferuje aktywny wypoczynek przez cały rok – codziennie 7.00-22.00. Znajdują się w nim pływalnia, zespół odnowy biologicznej oraz zespół usługowy.

W hali basenów znajduje się basen pływacki, basen rekreacyjny, dwie zjeżdżalnie: zjeżdżalnia rodzinna ”Lesanka” z lądowiskiem w niecce basenu rekreacyjnego oraz zjeżdżalnia rurowa „Plum-Plusk”, brodzik dziecięcy  oraz wanna z hydromasażem. Zespół odnowy biologicznej składa się z sauny suchej, sauny parowej, działu fitness i siłowni. Natomiast zespół usługowy składa się z baru, sklepu sportowego oraz salonu kosmetycznego.

 

  • Stacja narciarska w Weremieniu

Położona kilka kilometrów na południe od Leska wioska Weremień, znana jest w okolicy jako znakomita miejscówka dla miłośników białego szaleństwa. Wyciągi i trasy zjazdowe zlokalizowane są na północnych stokach masywu Gruszki (583 m n.p.m.) Stacja dwa równolegle poprowadzone wyciągi orczykowe o łącznej długości 1430 metrów. Obydwie są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Przy stoku jest wypożyczalnia sprzętu, a także mała gastronomia. Są również instruktorzy nauki jazdy. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark.

 

Gdzie można smacznie zjeść?

Restauracja “Stare Lisko” usytuowana jest w ścisłym centrum Leska. Oferuje szeroką gamę potraw kuchni polskiej i regionalnej oraz dania z grilla.

Menu restauracji oparte jest na kuchni domowej z domieszką regionalnych specjałów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Dla tradycjonalistów klasyczne pierogi, rosół z makaronem czy schabowy, a jeśli chcą Państwo spróbować czegoś nowego, polecamy hryczaniki albo solidną porcję placków po bieszczadzku.

Ponadto, w restauracji można zobaczyć fotografie przedstawiające Lesko (Lisko) za czasów wojny i w latach przedwojennych!

Dobrze i smacznie zjeść można także w miejscowości Łączki w pensjonacie „GAWRA”, gdzie znajduje się restauracja, wraz z tarasem i ogrodem. W menu znajdują się smaczne i urozmaicone potrawy kuchni polskiej. Specjalnością kuchni są  tradycyjne potrawy regionalne, placki po bieszczadzku, pstrąg wędzony czy zupa gulasz w kociołku.

 

Co warto zobaczyć w okolicy?

Z Leska niedaleko jest do Sanoka, słynącego w Europie z największej w naszym kraju kolekcji ikon karpackich (Muzeum Historyczne) i największego w Polsce Skansenu, gdzie zgromadzono ponad 180 obiektów architektury drewnianej Łemków, Bojków i Pogórzan.

Warto wybrać się także do Zagórza aby obejrzeć owiane legendą ruiny klasztoru Karmelitów Bosych.

Na jedną z ciekawszych wycieczek można wybrać się do Bezmiechowej, gdzie na wzgórzu Kamionki (631 m) funkcjonuje lotnisko szybowcowe. Z tego miejsca rozciąga także jedna z najpiękniejszych panoram górskich na Wysokie Bieszczady i Góry Sanocko – Turczańskie. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet szczyty Tatr.

Amatorzy podniebnych lotów mogą również skorzystać z oferty podobnego ośrodka położonym przy wyciągu narciarskim na Weremieniu.

Lesko to idealne miejsce do wypoczynku o każdej porze roku!

Wiosna, lato jesień – spacery i wycieczki rowerowe w towarzystwie przepięknych bieszczadzkich krajobrazów. Zimą na nartach na pobliskim stoku w Weremieniu i na Huzelach.

Największe imprezy

  • Czerwiec – Bieszczadzkie Lato z Książką
  • Lipiec – “Bike Week Country Festival Lesko”
  • Sierpień – Targi Rzemiosła i Przedsiębiorczości “Agrobieszczady
  • Wrzesień – Leskie spotkania z poezją i piosenką

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu:

Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła w Uhercach Mineralnych

W 2018 roku, tuż przed rozpoczęciem wakacji, w Bieszczadach oficjalnie otwarto Bieszczadzką Szkołę Rzemiosła. Szkołę nie byle jaką, bo po pierwsze – dla każdego, bez względu na wiek, a po drugie – wyjątkową ze względu na wykładane w niej przedmioty. Jak dowiadujemy się z prezentacji na stronie internetowej, Bieszczadzka Szkoła Rzemiosła to miejsce, w którym możesz…

Wystawa fotograficzna „Bieszczady, Lesko i okolice okiem ojca i syna”

W Bieszczadzkim Domu Kultury w Lesku miało miejsce otwarcie wystawy fotograficznej „Bieszczady, Lesko i okolice okiem ojca i syna”. Autorami fotografii są Adrian Weimer i Paweł Weimer. Otwarcia wystawy dokonała Pani Dyrektor Bieszczadzkiego Domu Kultury Bożena Czuryk, która przedstawiła osoby ojca i syna. Jak powiedziała, „Adrian jest tak skromny, że od 10 lat proszę go…

Zjawy z Sobienia…

Mamy nadzieję, że już się przekonaliście, że warto odwiedzić sobieńskie zamczysko, z którego roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram na szeroko rozlany San i majaczące na horyzoncie majestatyczne Bieszczady. Zawitać tu obowiązkowo powinni jednak także tropiciele wszelkich zjaw i dusz potępionych, których na mrocznym wzgórzu jest pełno… W księżycowe noce pojawia się tu podobno niejaka…

Ropienka

Ropienka – duża wieś położona u podnóża pasma Chwaniów. Dziś możemy oglądać tu liczne pozostałości i pamiątki związane z przemysłem naftowym. Są tu gospodarstwa agroturystyczne, dużo lasów i sieć lokalnych dróg i szlaków, na których można uprawiać różne formy turystyki aktywnej. Zimą funkcjonuje wyciąg narciarski. ROPIENKA Wieś u podnóża lesistego pasma Chwaniów, znana z tradycji…

Orelec

Orelec – wieś agroturystyczna, położona w rozległej Kotlinie Uherczańskiej. W okolicy Orelca zobaczyć można dużo przyrodniczych osobliwości. Utworzono tu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów”. Trasy ekomuzealne są zarazem częścią Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. ORELEC Miejscowość agroturystyczna w okolicy Jeziora Solińskiego i Myczkowieckiego. W utworzonym tu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów” istnieje gęsta sieć ścieżek i tras spacerowych zachęcających do…

Olszanica

Olszanica – z zabytkowym zespołem pałacowym zbudowanym przez Jordanów w 1905 r. Wokół, na powierzchni kilku hektarów rozciąga się najlepiej zachowany w Bieszczadach i jedyny o takiej powierzchni, park pałacowy.  OLSZANICA Olszanica to duża wieś położona przy trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych, siedziba gminy. Miejscowość ma dosyć starą metrykę, najstarsze odkryte tu ślady pochodzą z okresu kultury…

Manasterzec

Manasterzec jest niewielką wsią położoną na wysokości około 340 m n.p.m., w malowniczej dolinie potoku Janickiego, otoczona grzbietami Szałaszyska i pasma Gór Słonnych.   MANASTERZEC Manasterzec jest niewielką wsią położoną na wysokości około 340 m n.p.m., w malowniczej dolinie potoku Janickiego, otoczoną grzbietami Szałaszyska i pasma Gór Słonnych. Droga przez miejscowość stanowi dogodny skrót…

