LESKO, OLSZANICA I OKOLICE

Lesko to miasto powiatowe nad Sanem, ośrodek turystyczny, handlowy i administracyjny, węzeł komunikacyjny, jedna z bram prowadzących w Bieszczady. Miejscowość została założona w XV w. przez Kmitów, jednak ślady bytności człowieka sięgają czasów starożytnych. 

Dzięki położeniu na szlaku handlowym na Węgry i przywilejom miejskim, Lesko szybko się rozwijało. Znacznie przyczynił się do tego duży odsetek mieszkającej tu ludności żydowskiej. W latach międzywojennym stanowiła ona ponad połowę mieszkańców Leska. Pierwszy dwór obronny wzniesiono na stromym brzegu Sanu w latach 1538-80. W połowie XVII wieku Stadniccy rozbudowali go tworząc murowany zamek, który po licznych zmianach przetrwał do dziś. W mieście i w jego sąsiedztwie znajdują się obiekty noclegowe – hotele, gospodarstwa agroturystyczne i schronisko młodzieżowe PTSM. W sezonie letnim nad Sanem, poniżej parku, funkcjonuje kemping. Zimą w sąsiedniej miejscowości Weremień działa wyciąg narciarski – idealny na wyjazdy rodzinne.

Olszanica to duża wieś położona przy trasie z Leska do Ustrzyk Dolnych, siedziba gminy. Miejscowość ma dosyć starą metrykę, najstarsze odkryte tu ślady pochodzą z okresu kultury łużyckiej. W dokumentach, Olszanica wzmiankowana jest po raz pierwszy w 1436 r. jako wieś założona na prawie wołoskim, w sobieńskich dobrach Kmitów.

Przez wieki była wsią wielokulturową, którą zamieszkiwali Rusini, Polacy i Żydzi. Nabrała gospodarczego znaczenia szczególnie w latach 70. XIX wieku po wybudowaniu węgiersko-galicyjskiej linii kolejowej Przemyśl – Zagórz – Budapeszt – Wiedeń. Drugim bodźcem, który ożywił te okolice był gwałtowny rozwój przemysłu naftowego w drugiej połowie XIX wieku. Dziś, po okresie tamtego rozkwitu, możemy oglądać liczne pozostałości i pamiątki.

Najbardziej rzucającym się w oczy obiektem w Olszanicy jest zabytkowy zespół pałacowy z secesyjno-romantycznym pałacem  zbudowanym przez Jordanów w 1905 r., który powstał na miejscu starego dworu obronnego z XVI wieku. Jest on otoczony malowniczą fosą z fragmentami ziemnych fortyfikacji, wokół którego, na powierzchni 7 ha rozciąga się najlepiej zachowany w skali całych Bieszczadów park pałacowy.

Co warto zobaczyć w Lesku i najbliższej okolicy?

 

Największe atrakcje:

1. XVII-wieczna synagoga

Najcenniejszym zabytkiem Leska jest XVII-wieczna synagoga, jeden z najciekawszych tego typu obiektów w południowej Polsce. Budynek w przeszłości miał też znaczenie obronne i wchodził w skład dawnych fortyfikacji miejskich.  Ma ciekawą architekturę i zewnętrzne dekoracje. Na frontowej ścianie nad wejściem widnieje hebrajski napis: „To miejsce przejmuje grozą, bo to dom Boży”. Obecnie mieści się w nim Galeria Bieszczadzkich Twórców i punkt sprzedaży pamiątek.

 

2. Cmentarz żydowski w Lesku

W Lesku zachował się też jeden z największych i najcenniejszych na Podkarpaciu kirkutów, czyli cmentarzy żydowskich. Znajduje się na nim ok. 2000 macew – płyt nagrobnych, z których najstarsze datowane są na XVI w. i są jednymi z najstarszych w naszym kraju.

 

3. Kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP

Bardzo ciekawie prezentuje się tutejszy kościół parafialny pw. Nawiedzenia NMP. Powstał ok. 1530 r. z fundacji Piotra Kmity. Gotycki w swej zewnętrznej formie ma barokowe wnętrze pochodzące z czasów przebudowy dokonanej w połowie XVIII w. Pochowani w nim są przedstawiciele rodu Stadnickich, Ossolińskich i Krasickich. Jest tu też grób Franciszka Pułaskiego, jednego z przywódców konfederacji barskiej, zmarłego w 1769 r. z ran odniesionych w potyczce pod Rabem koło Ustrzyk Dolnych.

 

4. Średniowieczny Zamek Kmitów

Zamek, w którym obecnie  mieści się ośrodek wypoczynkowy, ongiś siedziba znanych rodów magnackich: Kmitów, Stadnickich, Mniszchów, Ossolińskich i Krasickich.

