Polańczyk, Solina i okolice

Okolice Zalewu Solińskiego to najbardziej znane i najczęściej odwiedzane miejsce w Bieszczadach.

Wielkie, położone w górach jezioro, przyciąga tysiące turystów, amatorów żeglowania, wielbicieli ciszy i przygód. Tu można wypocząć, pooddychać czystym powietrzem, podleczyć zdrowie w uzdrowisku, posmakować regionalnych potraw i dobrze się zabawić.

Nie sposób ominąć Jeziora Solińskiego – “Bieszczadzkiego Morza” – największego w Polsce jeziora zaporowego (pod względem ilości zgromadzonej wody) powstałego po wybudowaniu w latach 1960-68 zapory wodnej. Wysokość jej od podstaw do korony zapory wynosi 82 m, a rozpiętość od brzegu do brzegu to 664 m.

Nad brzegami jeziora najbardziej zagospodarowane turystycznie, posiadające największą bazę noclegową oraz wiele innych atrakcji są dwie miejscowości: Polańczyk i Solina.

POLAŃCZYK

Na letniskowy, a następnie uzdrowiskowy charakter Polańczyka wpłynęło powstanie Jeziora Solińskiego – wcześniej był kolejną bieszczadzką wsią rolniczą. Powstał w rozległych dobrach Kmitów, zapewne dopiero w wieku XVI, w 1580r. wymieniany jest pod nazwą Polieszczańskie.

Od 1999 roku Polańczyk jest siedzibą gminy Solina i od tego też roku miejscowość jest formalnie uzdrowiskiem. Status ten był niejako podsumowaniem ćwierćwiecza historii uzdrowiskowej Polańczyka, która rozpoczęła się w 1974 r. Aktualnie w skład obszaru Uzdrowiska Polańczyk wchodzą: Polańczyk-Zdrój, Osiedle Panorama, Osiedle na Górce, sołectwo Polańczyk i sołectwo Myczków.

Wspomniany Polańczyk-Zdrój nie jest odrębną miejscowością  – został wydzielony jako jednostka pomocnicza gminy Solina. Uzdrowisko zajmuje powierzchnię 1457,4 ha i jest tu ponad 1200 miejsc dla kuracjuszy, a leczą oni wśród “zielonych wzgórz” m.in. choroby ortopedyczno-urazowe, górnych i dolnych dróg oddechowych, reumatologiczne, endokrynologiczne, kardiologiczne oraz cukrzycę.

SOLINA

Solina jest miejscowością która została przed laty rozsławiona w bardzo popularnej piosence zatytułowanej “Zielone wzgórza nad Soliną”. Ale tak naprawdę o Solinie zaczęło być głośno po wybudowaniu tu największej w Polsce zapory wodnej. Dużą jej atrakcją turystyczną jest wnętrze elektrowni wodnej, które jest udostępnione do zwiedzania. Latem korona zapory pełni rolę wielkiego deptaka i jest doskonałym miejscem widokowym.

A wcześniej? Była to bojkowska wieś jakich wiele w Karpatach, chociaż najstarsze ślady wskazują na bytność tu ludzi już w okresie kultury łużyckiej. Nazwę zawdzięcza eksploatowanym tu niegdyś słonym źródłom. W dokumentach po raz pierwszy wspomniana jest w 1436 r. Dawna wieś Solina tak naprawdę pozostała na dnie jeziora, a dzisiejsza zabudowa jest w całości współczesna, powstała po wybudowaniu zapory wodnej.

W Polańczyku i Solinie można skorzystać z bogatej oferty związanej z turystyką, aktywnym wypoczynkiem, rekreacją i rozrywką. Oczekuje tu na gości wiele przystani żeglarskich z wypożyczalniami sprzętu pływającego.

CO WARTO ZOBACZYĆ W CISNEJ I NAJBLIŻSZEJ OKOLICY?

 

5 NAJWIĘKSZYCH ATRAKCJI:

1. Zapora Solińska

Powstała zapora jest najwyższa w Polsce – 82m. Wysokość lustra wody przy zaporze to 60m. Długość udostępnionej do spacerów korony zapory to 664m. Jezioro solińskie ma największą w Polsce pojemność (472 mln m3). Długość linii brzegowej to 166km – aby obejść wokoło „bieszczadzkie morze” potrzeba paru dni!

Aby mógł powstać Zalew Soliński zalano dawną wieś Solina i kilka mniejszych. Jednak powstały zbiornik wody ma wiele przydatnych cech: stanowi rezerwuar wody pitnej, dostarcza energii elektrycznej, zapobiega powodziom i jeszcze stanowi niemałą atrakcję turystyczną.

 

2. Wnętrze Zapory Solińskiej

Jak wygląda zapora od środka? Jaką grubość mają mury utrzymujące 500 000 000 m³ wody? Gdzie przetwarzana jest energii wody na energię elektryczną? Jak proces produkcji energii wyglądał kiedyś, a jak wygląda teraz? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie w samym sercu zapory.

Ciekawszej lekcji fizyki nie można sobie wyobrazić 🙂

 

3. Centrum Kultury Ekumenicznej w Myczkowcach

Na powierzchni około 1 hektara wyeksponowano blisko 150 makiet cerkwi i kościołów z terenów południowo-wschodniej Polski, Ukrainy i Słowacji w skali 1:25.

Część zaprezentowanych  świątyń nadal istnieje, pozostałe niestety już dawno zostały zniszczone. Układ ustawienia świątyń jest zaprojektowany z podziałem na poszczególne regiony występowania grup etnicznych takich jak: Pogórzanie, Łemkowie, Łemkowie słowaccy, Bojkowie i Bojkowie ukraińscy, Zamieszańcy, Dolinianie.

Wykonane one zostały przez zespół Janusza Kuliga z Chmielnika.

 

4. Skałki Myczkowieckie

Naprzeciwko ośrodka „Caritas” usytuowanego przy brukowej drodze prowadzącej ze Zwierzynia do Myczkowiec znajduje się uznana za pomnik przyrody ściana skalna – „Skałki Myczkowieckie”, która rozciąga się na długości przeszło 0,5 km, a jej wysokość miejscami sięga blisko 70 metrów. Powstanie tak imponującego – jak na warunki bieszczadzkie – obiektu przyrody nieożywionej trwało przez tysiące lat w wyniku działania sił natury, które spowodowały erozję mniej odpornych na niszczenie partii skał osadowych – łupków, mułowców oraz iłowców. Z góry rozciąga się panorama na dolinę Sanu, którą można podziwiać dzięki zbudowanej kilka lat temu platformie widokowej.

 

5. Cudowne źródełko w Zwierzyniu

Jego historia związana jest z tajemniczym krzyżem, pochodzącym z Limoges we Francji, a wykonanym w I poł. XIII w., który znajdował się w miejscowej cerkwi. Według legendy, kiedy rozpoczęto jej budowę, wykopano studnię, w której miejscowa kobieta ujrzała krzyż. Kiedy chciała go dosięgnąć, krzyż się cofnął. Po chwili znów się wzniósł, jednak w momencie, w którym ponowiła próbę, ponownie się usunął. I tak samo trzeci raz. I dopiero – jak notuje Oskar Kolberg – „gdy sobie wspomniała, że nie godzi się gołą ręką po niego sięgać, zdjęła chustę z głowy i przez chustkę krzyż ten uchwyciła; wówczas ujrzała, jak się z wody wydźwignął. Krzyż ten, na stopę wysoki, jest dotąd w cerkwi.” A studnia zasłynęła szeroko, bowiem chorzy używali pochodzącej z niej wody „na ślepotę lub choroby oczu”.

 

DOSTĘPNE SZLAKI TURYSTYCZNE

Oprócz atrakcji związanych z turystyką wodną w Polańczyku można korzystać z sieci ścieżek i szlaków spacerowych łączących tę miejscowość z Soliną, Jeziorem Myczkowieckim i okolicami. Dla bardziej aktywnych turystów wytyczono kilka szlaków pieszych i rowerowych. Nad Polańczykiem biegnie pieszy szlak turystyczny (oznakowania w kolorze zielonym) wiodący z Zagórza przez Lesko, Wołkowyję na Krysową (840 m) i dalej szlakiem koloru czarnego można dotrzeć na Połoninę Wetlińską. Dla wytrwałych i zaprawionych rowerzystów wytyczono tu Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie) prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. Równie ciekawy jest szlak „Zielony Rower 3A Solina”, który biegnie przez sąsiadujące z Polańczykiem wioski i widokowe doliny.

 

Okolice Jeziora Solińskiego aktywnie

Wokół Soliny nie brakuje ścieżek  spacerowych i szlaków rowerowych biegnących wzdłuż zalewu. Planując dłuższe wycieczki rowerowe po okolicy można wyruszyć na Szlak „Zielony Rower R 61 Greenway Karpaty Wschodnie” prowadzący w najdalsze zakątki Bieszczadów. W Solinie bierze swój początek bardzo ciekawy tematycznie „Szlak Nadsańskich Umocnień”, będący świadectwem drugiej wojny światowej, dający możliwość zobaczenia najciekawszych obiektów obronnych legendarnej „Linii Mołotowa”. Jadąc wzdłuż Sanu dotrzemy nim aż do Przemyśla.

U stóp zapory solińskiej zaczyna się Jezioro Myczkowieckie z otaczającymi je trzema rezerwatami przyrody: „Koziniec”, „Nad Jeziorem Myczkowieckim” (masyw Berda) i „Przełom Sanu w Zwierzyniu” (masyw Grodziska). Oznakowano wokół nich trasy spacerowe i rowerowe. Warto poznać pobliskie Ekomuzeum „W Krainie Bobrów” z własną siecią ścieżek i tablic informacyjnych. Dużą popularnością w okolicy Polańczyka cieszy się położony niedaleko Ośrodek „Caritas” w Myczkowcach, gdzie zobaczyć można unikatową ekspozycję miniatur karpackich cerkwi, egzotycznie urządzony Ogród Biblijny oraz mini – zoo.

Wokół jeziora Solińskiego nie brakuje szlaków rowerowych, pieszych i nordic walking. Wielbicielom dwóch kółek polecamy np.:

Tym, którzy lubią wędrować, polecamy np. szlaki:

Natomiast dla fanów nordic walking mamy trzy trasy wokół jeziora Myczkowieckiego:

 

GDZIE MOŻNA SMACZNIE ZJEŚĆ?

Centrum zdrojowe Polańczyka przyciąga mnogością kawiarni, barów i pubów, w których można wypić dobrą kawę albo zjeść coś regionalnego bądź egzotycznego. Każdy znajdzie tu jakiś klimat dla siebie: westernowy, zakapiorski, łemkowski, zbójnicki, a nawet szwejkowski. W Polańczyku mieszka i tworzy wielu artystów, których prace można podziwiać w miejscowych galeriach.

W Solinie, z zapory w pogodne dni widać nawet bieszczadzkie połoniny. A po zejściu z niej trafiamy w wir zakupowego szaleństwa. Stąd przyjęła się nieco żartobliwa nazwa „Bieszczadzkich Krupówek”. W sąsiedztwie zapory powstał zespół hoteli, domów wczasowych, restauracji, barów, domków letniskowych, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, przystań statków spacerowych „Białej Floty”, wypożyczalnie sprzętu wodnego i rowerów górskich.

Gazdówka Bieszczadzkie Smaki
Gazdówka Bieszczadzkie Smaki

Jednym z ciekawszych lokali, do których warto wstąpić po coś pysznego i regionalnego jest GAZDÓWKA BIESZCZADZKIE SMAKI, gdzie od maja do października czeka na nas prawdziwe i pyszne lokalne jedzenie na wagę. Skosztujemy tu m.in.: placka po bieszczadzku na fuczkach, kwaśnicę, fuczki, hryczanyki i oczywiście coś tradycyjnego –prawdziwego  schabowego z zasmażaną kapustą. Osoby dbające o dietę w tym miejscu znajdą zdrowe i zawsze świeże sałatki m.in. z łososiem, grecką czy tuńczykiem.

 

JEZIORO SOLIŃSKIE TO IDEALNE MIEJSCE DO WYPOCZYNKU

O KAŻDEJ PORZE ROKU!

Wiosna, lato, jesień czy zima – spacery, wycieczki rowerowe, festiwale i przeróżne imprezy plenerowe w towarzystwie przepięknych bieszczadzkich krajobrazów.

NAJWIĘKSZE IMPREZY

  • Styczeń:  Światowy Zlot Morsów
  • Maj: Solińska Majówka, Noc w Muzeum Bojków

  • Czerwiec: Puchar Podkarpacia w Nordic Walking, Maraton Rzeźnika
  • Lipiec: Solińska Noc Kabaretowa, liczne koncerty i festyny

  • Sierpień: Solińskie Lato z Radiem, Dożynki Gminne
  • Wrzesień: Puchar Polski w Swimrun
  • Grudzień: Szampański Sylwester w Polańczyku

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu: