Polańczyk, Solina i okolice

Okolice Zalewu Solińskiego to najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsce w Bieszczadach.

Wielkie, położone w górach jezioro, przyciąga tysiące turystów, amatorów żeglowania, wielbicieli ciszy i przygód. Tu można wypocząć, pooddychać czystym powietrzem, podleczyć zdrowie w uzdrowisku, posmakować regionalnych potraw i dobrze się zabawić.

Nie sposób ominąć Jeziora Solińskiego – “Bieszczadzkiego Morza” – największego w Polsce jeziora zaporowego (pod względem ilości zgromadzonej wody) powstałego po wybudowaniu w latach 1960-68 zapory wodnej. Wysokość jej od podstaw do korony zapory wynosi 82 m, a rozpiętość od brzegu do brzegu to 664 m.

Nad brzegami jeziora najbardziej zagospodarowane turystycznie, posiadające największą bazę noclegową oraz wiele innych atrakcji są dwie miejscowości: Polańczyk i Solina.

POLAŃCZYK

Na letniskowy, a następnie uzdrowiskowy charakter Polańczyka wpłynęło powstanie Jeziora Solińskiego – wcześniej był kolejną bieszczadzką wsią rolniczą. Powstał w rozległych dobrach Kmitów, zapewne dopiero w wieku XVI, w 1580r. wymieniany jest pod nazwą Polieszczańskie.

Od 1999 roku Polańczyk jest siedzibą gminy Solina i od tego też roku miejscowość jest formalnie uzdrowiskiem. Status ten był niejako podsumowaniem ćwierćwiecza historii uzdrowiskowej Polańczyka, która rozpoczęła się w 1974 r. Aktualnie w skład obszaru Uzdrowiska Polańczyk wchodzą: Polańczyk-Zdrój, Osiedle Panorama, Osiedle na Górce, sołectwo Polańczyk i sołectwo Myczków.

Wspomniany Polańczyk-Zdrój nie jest odrębną miejscowością  – został wydzielony jako jednostka pomocnicza gminy Solina. Uzdrowisko zajmuje powierzchnię 1457,4 ha i jest tu ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy, a leczą oni wśród “zielonych wzgórz” m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, górnych i dolnych dróg oddechowych, reumatologiczne, endokrynologiczne, kardiologiczne oraz cukrzycę.

SOLINA

Solina jest miejscowością która została przed laty rozsławiona w bardzo popularnej piosence zatytułowanej “Zielone wzgórza nad Soliną”. Ale tak naprawdę o Solinie zaczęło być głośno po wybudowaniu tu największej w Polsce zapory wodnej. Dużą jej atrakcją turystyczną jest wnętrze elektrowni wodnej, które jest udostępnione do zwiedzania. Latem korona zapory pełni rolę wielkiego deptaka i jest doskonałym miejscem widokowym.

A wcześniej? Była to bojkowska wieś jakich wiele w Karpatach, chociaż najstarsze ślady wskazują na bytność tu ludzi już w okresie kultury łużyckiej. Nazwę zawdzięcza eksploatowanym tu niegdyś słonym źródłom. W dokumentach po raz pierwszy wspomniana jest w 1436 r. Dawna wieś Solina tak naprawdę pozostała na dnie jeziora, a dzisiejsza zabudowa jest w całości współczesna, powstała po wybudowaniu zapory wodnej.

W Polańczyku i Solinie można skorzystać z bogatej oferty związanej z turystyką, aktywnym wypoczynkiem, rekreacją i rozrywką. Oczekuje tu na gości wiele przystani żeglarskich z wypożyczalniami sprzętu pływającego.

CO WARTO ZOBACZYĆ W CISNEJ I NAJBLIŻSZEJ OKOLICY?

 

5 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI:

1. Zapora Solińska

Powstała zapora jest najwyższa w Polsce – 82m. Wysokość lustra wody przy zaporze to 60m. Długość udostępnionej do spacerów korony zapory to 664m. Jezioro solińskie ma największą w Polsce pojemność (472 mln m3). Długość linii brzegowej to 166km – aby obejść wokoło „bieszczadzkie morze” potrzeba paru dni!

Aby mógł powstać Zalew Soliński zalano dawną wieś Solina i kilka mniejszych. Jednak powstały zbiornik wody ma wiele przydatnych cech: stanowi rezerwuar wody pitnej, dostarcza energii elektrycznej, zapobiega powodziom i jeszcze stanowi niemałą atrakcję turystyczną.

 

2. Wnętrze Zapory Solińskiej

Jak wygląda zapora od środka? Jaką grubość mają mury utrzymujące 500 000 000 m³ wody? Gdzie przetwarzana jest energii wody na energię elektryczną? Jak proces produkcji energii wyglądał kiedyś, a jak wygląda teraz? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w samym sercu zapory.

Ciekawszej lekcji fizyki nie można sobie wyobrazić 🙂

 

3. Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Na powierzchni około 1 hektara wyeksponowano blisko 150 makiet cerkwi i kościołów z terenów południowo-wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji w skali 1:25.

Część zaprezentowanych  świątyń nadal istnieje, pozostałe niestety już dawno zostały zniszczone. Układ ustawienia świątyń jest zaprojektowany z podziałem na poszczególne regiony występowania grup etnicznych takich jak: Pogórzanie, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy, Zamieszańcy, Dolinianie.

Wykonane one zostały przez zespół Janusza Kuliga z Chmielnika.

 

4. Skałki Myczkowieckie

Naprzeciwko ośrodka „Caritas” usytuowanego przy brukowej drodze prowadzącej ze Zwierzynia do Myczkowiec znajduje się uznana za pomnik przyrody ściana skalna – „Skałki Myczkowieckie”, która rozciąga się na długości przeszło 0,5 km, a jej wysokość miejscami sięga blisko 70 metrów. Powstanie tak imponującego – jak na warunki bieszczadzkie – obiektu przyrody nieożywionej trwało przez tysiące lat w wyniku działania sił natury, które spowodowały erozję mniej odpornych na niszczenie partii skał osadowych – łupków, mułowców oraz iłowców. Z góry rozciąga się panorama na dolinę Sanu, którą można podziwiać dzięki zbudowanej kilka lat temu platformie widokowej.

 

5. Cudowne źródełko w Zwierzyniu

Jego historia związana jest z tajemniczym krzyżem, pochodzącym z Limoges we Francji, a wykonanym w I poł. XIII w., który znajdował się w miejscowej cerkwi. Według legendy, kiedy rozpoczęto jej budowę, wykopano studnię, w której miejscowa kobieta ujrzała krzyż. Kiedy chciała go dosięgnąć, krzyż się cofnął. Po chwili znów się wzniósł, jednak w momencie, w którym ponowiła próbę, ponownie się usunął. I tak samo trzeci raz. I dopiero – jak notuje Oskar Kolberg – „gdy sobie wspomniała, że nie godzi się gołą ręką po niego sięgać, zdjęła chustę z głowy i przez chustkę krzyż ten uchwyciła; wówczas ujrzała, jak się z wody wydźwignął. Krzyż ten, na stopę wysoki, jest dotąd w cerkwi.” A studnia zasłynęła szeroko, bowiem chorzy używali pochodzącej z niej wody „na ślepotę lub choroby oczu”.

 

DOSTĘPNE SZLAKI TURYSTYCZNE

Oprócz atrakcji związanych z turystyką wodną w Polańczyku można korzystać z sieci ścieżek i szlaków spacerowych łączących tę miejscowość z Soliną, Jeziorem Myczkowieckim i okolicami. Dla bardziej aktywnych turystów wytyczono kilka szlaków pieszych i rowerowych. Nad Polańczykiem biegnie pieszy szlak turystyczny (oznakowania w kolorze zielonym) wiodący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m) i dalej szlakiem koloru czarnego można dotrzeć na Połoninę Wetlińską. Dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów wytyczono tu Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. Równie ciekawy jest szlak „Zielony Rower 3A Solina”, który biegnie przez sąsiadujące z Polańczykiem wioski i widokowe doliny.

 

Okolice Jeziora Solińskiego aktywnie

Wokół Soliny nie brakuje ścieżek  spacerowych i szlaków rowerowych biegnących wzdłuż zalewu. Planując dłuższe wycieczki rowerowe po okolicy można wyruszyć na Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. W Solinie bierze swój początek bardzo ciekawy tematycznie „Szlak Nadsańskich Umocnień”, będący świadectwem drugiej wojny światowej, dający możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów obronnych legendarnej „Linii Mołotowa”. Jadąc wzdłuż Sanu dotrzemy nim aż do Przemyśla.

U stóp zapory solińskiej zaczyna się Jezioro Myczkowieckie z otaczającymi je trzema rezerwatami przyrody: „Koziniec”, „Nad Jeziorem Myczkowieckim” (masyw Berda) i „Przełom Sanu w Zwierzyniu” (masyw Grodziska). Oznakowano wokół nich trasy spacerowe i rowerowe. Warto poznać pobliskie Ekomuzeum „W Krainie Bobrów” z własną siecią ścieżek i tablic informacyjnych. Dużą popularnością w okolicy Polańczyka cieszy się położony niedaleko Ośrodek „Caritas” w Myczkowcach, gdzie zobaczyć można unikatową ekspozycję miniatur karpackich cerkwi, egzotycznie urządzony Ogród Biblijny oraz mini – zoo.

Wokół jeziora Solińskiego nie brakuje szlaków rowerowych, pieszych i nordic walking. Wielbicielom dwóch kółek polecamy np.:

Tym, którzy lubią wędrować, polecamy np. szlaki:

Natomiast dla fanów nordic walking mamy trzy trasy wokół jeziora Myczkowieckiego:

 

GDZIE MOŻNA SMACZNIE ZJEŚĆ?

Centrum zdrojowe Polańczyka przyciąga mnogością kawiarni, barów i pubów, w których można wypić dobrą kawę albo zjeść coś regionalnego bądź egzotycznego. Każdy znajdzie tu jakiś klimat dla siebie: westernowy, zakapiorski, łemkowski, zbójnicki, a nawet szwejkowski. W Polańczyku mieszka i tworzy wielu artystów, których prace można podziwiać w miejscowych galeriach.

W Solinie, z zapory w pogodne dni widać nawet bieszczadzkie połoniny. A po zejściu z niej trafiamy w wir zakupowego szaleństwa. Stąd przyjęła się nieco żartobliwa nazwa „Bieszczadzkich Krupówek”. W sąsiedztwie zapory powstał zespół hoteli, domów wczasowych, restauracji, barów, domków letniskowych, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, przystań statków spacerowych „Białej Floty”, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów górskich.

Gazdówka Bieszczadzkie Smaki
Gazdówka Bieszczadzkie Smaki

Jednym z ciekawszych lokali, do których warto wstąpić po coś pysznego i regionalnego jest GAZDÓWKA BIESZCZADZKIE SMAKI, gdzie od maja do października czeka na nas prawdziwe i pyszne lokalne jedzenie na wagę. Skosztujemy tu m.in.: placka po bieszczadzku na fuczkach, kwaśnicę, fuczki, hryczanyki i oczywiście coś tradycyjnego –prawdziwego  schabowego z zasmażaną kapustą. Osoby dbające o dietę w tym miejscu znajdą zdrowe i zawsze świeże sałatki m.in. z łososiem, grecką czy tuńczykiem.

 

JEZIORO SOLIŃSKIE TO IDEALNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

O KAŻDEJ PORZE ROKU!

Wiosna, lato, jesień czy zima – spacery, wycieczki rowerowe, festiwale i przeróżne imprezy plenerowe w towarzystwie przepięknych bieszczadzkich krajobrazów.

NAJWIĘKSZE IMPREZY

  • Styczeń:  Światowy Zlot Morsów
  • Maj: Solińska Majówka, Noc w Muzeum Bojków

  • Czerwiec: Puchar Podkarpacia w Nordic Walking, Maraton Rzeźnika
  • Lipiec: Solińska Noc Kabaretowa, liczne koncerty i festyny

  • Sierpień: Solińskie Lato z Radiem, Dożynki Gminne
  • Wrzesień: Puchar Polski w Swimrun
  • Grudzień: Szampański Sylwester w Polańczyku

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu:

Chrewt

Chrewt – sezonowa osada turystyczna i letniskowa. Są tu doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych i rekreacji. Okolica zachęca też do wycieczek pieszych, rowerowych czy konnych.   Chrewt Wody Jeziora Solińskiego tworzą tu malowniczą zatoczkę, wciśniętą górski w krajobraz. To prawdziwy raj dla amatorów sportów wodnych, zwłaszcza latem i przyjazny, szczególnie dla wędkarzy. Chrewt to letniskowa osada…

Orelec – cerkiew pw. św. Anny

W centrum wsi, na małym pagórku, od strony drogi widać drewnianą cerkiew pw. św. Anny. Stoi w tym miejscu od 1759 roku. Odnowiona w 1933 r, po roku 1947 nieużytkowana. Do roku 1963 w jej wnętrzu był jeszcze ikonostas, ołtarz główny oraz dwa boczne. W roku 1967 roku cerkiew została przejęta przez parafię w Uhercach.…

Bieszczady Odnalezione – Zawój

Tajemne Bieszczady ujrzałam Nieopatrznie zbłądziwszy Na nieprzetarty, dziki szlak.   Ileż tam….? Nieczynnych dróg, Śladów torowisk, Cokołów dawnych mostów, Pozostałości zagród Ze zdziczałymi sadami, Starych cmentarzy w gąszczach, Cerkwisk w zaroślach, Ruin przydrożnych kapliczek.   Pomnik przeszłości etnicznej W prastarej puszczy karpackiej Serce me przeniknął do głębi. Ciszą na szlakach oddaję Jemu cześć. Tajemne Bieszczady…

Galeria u Bojków w Myczkowie

„Galeria sztuki, rękodzieła artystycznego pochodzącego z terenów Bieszczad, tworzona przez człowieka dla człowieka” – możemy przeczytać na stronie Galerii u Bojków, mieszczącej się w Myczkowie przy Muzeum Kultury Bojków.  Galerię Bojków prowadzi od 3 lat Renata, która chętnie dzieli się z turystami wiedzą o Bieszczadach, a także udziela wyczerpujących informacji nt. pamiątek, produktów, które znajdują…

Tajemnice jeziora Solińskiego

Realizacja projektu prof. Karola Pomianowskiego, wykorzystującego naturalne zakole Sanu oraz ukształtowanie terenu w pobliżu wsi Solina, doprowadziła do powstania Zespołu Elektrowni Wodnych Solina – Myczkowce i zarazem największego (pod względem ilości zgromadzonej wody – niemal 0,5 mld m3!) sztucznego zbiornika retencyjnego w Polsce, nazywanego także „bieszczadzkim morzem”. Pierwsze prace nad projektem rozpoczęto na początku lat dwudziestych XX wieku, jednak najpierw brak…

“Na dnie jeziora” Józef Pawłusiewicz

Jeżeli, biorąc do ręki książkę „Na dnie jeziora”, spodziewaliście się opowieści stricte o wsiach, które znalazły się na dnie zalewu solińskiego, to możecie być zawiedzeni. Natomiast jeżeli należycie do grona osób, które historyczne konflikty oddzielają od współczesności grubą kreską, będziecie zawiedzeni podwójnie. Ponieważ „Na dnie jeziora” to kolejna książka poruszająca temat konfliktu polsko-ukraińskiego. Jednak przede wszystkim, jest…

Rajskie

Rajskie – niewielka miejscowość położona na trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, w szerokiej i malowniczej dolinie Sanu, który wpływa tu do Jeziora Solińskiego. Istnieje tu dobra baza noclegowa i wypoczynkowa. Działają ośrodki wczasowe, gospodarstwa agroturystyczne, kempingi. Nie brakuje również miejsc do wędkowania.   Rajskie Niewielka miejscowość położona na trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, w szerokiej i…

Polańczyk

Polańczyk-Zdrój posiada największy w Bieszczadach i liczący się w Polsce zespół 9 sanatoriów i kilkudziesięciu ośrodków wczasowych, wypoczynkowych, hoteli, pensjonatów i gospodarstw agroturystycznych (GGG) oraz 10 pól biwakowych. Jego atutami jest urzekające położenie z rozległymi panoramami na Jezioro Solińskie i najwyższe partie Bieszczadów oraz lokalny mikroklimat. POLAŃCZYK Miejscowość wczasowo-uzdrowiskowa, położona przy małej obwodnicy bieszczadzkiej w…

Polana

Polana – wieś agroturystyczna rozciągająca się w pięknej dolinie przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, u północnego podnóża pasma Otryt. Od czasu powstania Zalewu Solińskiego Polana, położona w jego pobliżu stała się naturalnym zapleczem wypoczynkowym i rekreacyjnym. W ostatnich latach jest też atrakcyjnym ośrodkiem jeździeckim. POLANA Wieś położona w rozległej kotlinie ze swoistym mikroklimatem. Okolica pełna zwierzyny…

Orelec

Orelec – wieś agroturystyczna, położona w rozległej Kotlinie Uherczańskiej. W okolicy Orelca zobaczyć można dużo przyrodniczych osobliwości. Utworzono tu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów”. Trasy ekomuzealne są zarazem częścią Bieszczadzkiego Centrum Nordic Walking. ORELEC Miejscowość agroturystyczna w okolicy Jeziora Solińskiego i Myczkowieckiego. W utworzonym tu Ekomuzeum „W Krainie Bobrów” istnieje gęsta sieć ścieżek i tras spacerowych zachęcających do…

Myczkowce

Myczkowce znane są z zapory na Sanie tworzącej sztuczne Jezioro Myczkowieckie o powierzchni 2 km². W Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Caritas” można zwiedzić unikatową ekspozycję miniatur karpackich cerkwi i kościołów, egzotycznie urządzony Ogród Biblijny. MYCZKOWCE Wieś letniskowa i agroturystyczna położona malowniczo nad Jeziorem Myczkowieckim. Można tu zobaczyć niewielką zaporę wodną, ciekawy pomnik przyrody nieożywionej „Skałki Myczkowieckie” a także zwiedzić…

Łobozew

Łobozew – wieś agroturystyczna rozciągająca się w malowniczej dolinie potoku Łoboźnica, u podnóża pasma Żukowa. Idealne miejsce na wypoczynek aktywny o każdej porze roku. ŁOBOZEW Wieś agroturystyczna w pobliżu Jeziora Solińskiego. Miejsce dla ludzi szukających ciszy i kontaktu z przyrodą. Przyjazne dla rowerów i długich wędrówek leśnych Łobozew rozciąga się w malowniczej dolinie potoku Łoboźnica…

Krywe – opuszczona wieś

Sen z łemkowskiej wioski – Leszek Kopeć Wędrowałem Beskidu krainą Leśne ścieżki miałem za siostry Pośród drzew odnalazłem mój spokój I zginęły gdzieś wszystkie kłopoty Gdy raz szedłem leśnymi ścieżkami Pośród lasów trafiłem do wioski Wszystko prawie już chwastem zarosło W jedynej chacie zostałem na nocleg Gdzie stąd odeszli ludzie, którzy piekli chleb? Gdzie są…

Hulskie – czas zaciera tam ślady

Hulskie – to kolejna wieś w Bieszczadach, dotknięta przez historie i czas. Po dawnej wsi pozostało tutaj naprawdę niewiele – pozostałości wiejskiego cmentarza oraz ruiny cerkwi i dzwonnicy parawanowej, z której niedawno dopiero usunięte zostało powalone drzewo, które doprowadziło do jej poważnego uszkodzenia. We wsi mieszka obecnie jedna osoba. Do dziś pojawiają się tutaj problemy…

Bukowiec

Bukowiec do wojny był wsią wielokulturową, którą zamieszkiwali Rusini, Polacy, Żydzi i Cyganie. Powstanie Jeziora Solińskiego zmieniło znaczenie i charakter wsi. BUKOWIEC nad Soliną Wieś letniskowa położona przy małej obwodnicy bieszczadzkiej, w miejscu gdzie rzeka Solinka wpada do Zalewu Solińskiego. Otoczona lesistymi wzgórzami i pięknymi dolinami, pośród których można podziwiać niesamowite przełomy Solinki. Bukowiec nad Soliną to…

Bóbrka

Bóbrka wieś agroturystyczna i wypoczynkowa  położona nad Jeziorem Myczkowieckim. Rozwój turystyki i bliskość dużych akwenów wodnych sprawia obecnie, że jest to idealne miejsce na wypoczynek i dobra baza noclegowa. Mieszka tu i tworzy od lat wielu artystów i rzemieślników, których prace można oglądać i kupić w autorskich galeriach. Warto też skorzystać na miejscu z…

Szlak pieszy: Zatwarnica – Tworylne – Terka

Jest to dosyć długa i przepiękna trasa.  Piękne widoki i niewielkie różnice wysokości oraz ciekawe pozostałości po dawnych wsiach sprawiają, że jest to jedna z najciekawszych wypraw bieszczadzkich.    Jest to dosyć długa i wymagająca dobrej kondycji, ale przepiękna trasa. Prawie w całości wiedzie nieoznakowanymi drogami i ścieżkami, dlatego koniecznie należy zabrać ze sobą kompas…

Szlak pieszy: Bukowiec – Beniowa – Sianki

Jest to jedna z przyjemniejszych wycieczek po Bieszczadach. Łatwa i bardzo piękna trasa prowadzi leśnymi drogami i ścieżkami, wędrować będziemy za znakami ścieżki dydaktycznej „Górnego Sanu” Jest to jedna z przyjemniejszych wycieczek po Bieszczadach, chociaż dość długa czasowo. Jej trasa prowadzi głównie doliną, leśnymi drogami i ścieżkami przez niezamieszkałe tereny dawnych wsi, wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej.…

Bieszczadzki nordic walking – Jezioro Myczkowieckie – cz. III

Dzisiaj zapraszamy Was do wędrówki nordic walking nad Jeziorem Myczkowieckim trasą czarną – to już ostatnia  na tym obszarze. Jej długość sięga 9,3 km, a szacunkowy czas przejścia to 2 godziny. Trasa przebiega początkowo wspólnie ze znakami zielonymi, aż do cudownego źródełka w Zwierzyniu. Bezpośrednio przed nim trasa zielona skręca w lewo, a prawa za źródełkiem w prawo,…

Bieszczadzki nordic walking – Jezioro Myczkowieckie – cz. II

Zaprezentowaliśmy już zieloną trasę nordic walking, zlokalizowaną w okolicach Jeziora Myczkowieckiego. Oprócz tej trasy wyznaczono tam jeszcze dwie – czerwona i czarną. Dzisiaj zapraszam Was do wędrówki po czerwonej, której długość sięga 9 km, a szacunkowy czas przejścia to 2 godziny. Trasa jest dość nietypowa, poprowadzona została bowiem w układzie tam i z powrotem. Jej początek został zlokalizowany…

Bieszczadzki nordic walking – Jezioro Myczkowieckie – cz. I

W ramach LGD „Nasze Bieszczady” powstało 5 bieszczadzkich Parków Nordic Walking. Dzisiaj przenosimy się do gminy Olszanicy i zapraszamy do poznania zielonej trasy nordic walking – jej długość to 4,9 km, a czas przejścia to 1 godzina.  Wejście na trasę zlokalizowane zostało w miejscowości Zwierzyń, jednym z piękniej położonych bieszczadzkich letnisk. Tablica początkowa znajduje się przy moście na…

Muzeum Kultury Bojków w Myczkowie

Kto z Was zna Muzeum kultury Bojków w Myczkowie? To doskonała, prowadzona na bardzo wysokim poziomie atrakcja, sięgająca najgłębszych korzeni bieszczadzkiej tożsamości. Miejsce, gdzie czas się zatrzymuje przenosząc każdego odwiedzającego w dawny świat Bojków pełen kultury i historii.  Już teraz zapraszamy Was do podróży z pasją i poznania bliżej tego niezwykłego miejsca. Na początek krótka…

Galeria Potoki w Bóbrce – w dzikie wino zaplątana

Ostatniego dnia lipca, mogłam uczestniczyć wraz z grupką osób zaprzyjaźnionych z Igą i Sławkiem Wasilewskimi – w otwarciu ich własnej Galerii Sztuki – Galeria Potoki w Bóbrce k/Soliny. To urokliwe miejsce, jakby przeniesione z innego świata, w dzikie wino zaplątane. Mamy wręcz wrażenie, że za chwilkę zza liścia wyłoni się krasnal, który zapali fajkę i opowie…

Galeria Ptaszarnia w Polańczyku

Bieszczady magiczny zakątek Polski mający do zaoferowania niezliczoną ilość bogactwa natury, smaków i ludzi sztuki. Ktoś kiedyś wyliczył, że Bieszczady to jedyny region w Polsce, gdzie na 1 km kwadratowy  przypada największa ilość twórców. Bieszczady to galerie sztuki i kiermasze różności bieszczadzkiego rękodzieła. W podróży przez ten świat sztuki, zatrzymajmy się na chwilę w Polańczyku.…

Solina

Malownicza miejscowość turystyczna znana każdemu, choćby z piosenki „Zielone wzgórza nad Soliną”. Słynna także dzięki największej w Polsce zaporze wodnej. Centrum sportów wodnych i rekreacji. Tak naprawdę o Solinie zaczęło być głośno po wybudowaniu tu największej w Polsce zapory wodnej. A wcześniej? Była to bojkowska wieś jakich wiele w Karpatach, chociaż najstarsze ślady wskazują na bytność tu ludzi…

Studenne, nieistniejąca wieś

Fragment doliny Sanu, pod Tołstą należał niegdyś do wsi Studenne. Położona na wschodnim skłonie działu łączącego masywy Tołsty i Połomy. Patrząc na mapę, Dolina Górnego Sanu, od Rajskiego aż po Zatwarnicę, to jedno rozległe pustkowie.  W rzeczywistości, jak okiem sięgnąć, nie ma śladu domostw, zagród. Łąki, lasy, wzgórza, bezkres….. Jednak kępy zarośli, krzaki – kryją…

Terka

Terka – wieś letniskowa, położona nad rzeką Solinką, w obszernej i widokowej kotlinie otoczonej lesistymi masywami Tołstej (749 m) i Połomy (776 m). Jest jedną z najstarszych wsi bieszczadzkich, założonych przez ród Balów. Miłośnicy dawnej architektury wiejskiej mogą tu jeszcze zobaczyć charakterystyczne długie drewniane chałupy zwane chyżami. Wieś letniskowa położona nad rzeką Solinką, w obszernej i…

Tworylne – nieistniejące

W rozstrzelanej chacie rozpaliłem ogień, Z rozwalonych pieców pieśni wyniosłem węgle. Naciągnąłem na drzazgi gontów błękitną płachtę nieba. Będę malować od nowa  wioskę w dolinie. Święty Mikołaju opowiedz jak to było Jakie pieśni śpiewano, gdzie się pasły konie. A on nie chce gadać ze mną po polsku Z wypalonych źrenic tylko deszcze płyną. Hej ślepcze nauczę swoje dziecko po łemkowsku Będziecie razem…

Tyskowa – nieistniejąca wieś

Zabudowania Tyskowej rozciągały się w górnej części doliny. Stała tutaj cerkiew, był dwór i folwark. Pozostały tylko, zarastające pola i ślady po cerkwi i nagrobkach. Po wielu z nich mamy tylko nazwy na mapie. Czasem w niektórych jest kilka domów, może jeden….. Wiele z nich zostały całkowicie pochłonięte przez przyrodę. Mówimy o nieistniejących wsiach, które…

Uherce Mineralne

Miejscowość agroturystyczna w sąsiedztwie Zalewu Myczkowieckiego z pięknym, barokowym kościołem obronnym w centrum. Wokół biegną liczne trasy spacerowe. Uherce Mineralne to wieś leżąca przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, położona w Kotlinie Uherczańskiej nad rzeką Olszanką. Istniała prawdopodobnie już w XIV w., choć pierwsza wzmianka źródłowa na jej temat pochodzi z 1436 r. Pod koniec XV w. we…

Wołkowyja

Wołkowyja – wieś agroturystyczna położona w widokowej dolinie na trasie małej obwodnicy bieszczadzkiej, która biegnie tutaj charakterystycznym zakolem nad brzegami Jeziora Solińskiego.  Sprawia wrażenie jakby wyłaniała się z wody, ale nic w tym dziwnego, wszak jej połowa została przed laty zatopiona i obecnie znajduje się na dnie zalewu. Dziś, przy niskich stanach wody, zobaczyć można fundamenty…

Zielony Rower Bieszczady – gmina Solina

Szlak wiedzie Małą Obwodnica Bieszczadzką, rozpoczynając trasę w Polańczyku  a prowadząc do Berezki. Polańczyk – Wołkowyja (6,7 km) – Górzanka (11,2 km) – Bereźnica Wyżna (15,5 km) – Berezka (21,0 km) – Myczków (23,0 km) – Polańczyk (24,9 km). Wycieczkę odcinkiem szlaku „Zielony Rower – Bieszczady” przebiegającym przez teren gminy Solina zaczynamy na skrzyżowaniu dróg…

Berezka – Wołkowyja – Bukowiec

Bieszczady są pełne niespodzianek. Niespodzianek, które omijamy, nie mając wiedzy, że jadąc samochodem, a nawet wędrując pieszo, tuż tuż… przechodzimy obok miejsc, które są śladami historii pokoleń mieszkańców tej ziemi. Zastanawia fakt, że te obiekty, te miejsca, są zaraz przy drodze obwodnicy bieszczadzkiej, a nie mamy na ich temat żadnych informacji. Nie ma tablic, oznakowań,…

Szlak Nadsańskich Umocnień

Rowerowy „Szlak Nadsańskich Umocnień” biegnie przez Pogórze Bieszczadzkie wzdłuż Sanu, od Soliny, aż do Bachowa w okolicach Przemyśla. Największym i zarazem jedynym kompleksem umocnień radzieckich z okresu II wojny światowej na terenie Polski jest tzw. Linia Mołotowa, czyli pas sowieckich umocnień granicznych z lat 1940-41. Początek Linii Mołotowa i znaczna część bunkrów zlokalizowanych jest na…

Górzanka – cerkiew pw. św. Paraskewy

Cerkiew w Górzance wybudowana na wzgórzu, otoczona starymi dębami, drewniana świątynia – jest dawną greckokatolicką cerkwią pw. św. Paraskewy. Górzanka leży nieco na uboczu od tzw. „małej pętli bieszczadzkiej”. Dojechać do niej można skręcając w Wołkowyji w stronę Baligrodu, lub też od strony Stężnicy – po kilkukrotnym przejechaniu w bród potoku Wołkowyjka. Wybudowana na wzgórzu, otoczona starymi dębami, drewniana świątynia…

Berezka – cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego

Była to cerkiew parafialna. Pierwsza, drewniana istniała w Berezce przypuszczalnie już w XV w. Rozebrano ją w połowie XIX w. z powodu złego stanu. Na jednej z belek zwieńczenia wyryta była data 1444. Murowana powstała w 1868 a odnawiana była w 1920. Zapraszam do wsi Berezka w Gminie Solina. Nietypowo – bo nie jest to…

Bieszczady na wakacje – Jezioro Myczkowieckie i Ekomuzeum w Krainie Bobrów

Ekomuzeum „W krainie bobrów” obejmuje swoim zasięgiem kilka zamieszkałych miejscowości leżących w tzw. Kotlinie Uherczańskiej, a mianowicie: Myczkowce, Orelec, Uherce Mineralne i Zwierzyń. Obszar ten przylega do Jeziora Myczkowieckiego, które powstało w latach 50-tych XX wieku w  wyniku wybudowania w tym miejscu zapory wodnej. Największą rzeką tego regionu jest San, do którego na wysokości wsi Zwierzyń wpada Olszanka. Kryje on…

Ekomuzeum “W krainie bobrów”

Ekomuzeum „W krainie bobrów” obejmuje swoim zasięgiem kilka zamieszkałych miejscowości leżących w tzw. Kotlinie Uherczańskiej, a mianowicie: Myczkowce, Orelec, Uherce Mineralne i Zwierzyń. Obszar ten przylega do Jeziora Myczkowieckiego, które powstało w latach 50-tych XX wieku w wyniku wybudowania w tym miejscu zapory wodnej. Największą rzeką tego regionu jest San, do którego na wysokości wsi Zwierzyń wpada Olszanka. Kryje on…