 

5. Pomnik przyrody nieożywionej zwany Kamieniem Leskim.

Jego niepowtarzalny urok opiewały słynne postaci  m.in. Stanisław Staszic, Wincenty Pol, Aleksander Fredro czy Oskar Kolberg. Dziś stanowi wspaniałą atrakcje dla podróżujących. Jest to duży ostaniec, zbudowany z piaskowca krośnieńskiego. W przeszłości był tu kamieniołom, który spowodował odsłonięcie dużej powierzchni skał osadowych.

 

6. Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to przedsięwzięcie, łączące turystykę i zamiłowanie do tradycji kolejarskiej. Ta – bez wątpienia – najpiękniejsza trasa kolejowa w Polsce liczy ponad 140 lat! Jej uroki można podziwiać przemierzając ten odcinek drezynami rowerowymi, napędzanymi – tak jak w rowerze – siłą własnych mięśni nóg. Siedzibą wypożyczalni jest stacja kolejowa w Uhercach Mineralnych, położona na rozwidleniu tras drogowych wielkiej obwodnicy bieszczadzkiej biegnącej w stronę Ustrzyk Dolnych i drogi prowadzącej w kierunku Jeziora Solińskiego do Soliny i Polańczyka. Ze stacji w Uhercach Mineralnych turyści mają możliwość wyboru przejażdżki (zgodnie z obowiązującym rozkładem jazdy) w dwóch kierunkach: Ustrzyk Dolnych bądź Zagórza.

 

7. Bieszczadzka Wytwórnia Piwa Ursa Maior

“Ursa Maior w Uhercach Mineralnych to unikalne miejsce, pełne przestrzeni, inspiracji, dobrej muzyki i świetnego piwa oraz prawdziwych wyrobów regionalnych. Podczas jednej wizyty doświadczysz pasji osób tworzących piwa Bieszczadzkiej Wytwórni Piwa Ursa Maior, zobaczysz Salon Sztuki Pogranicza, spróbujesz wyśmienitych piw, unikalnych soków i przekąsek i kupisz piwa oraz inne autentyczne bieszczadzkie wyroby regionalne w sklepie Esencja Karpat.

A na miejscu działa bar i piwa prosto z beczki oraz butelkowe. Wszystko to w otoczeniu dzikiej zieleni i niezwykłej atmosfery.”

 

Dostępne szlaki turystyczne

Przecina się tu kilka szlaków i tras turystycznych. Przebiega tędy pieszy szlak turystyczny (koloru zielonego) prowadzący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m), a dalej szlakiem czarnym można dotrzeć do Połoniny Wetlińskiej. Dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów wytyczono tu szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów.

Ciekawa jest także tematyczna trasa rowerowa „Szlak Nadsańskich Umocnień”, która jest świadectwem drugiej wojny światowej, dając możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów obronnych legendarnej „Linii Mołotowa”. Jadąc tym szlakiem wzdłuż Sanu można dotrzeć aż do Przemyśla.

Również dla rowerzystów oznakowano szlak „Zielony Rower 5A Lesko-Wzgórze Gruszka” (znaki niebieskie), prowadzący przez najbardziej malownicze tereny gminy Lesko.

Dla amatorów wypraw kajakowych wytyczony jest szlak wodny „Błękitny San”, który prowadzi przez Sanok i Przemyśl, aż do ujścia do Wisły. Licznie rozlokowane wzdłuż biegu rzeki ośrodki wypoczynkowe i kempingi umożliwiają zaplanowanie spływu bez korzystania z namiotu.

Przez Lesko przebiega też Międzynarodowy Szlak Naftowy, prowadzący z Gorlic aż do Borysławia na Ukrainie. Związki tych ziem z wielkimi ludźmi pióra upamiętnia międzynarodowy szlak im. Aleksandra Fredry.

Lesko znajduje się także na trasie „Szlaku Chasydzkiego”.

 

Lesko i Olszanica, aktywnie

  • Szlak pieszy zielony – wokół miasta Leska

Trasa: Zamek Kmitów – Park pałacowy – doliną Sanu do doliny Potoku Kisłego – podejście dróżką leśna do pomnika przyrody “Kamień Leski” w Glinnem – żródełka mineralne w Lesku – cmentarz żydowski – synagoga – Kościół parafialny – rynek w Lesku.

Zobaczysz – panoramę na Park Krajobrazowy Gór Słonnych i szybowisko w Bezmiechowej, wnętrze synagogi i kościoła

Czas przejścia – 4 h.