Łukowe

Łukowe – położone w przepięknej kotlinie potoku Kalniczka. Ostatnimi laty Łukowe słynie z hodowli koni i działalności dużego ośrodka jeździeckiego.   ŁUKOWE Nad wsią góruje wzgórze o tajemniczej nazwie „Bania” (561 m). Nazwa ta daje się jednak dosyć łatwo wyjaśnić. Pochodzi z języka rumuńskiego i oznacza kopalnię, a nadano ją w okresie gdy w…

Lesko

Miasto Lesko jest dobrą bazą wypadową w Bieszczady. Najcenniejszym zabytkiem Leska jest XVI-wieczna synagoga, oraz jeden z największych i najcenniejszych na Podkarpaciu kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich. LESKO Miasteczko w dolinie Sanu, z wieloma zabytkami jakie pozostały po licznej niegdyś społeczności żydowskiej. Jedna z bram wjazdowych w Bieszczady. Lesko to miasto powiatowe nad Sanem, ośrodek turystyczny, handlowy…

Hoczew

Hoczew – wieś położona powyżej ujścia rzeki Hoczewki do Sanu. W centrum wsi, w plebanii unickiej z XIX w., mieści się minimuzeum ze zbiorami etnograficznymi. Atrakcją jest pracownia artysty Zdzisława Pękalskiego. HOCZEW Położona jest na rozwidleniu “małej i dużej obwodnicy bieszczadzkiej”. Niegdyś była siedzibą rodu Balów i Fredrów. W centrum miejscowości można podziwiać barokowy kościół…

Bezmiechowa

Bezmiechowa – położona w widokowej dolinie pogórzańskiej, w otoczeniu lasów Parku Krajobrazowego Gór Słonnych, jest kolebką polskiego szybownictwa. Funkcjonowanie tu odrodzonego ośrodka szybowcowego i paralotniarskiego sprawiło, że Bezmiechowa stała się atrakcyjną miejscowością wypoczynkową.   Bezmiechowa Bezmiechowa to wieś położona w malowniczej kotlinie potoku Dyrbek, w centrum Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Jest kolebką polskiego szybownictwa. Miejscowość prawdopodobnie istniała już…

BIESZCZADZKA PĘTLA UPA – wspomnienia z wyprawy Macieja Szymańskiego

I kto by pomyślał, że na koniec roku trafi mi się jeszcze rowerowa przygoda. A wszystko to przez aurę, która okazała się bardzo łaskawa, jak na tę porę roku. Słoneczne i stosunkowo ciepłe dni rozbudzały moją wyobraźnię odnośnie sposobu zakończenia roku. Zamieniłem więc butelkę ciepłej wódki o północy w tym czy innym lokalu pośród kolorowych…

Szlakiem kultury żydowskiej

Historia Żydów w Bieszczadach liczy 400 lat. Bardzo trudno jednak znaleźć tu obecnie świat szabasowych świec, ludzi w jarmułkach, posłuchać śpiewu psalmów czy recytacji Tory. Na początku XIX wieku Żydzi stanowili bardzo duży procent ludności tego terenu. Zamieszkiwali głównie galicyjskie miasteczka Sanok, Lesko, Ustrzyki Dolne, Lutowiska, Baligród, Cisną, Wolę Michową, która też kiedyś miała prawa…

Szlak rowerowy „Wzgórze Baszta”

Szlak prowadzi wokół Leska przez wzgórze Baszta, mijając park wokół widocznego na skarpie zamku Kmitów, w którym można spotkać okazy starych dębów i jaworów Szlak rowerowy 5A „Wzgórze Baszta”.  Przebieg szlaku: Lesko (0,0 km) – Huzele (4,2 km) – Tarnawa (10,0 km) – Łukowe (11,9 km) – Serednie Wielkie (16,1 km) – Kalnica (22,3 km) –Mchawa (24,9…

O pierwszych Żydach w Lesku, ostatnim z rodu Kmitów i… sprawiedliwości

Pierwsze informacje źródłowe na temat społeczności żydowskiej w Lesku pochodzą z roku 1542, w którym to wśród leskich mieszczan wymieniany jest nieznany z imienia Żyd, określany po prostu jako Iudeus. W 1547 r. w spisie mieszczan występuje inny Iudeus – tym razem wspomniany z imienia – Mateusz, a przed 1548 r. powstaje słynny leski kirkut,…

O rodzie Kmitów, zamku Sobień i wsiach doń przyległych… cz. I

Nie tak dawno poświęciliśmy nieco uwagi zamkowi Sobień, który był siedzibą jednego z najważniejszych dla bieszczadzkich dziejów rodów – Kmitów herbu Szreniawa. Zanim – zgodnie z zapowiedzią – dojdziemy ostatecznie do czasów, które przyniosły kres zamkowi, warto przyjrzeć się nieco bliżej temu rodowi i jego znaczeniu dla dziejów osadnictwa w Bieszczadach. Gniazdem rodowym Kmitów, pieczętujących…

Zagadki zamku Sobień cz. I

Wzgórze Sobień może nie należy do ścisłej czołówki najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach, ale z pewnością zasługuje na popularyzację. Jest to bowiem zarazem rezerwat przyrody, miejsce, z którego rozciąga się jedna z najpiękniejszych panoram na dolinę Sanu i w którym znajdują się jedne z najbardziej malowniczych ruin, osnutych mgłą tajemnicy i nawiedzanych przez tajemnicze białogłowy……

Skarb w leskim zamku

W XIX w. gdy właścicielem zrujnowanego zamku był Ksawery Krasicki, zamieszkiwał w nim ubogi szlachcic Łysakowski. Pewnego dnia natrafił on w ruinach na wejście do lochu. W obecności Krasickiego i urzędników austriackich odkopano gruzy i otworzono ciężkie drzwi, za którymi znajdowało się pomieszczenie z różnymi rupieciami, armatami i dwiema zagadkowymi beczkami. Krasicki chciał je zbadać osobiście,…

Galeria Synagoga w Lesku

Synagoga wzniesiona w połowie XVII wieku z kamienia rzecznego i łupanego – obecnie Galeria Twórców Bieszczadzkich. Synagoga w Lesku została wzniesiona w latach 1626-1654, na miejscu starej bożnicy żydowskiej. W roku 1838 nastąpiła jej przebudowa – wówczas wyremontowano i zmieniono szczyty świątyni oraz dach i dekoracje wnętrza. Podczas II wojny światowej Hitlerowcy kompletnie zniszczyli wnętrze synagogi. Po wojnie, przez kilka lat była opuszczona, aż do roku…

Uherce Mineralne

Miejscowość agroturystyczna w sąsiedztwie Zalewu Myczkowieckiego z pięknym, barokowym kościołem obronnym w centrum. Wokół biegną liczne trasy spacerowe. Uherce Mineralne to wieś leżąca przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, położona w Kotlinie Uherczańskiej nad rzeką Olszanką. Istniała prawdopodobnie już w XIV w., choć pierwsza wzmianka źródłowa na jej temat pochodzi z 1436 r. Pod koniec XV w. we…

Zagórz

Zagórz – pełne kontrastów miasteczko u wrót Bieszczadów. Panuje tu jeszcze duch sennego, galicyjskiego miasteczka, wąskie uliczki, stare wille i domy, które budowali jeszcze c.k. kolejarze z ważnego węzła kolejowego. Góruje nad nim wyniosłe wzgórze Marymont z ruinami klasztoru Karmelitów Bosych.  Zagórz to pełne kontrastów miasteczko u wrót Bieszczadów. Panuje tu jeszcze duch sennej, galicyjskiej prowincji – wąskie…

Załuż

Załuż to niewielka wieś w dolinie Sanu w pobliżu Sanoka położona u podnóża Gór Słonnych. Są tu doskonałe warunki do rekreacji i aktywnego wypoczynku. Położony u podnóża Gór Słonnych na rozległym tarasie doliny Sanu. W pobliżu ruiny dawnego zamku Kmitów. Wspaniałe krajobrazy i przyroda na wyciągnięcie ręki. Raj dla wędkarzy i rowerzystów. Najstarsze odkryte tu ślady osadnictwa pochodzą…

Kompleks AQUARIUS w Lesku

Kompleks AQUARIUS w Lesku składa się z dwóch basenów: pływackiego o wymiarach 25 x 16 m oraz rekreacyjnego z gejzerem wodnym, biczami szkockimi oraz masażami karku, lędźwi i perełkowym. Całość uzupełniają dwie zjeżdżalnie: wodna rurowa o długości zjazdu 58 m i różnicy poziomów 6 m oraz rodzinna o długości zjazdu 19 m i różnicy poziomów…

Słodki Domek w Lesku

Zapraszamy do Kawiarni-Cukierni “Słodki Domek” na wyjątkowe wyroby cukiernicze, koktajle, desery, lody własnej produkcji, a także wspaniałą kawę i inne napoje. Znajdą tu Państwo miłą atmosferę, która pozwoli przyjemnie spędzić wolny czas rozkoszując się autorskimi wyrobami. W pogodne słoneczne dni zapraszamy do naszego ogródka. Dzieciom proponujemy duży plac zabaw i mini zoo.     “Słodki…

Wańkowa – cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy

Świątynia stojąca obecnie w Wańkowej jest dawną cerkwią greckokatolicką z Ropienki pw. Narodzenia Bogurodzicy, przeniesiona tutaj w 1985 roku. Cerkiew w Wańkowej zbudowana została w 1726 roku. W dziewiętnastym stuleciu była przebudowywana i zapewne podczas drugiego remontu dostawiono ortogonalną wieżę, z kwadratową kruchtą. Pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego. Budowla jest orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, z wieżą…

Tarnawa Górna – cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy

Murowana, greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, zbudowana i konsekrowana w 1817 roku z inicjatywy Truskolaskich. Murowana, greckokatolicka cerkiew parafialna pw. Zaśnięcia Bogurodzicy, zbudowana i konsekrowana w 1817 roku z fundacji Truskolaskich. Murowana z kamienia, potynkowana, orientowana, zewnętrznie dwudzielna, od zachodu prostokątna wieża z kruchtą w przyziemiu. Odnowiona w 1935 roku. Po 1947 roku cerkiew…

Stefkowa – cerkiew pw. św. Paraskewy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy została wzniesiona w latach 1836-40. fot. Henryk Bielamowicz, CC BY 3.0, Link Obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego – filia parafii w Olszanicy. Fundatorem świątyni był prawdopodobnie Andrzej Górski i niejaki Laskowski. Świątynia jest orientowana, konstrukcji zrębowej, o ścianach pobitych gontem. Bryła zewnętrznie trójdzielna, z dostawioną do przednawia, słupowo-ramową, dwukondygnacyjną wieżą, dobudowaną prawdopodobnie…

Rudenka – cerkiew pw. Najświętszej Marii Panny

Drewniana cerkiew pw. Najświętszej Marii Panny w Rudence zbudowana w latach 1843-1884. Jest to drewniana świątynia o konstrukcji zrębowej pw. Najświętszej Marii Panny, która została zbudowana w latach 1843-1884. Powstała na miejscu wcześniejszej. Jej wnętrze zdobił XIX-wieczny kompletny ikonostas oraz kilka ikon z XVII i XVIII wieku. Do lat 70. XX wieku była to cerkiew…

Olszanica – cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej

Greckokatolicka cerkiew filialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, pełniąca obecnie funkcje kościoła rzymskokatolickiego. Greckokatolicka cerkiew filialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, która obecnie pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego. Jest to obiekt murowany, na rzucie krzyża równoramiennego, z półkolistą absydą przy prezbiterium i przedsionkiem poprzedzającym nawę główną. Świątynia została wzniesiona w 1923 roku, na miejscu starszej. Cerkiew przez jakiś…

Olchowa – cerkiew pw. Soboru Matki Bożej

Murowana, greckokatolicka cerkiew filialna pw. Soboru Matki Bożej, zbudowana prawdopodobnie w 1840 roku. Orientowana, potynkowana, zewnętrznie dwudzielna, jednokalenicowa. Obiekt opuszczony i zdewastowany. Obok przycerkiewny cmentarz. Cerkiew stoi na wzgórzu, na terenie praktycznie nieistniejącej wsi. Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb…

Morochów – cerkiew pw. Spotkania Pańskiego

Prawosławna cerkiew parafialna pod wezwaniem Spotkania Pańskiego, wzniesiona w 1837 roku. Do 1947 roku służyła jako cerkiew greckokatolicka. W 1944 roku została uszkodzona. Po wysiedleniach ludności ukraińskiej stała opuszczona. Do 1956 były w niej odprawiane nabożeństwa rzymskokatolickie. Społeczność Morochowa przyjęła w 1958 roku prawosławnego księdza, a w 1961 roku powstała tu prawosławna parafia. Świątynię remontowano…

Mokre – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Murowana cerkiew greckokatolicka, parafialna, pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego. Budowę rozpoczęto w 1991 roku, a konsekrowano w 1992 r. We wnętrzu ikonostas przekazany w depozyt ze składnicy ikon w Łańcucie, który został wykonany w 1900 roku i pochodzi ze wsi Subinki k. Przemyśla. Jest to świątynia zewnętrznie trójdzielna, kryta dwuspadowymi dachami kalenicowymi pobitymi blachą. Obok krzyż…

Manasterzec – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Cerkiew w Manastercu – unicka trójdzielna cerkiew drewniana pw. Przemienienia Pańskiego wzniesiona w 1820 roku. Obecnie jest użytkowana jako kościół rzymskokatolicki. Na północ od cerkwi, w odległości około 500 metrów, znajduje się cmentarz z kaplicą grobową pochodzącą z XIX wieku. Przed rokiem 1780 na wzgórzu, w górnym końcu wsi, ulokowany był klasztor Bazylianów. Po jego likwidacji…

Łukowe – cerkiew pw. św. Dymitra

Murowana, greckokatolicka cerkiew parafialna pod wezwaniem św. Dymitra, zbudowana w 1828 roku, z fundacji Truskolaskich. Murowana, greckokatolicka cerkiew parafialna pod wezwaniem św. Dymitra, zbudowana w 1828 roku, z inicjatywy Truskolaskich. Odnowiona w 1927 r. Po 1947 r. przejęta przez wiernych rzymskokatolickich, od 1970 roku służy jako kościół parafialny. Cerkiew jest murowana z kamienia, potynkowana, orientowana,…

Dziurdziów – cerkiew pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny

Cerkiew murowana pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Dziurdziowie Poznawanie prawosławnych zakątków na Podkarpaciu, to również poruszanie się szlakiem cerkwi prawosławnych. Obok Szczawnego, jest wieś przynależąca administracyjnie do parafii w Morochowie. Dziurdziów. Tam stoi świątynia pod wezwaniem Narodzenia NMP. Jednak z Morochowa, czy Szczawnego do Dziurdziowa nie jest tak łatwo dojechać. Należy zawrócić do Zagórza i pojechać do…

Berezka – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Była to cerkiew parafialna. Pierwsza, drewniana istniała w Berezce przypuszczalnie już w XV w. Rozebrano ją w połowie XIX w. z powodu złego stanu. Na jednej z belek zwieńczenia wyryta była data 1444. Murowana powstała w 1868 a odnawiana była w 1920. Zapraszam do wsi Berezka w Gminie Solina. Nietypowo – bo nie jest to…