 

  • Szlak pieszy zielony – Na Gruszkę i bieszczadzkie szybowisko w Weremieniu

Trasa: Zamek Kmitów – amfiteatr w parku obok zamku – bunkry obronne Linii Mołotowa – most na Sanie – Huzele podejście na Gruszkę – zejście do szybowiska w Weremieniu – zejście do lotniska – przejście przez Weremień do Leska

Zobaczysz – panoramę na Park Krajobrazowy Gór Słonnych z szybowiskiem w Weremieniu, samolot “Wilga” oraz szybowce.

Czas przejścia – 5 h.

 

  • Basen Aquarius Lesko

To kompleks basenowo-rekreacyjny, który oferuje aktywny wypoczynek przez cały rok – codziennie 7.00-22.00. Znajdują się w nim pływalnia, zespół odnowy biologicznej oraz zespół usługowy.

W hali basenów znajduje się basen pływacki, basen rekreacyjny, dwie zjeżdżalnie: zjeżdżalnia rodzinna ”Lesanka” z lądowiskiem w niecce basenu rekreacyjnego oraz zjeżdżalnia rurowa „Plum-Plusk”, brodzik dziecięcy  oraz wanna z hydromasażem. Zespół odnowy biologicznej składa się z sauny suchej, sauny parowej, działu fitness i siłowni. Natomiast zespół usługowy składa się z baru, sklepu sportowego oraz salonu kosmetycznego.

 

  • Stacja narciarska w Weremieniu

Położona kilka kilometrów na południe od Leska wioska Weremień, znana jest w okolicy jako znakomita miejscówka dla miłośników białego szaleństwa. Wyciągi i trasy zjazdowe zlokalizowane są na północnych stokach masywu Gruszki (583 m n.p.m.) Stacja dwa równolegle poprowadzone wyciągi orczykowe o łącznej długości 1430 metrów. Obydwie są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane. Przy stoku jest wypożyczalnia sprzętu, a także mała gastronomia. Są również instruktorzy nauki jazdy. Dla snowboardzistów przygotowano snowpark.

 

Gdzie można smacznie zjeść?

Restauracja “Stare Lisko” usytuowana jest w ścisłym centrum Leska. Oferuje szeroką gamę potraw kuchni polskiej i regionalnej oraz dania z grilla.

Menu restauracji oparte jest na kuchni domowej z domieszką regionalnych specjałów. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie! Dla tradycjonalistów klasyczne pierogi, rosół z makaronem czy schabowy, a jeśli chcą Państwo spróbować czegoś nowego, polecamy hryczaniki albo solidną porcję placków po bieszczadzku.

Ponadto, w restauracji można zobaczyć fotografie przedstawiające Lesko (Lisko) za czasów wojny i w latach przedwojennych!

Dobrze i smacznie zjeść można także w miejscowości Łączki w pensjonacie „GAWRA”, gdzie znajduje się restauracja, wraz z tarasem i ogrodem. W menu znajdują się smaczne i urozmaicone potrawy kuchni polskiej. Specjalnością kuchni są  tradycyjne potrawy regionalne, placki po bieszczadzku, pstrąg wędzony czy zupa gulasz w kociołku.

 

Co warto zobaczyć w okolicy?

Z Leska niedaleko jest do Sanoka, słynącego w Europie z największej w naszym kraju kolekcji ikon karpackich (Muzeum Historyczne) i największego w Polsce Skansenu, gdzie zgromadzono ponad 180 obiektów architektury drewnianej Łemków, Bojków i Pogórzan.

Warto wybrać się także do Zagórza aby obejrzeć owiane legendą ruiny klasztoru Karmelitów Bosych.

Na jedną z ciekawszych wycieczek można wybrać się do Bezmiechowej, gdzie na wzgórzu Kamionki (631 m) funkcjonuje lotnisko szybowcowe. Z tego miejsca rozciąga także jedna z najpiękniejszych panoram górskich na Wysokie Bieszczady i Góry Sanocko – Turczańskie. Przy dobrej pogodzie można zobaczyć nawet szczyty Tatr.

Amatorzy podniebnych lotów mogą również skorzystać z oferty podobnego ośrodka położonym przy wyciągu narciarskim na Weremieniu.

Lesko to idealne miejsce do wypoczynku o każdej porze roku!

Wiosna, lato jesień – spacery i wycieczki rowerowe w towarzystwie przepięknych bieszczadzkich krajobrazów. Zimą na nartach na pobliskim stoku w Weremieniu i na Huzelach.

Największe imprezy

  • Czerwiec – Bieszczadzkie Lato z Książką
  • Lipiec – “Bike Week Country Festival Lesko”
  • Sierpień – Targi Rzemiosła i Przedsiębiorczości “Agrobieszczady
  • Wrzesień – Leskie spotkania z poezją i piosenką

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu: