Ustrzyki Dolne i okolice

Ustrzyki Dolne to dziesięciotysięczne miasto w Bieszczadach, jedna z bram wjazdowych w ten piękny zakątek Polski. Wiosną, latem i jesienią to idealne miejsce do uprawiania aktywnej turystyki: pieszo, rowerem, konno, na paralotni. Zimą to znany ośrodek sportowy słynący ze stacji narciarskich Gromadzyń i Laworta oraz tras biegowych na Żukowie posiadających homologację FIS.

To powiatowe miasto odgrywa w regionie znaczącą rolę jako ośrodek turystyczny i sportowy. Lokowane jako wieś w 1509 r., prawa miejskie uzyskały w 1727 r. Jako lokalne centrum gospodarcze nabrały znaczenia po wybudowaniu galicyjskiej linii kolejowej ,co zbiegło się z rozwojem przemysłu naftowego. Pod koniec XIX w. powstały w mieście dwie rafinerie ropy naftowej. Powszechnie przez wielu uważane za “Stolicę Bieszczadów”, która stanowi  siedzibą władz powiatu i gminy.

Przez miasto przepływa rzeka Strwiąż, która – jako dopływ Dniestru – należy do zlewiska Morza Czarnego. Mają tu siedziby Międzynarodowe Centrum Ekologii PAN oraz Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ustrzyki to szeroka i na wysokim poziomie baza wypadowa w wielu kierunkach – zarówno w Bieszczady Wysokie jak i tereny Pogórza Przemyskiego. Blisko stąd do Lwowa i innych miast dawnych Kresów, takich jak Sambor, Drohobycz, Turka czy Krzemieniec. Wielu turystów wyrusza z Ustrzyk w Czarnohorę lub Gorgany.

 

Dostępne szlaki turystyczne:

W Ustrzykach przecinają się i zbiegają ważne drogi i szlaki turystyczne. Miasto leży na trasie obwodnic bieszczadzkich – małej i dużej. Stąd też prowadzi droga do Przemyśla oraz do odległego o 10 km przejścia drogowego z Ukrainą Krościenko – Smolnica. Jest to najkrótsza droga dojazdowa do Lwowa. Trzeba jednak pamiętać o zabraniu paszportu, gdyż Ukraina nie należy do Unii Europejskiej i obowiązuje standardowa kontrola paszportowa. Przez miasto przebiega rowerowy „Szlak Ikon” (znaki czerwone) prowadzący z Sanoka wzdłuż północnych zboczy Gór Słonnych, aż do przejścia granicznego w Krościenku.

Inny szlak tematyczny – „Szlak Architektury Drewnianej” – wiedzie z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych. Podziwiać można na nim najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły. Turystyczny szlak pieszy (znaki niebieskie) prowadzi z kolei z Przemyśla przez lasy Pogórza Przemyskiego do Wołosatego, w rejon Bieszczadów Wysokich. Przez otaczające miasto wzgórza biegnie rowerowy szlak czerwony „Extreme Bieszczady”. Dla cyklistów wytyczono również rowerowy Szlak „Zielony Rower – Bieszczady” (znaki niebieskie).

 

Co warto zobaczyć w samych Ustrzykach Dolnych?

 5 największych atrakcji:

1. Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego

 

2. Muzeum Młynarstwa i Wsi

 

3. Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu

 

4. Cerkiew greckokatolicką pw. Zaśnięcia Matki Bożej z 1874 r.

 

5. Cmentarz żydowski 

 

Ustrzyki Dolne aktywnie

 • Szlak pieszy czerwony

Start: dworzec PKS – PKP

Trasa: szczyt Kamiennej Laworty –  źródła Strwiąża –  zbocza Małego Króla

Zobaczysz:widok na Gromadzyń, Orlik, Ustrzyki Dolne, pasmo Żukowa, Zaporę Solińską

Czas przejścia: 4 – 4,5 h.

 

 • Szlak pieszy niebieski

Start: dworzec PKS – PKP

Trasa: okolice przejazdu kolejowego w Brzegach Dolnych – ściana lasu modrzewiowego stromym stokiem Kinia – szczyt Orlik –  w dół w stronę Jasienia

Zobaczysz: Panorama Ustrzyk Dolnych, widok na Gromadzyń, Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu

Czas przejścia: ok. 1,5 h.

 

 • Szlak pieszy żółty

Start: dworzec PKS – PKP

Trasa: Gromadzyń – Wierch – Jasień – Ustrzyki Dolne

Zobaczysz: Panorama Ustrzyk Dolnych, Sanktuarium Matki Bożej Bieszczadzkiej w Jasieniu

Z Gromadzynia niebieskim pieszym szlakiem górskim w ciągu ok. 30 min. można dojść do XVII w. cerkwi w Równi stanowiącej perełkę  architektury drewnianej  Bieszczadów

Czas przejścia: ok 2 h.

 

Cerkiew w Równi

 

Nie tylko na piechotę…

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Na stacji PKP Ustrzyki Dolne – ul. Kolejowa znajduje się ich przystanek, skąd podczas wakacji kursują codziennie, natomiast jesienią w weekendy.

 

Zespół Basenów Delfin

To kompleks basenowo-rekreacyjny, który oferuje aktywny wypoczynek przez cały rok – codziennie 7.00-22.00. Znajdują się w nim baseny sportowe (kryty i otwarty) o wymiarach 25 m x 12,5 metrów. Miejsce to warto odwiedzić z rodziną lub grupą znajomych, gdyż każdy znajdzie tu coś dla siebie. Wśród licznych atrakcji znajdują się zjeżdżalnie o długości 60 metrów i Anaconda, a także bicze wodne, gejzery oraz grzybki wodne. W budynku usytuowane są także inne urządzenia rekreacyjno-sportowe jak siłownie, sauna fińska i parowa, solarium, masaże hydro-jet, tlenoterapia.

 

Stacja narciarska “Gromadzyń”

Najdłuższa trasa o długości 750 m posiada homologację FIS na slalom (różnica wzniesień wynosi 164 m).

 • wyciąg orczykowy o długości 700 m
 • wyciąg mały o długości 200 m.

 

Stacja narciarska “Laworta”

Największy i jedyny w Bieszczadach wyciąg krzesełkowy o długości 1300 m, zdolność przewozowa 1200 osób/h, a dodatkowo:

 • wyciąg orczykowy o długości 1250 m, zdolność przewozowa 1100 osób/h
 • wyciąg orczykowy o długości 300 m (dla początkujących), zdolność przewozowa 350 osób/h

Główna trasa o długości 1250 m posiada homologację FIS na slalom gigant (różnica wzniesień to 256 m).

 

Trasy biegowe

U podnóża pasma Żukowa w Ustjanowej Górnej, zaledwie kilka kilometrów od Ustrzyk Dolnych zostały wyznaczone się jedne z najlepszych w całej Polsce profesjonalne trasy do uprawianie narciarstwa biegowego. Posiadają homologację FIS, która uprawnia do organizowania zawodów rangi międzynarodowej.

Od roku 1987 na przełomie stycznia i lutego odbywają się tutaj ogólnopolskie zawody w narciarstwie biegowym pod nazwą „Bieg Lotników”.

Trasy biegowe podzielone są na dwie pętle: rekreacyjną  (oznaczoną kolorem niebieskim) oraz wyczynową (oznaczoną kolorem czerwonym). Z uwagi na wiele stromych zjazdów i podejść początkującym miłośnikom narciarstwa biegowego polecamy trasy rekreacyjne.

Wszystkie trasy biegowe są regularnie ratrakowane, a w pobliżu znajduje się parking dla samochodów.

 

Park pod Dębami

To doskonałe miejsce do wypoczynku z dziećmi oraz aktywnego spędzania czasu. Tutaj odbywają się także liczne wydarzenia kulturalne i  sportowe.

We wrześniu 2015 roku została oddana do dyspozycji mieszkańców i turystów kolejna aktywna atrakcja tor rowerowy pumptruck, który mieści się w pięknym zakolu rzeki Strwiąż, także w Parku pod Dębami.

 

Gdzie można smacznie, sięgając tradycji, zjeść?

Potrawy bieszczadzkie, czyli kuchnia pogranicza polsko-ukraińskiego jest bardzo prosta i opiera się o niegdyś łatwo dostępne płody ziemi takie jak kapusta, ziemniaki, zboża, grzyby i owoce, a także wyroby mleczne. Według znanego XX-wiecznego etnografa Oskara Kolberga ogromną rolę w menu pogranicza łemkowsko-bojkowskiego odgrywał owies, stąd też nazwał te tereny „ziemią owsianą”.  Oprócz tej ubogiej i skromnej kuchni chłopskiej na dworach bieszczadzkich obecne były bardziej wyszukane potrawy związane z tradycją polskiej szlachty. Poniżej kilka przykładowych współcześnie serwowanych potraw opartych na dawnych recepturach.

 

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Muzeum Młynarstwa i Wsi

Klepak młynarzowej, to coś w rodzaju klusek uformowanych na kształt paluszków lub też kopytek podawanych ze skwarkami i przysmażoną cebulką – koniecznie z białym serem twarogowym.

 

Piwniczka

Hreczanyki w sosie grzybowym, czyli kotleciki z najwyższej jakości mięsa wieprzowego i kaszy gryczanej. Nazwa pochodzi od słowa hreczane czyli gryczane.

 

Restauracja Niedźwiadek

Pielmieni, małe ukraińskie pierożki faszerowane mięsem, podawane zgodnie z tradycją, z masełkiem i odrobiną octu.

 

Huculska – Restauracja & Noclegi

Czebureki, wspaniałe smażone pierogi charakteryzujące się wyjątkowym ciastem i różnego rodzaju farszami: mięsnym, serowym, szpinakowym podawane z sosem.

 

Co warto zobaczyć w okolicy?

Żuków zimą słynie z biegówek w Bieszczadach, natomiast wiosną, latem i jesienią to doskonałe miejsce do aktywnego wypoczynku. Zostały tam wytyczone trasy do uprawiania nordic walking: zielona, czerwona i czarna.

Popularnością cieszy się także ścieżka historyczno-przyrodnicza „Żukowem do Krainy Lipeckiej” . Spacerując tą trasą, na jej szczycie – Holicy (761 m. n.p.m.) zobaczyć można piękne widoki na zatokę Teleśnicką oraz Bieszczady Wysokie.

 

Bieszczadzkie Morze

W odległości ok. 12 km Solina – największe w Polsce jezioro zaporowe z wodnym kompleksem wypoczynkowo-rekreacyjnym.

 

Warto wybrać się też do nieodległego Ekomuzeum „HOŁE” w Dźwiniaczu, eksponującego ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości.

 

Ustrzyki Dolne to doskonałe miejsce do wypoczynku o każdej porze roku!

Największe imprezy:

 • lipiec: Karpacki Jarmark Turystyczny
 • lipiec: Dni Kultury Pogranicza
 • lipiec i sierpień: wakacyjne koncertowanie w Rynku
 • lipiec i sierpień: wakacyjne spotkania z bieszczadzką przyrodą
 • sierpień: Świeto Chleba “Od ziarenka do bochenka”
 • sierpień; Blus & Rock w Stolicy Bieszczad
 • sierpień:Koncert KSU
 • wrzesień: dożynki gminne
 • wrzesień: “Lepszy rydz niż nic”, jesienne grzybobranie w Ustrzykach Dolnych
 • październik: Czyste góry – rajd z akcją sprzątania
 • grudzień: Wigilia w Rynku
 • grudzień: Sylwester w Rynku
 • styczeń: Przegląd Filmów Górskich
 • styczeń/luty: Międzynarodowy Bieszczadzki Bieg Lotników
 • luty: “Start do nart z Radiem Zet”
 • Majowy piknik sportowo-rekreacyjny przy Zespole Basenów Delfin
 • czerwiec – Przegląd artystyczny UDK
 • czerwiec – Dni Ustrzyk Dolnych.

Zaplanuj swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu:

Izba Regionalna w Ustrzykach Dolnych

28 lipca 2017 roku na mapie Ustrzyk znalazło się kolejne warte uwagi miejsce – Izba Regionalna. Uroczyste otwarcie odbyło się w trakcie Karpackiego Jarmarku Turystycznego przy akompaniamencie Orkiestry Góry św. Małgorzaty, wśród licznie przybyłych gości. I od tego czasu to miejsce stale się rozwija. Ustrzycka Izba Regionalna powstała dzięki zaangażowaniu pracowników Bieszczadzkiego Centrum Turystyki i…

Szlak Kolonizacji Józefińskiej

Mówiąc o powstaniu Galicji i zaborze austriackim często mamy na myśli Kraków i jego okolice – i słusznie. Ale pod rządami cesarza znalazła się nie tylko Małopolska, ale również obecne województwo podkarpackie, lubelskie i część kresów. By Halibutt – Praca własna. Corresponding maps available online: http://wlaczpolske.pl, CC BY-SA 3.0, Link Jak to się zaczęło? Szlak Kolonizacji…

Wakacje w Bieszczadach – Ustrzyki Dolne i okolice

Dzień dobry! Wyjazd w Bieszczady już zaplanowany? Wybraliście nocleg w Ustrzykach Dolnych lub w sąsiedniej miejscowości i nie wiecie, co dalej? Spokojnie, wybraliście bardzo dobrze, a z resztą postaramy się pomóc my i nasz przewodnik wakacyjny 🙂 Zacznijmy jednak od samych Ustrzyk… Ustrzyki Dolne to dziesięciotysięczne miasto w Bieszczadach, jedna z bram wjazdowych w ten…

Równia

Wieś, która szczyci się jedną z najstarszych i najpiękniejszych drewnianych cerkwi w Bieszczadach, a widokowa dolina stwarza okazję do przyjemnego wypoczynku. RÓWNIA Równia to wieś agroturystyczna, u podnóża pasma Żukowa. Jej nazwa pojawia się po raz pierwszy w 1509 r. W trakcie regulacji granicy w 1951 r. mieszkańców wsi wysiedlono w okolice Odessy. Ponownie zasiedlono ją przesiedleńcami…

Lepszy rydz niż nic! Ustrzyckie grzybobranie już niedługo.

Jesień… Chyba trzeba już przyznać otwarcie, że nadeszła i ma się dobrze. Liście powoli żółkną, jest zimno, wietrznie i mimo, że słońce świeci, to nie jest już to samo. Ale czy będziemy z tego powodu narzekać? Wcale. W końcu Bieszczady najpiękniejsze są jesienią! Jesień niezaprzeczalnie kojarzy się ze spacerami do lasu i poszukiwaniem grzybów, ukrytych…

Ropienka

Ropienka – duża wieś położona u podnóża pasma Chwaniów. Dziś możemy oglądać tu liczne pozostałości i pamiątki związane z przemysłem naftowym. Są tu gospodarstwa agroturystyczne, dużo lasów i sieć lokalnych dróg i szlaków, na których można uprawiać różne formy turystyki aktywnej. Zimą funkcjonuje wyciąg narciarski. ROPIENKA Wieś u podnóża lesistego pasma Chwaniów, znana z tradycji…

Rabe

Rabe to dziś wieś agroturystyczna, wykorzystująca swoje walory krajobrazowe i przyrodnicze. Działa tu ośrodek jeździecki OGTJ. W Rabem warto zobaczyć dawną cerkiew greckokatolicką o niespotykanej bryle i z zachowanym ikonostasem w otoczeniu której znajduje się cmentarz przycerkiewny. Leży przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej. W jej centrum króluje urokliwa bojkowska cerkiew z zachowanym ikonostasem. Piękny krajobraz i…

Łodyna

Łodyna – wieś agroturystyczna u podnóża Kamiennej Laworty, założona w 1555 r. Od lat 80-tych XIX w. wydobywa się tu do dziś ropę naftową i jest to jedna z najdłużej działających kopalni tego surowca w Polsce. Funkcjonuje tu też Ekomuzeum „HOŁE”, eksponujące ciekawe przyrodniczo i kulturowo miejsca oraz lokalne osobliwości. ŁODYNA Łodyna to wieś agroturystyczna…

Krościenko

Okolice Krościenka to prawdziwe zagłębie pszczelarskie, niemal w każdej dolince funkcjonują pasieki z wyśmienitym bieszczadzkim miodem. Miejscowi bartnicy mają też swoje „Święto Miodu” w lipcu, na którym prezentują swoje produkty. W nieodległej dolinie Stebnika napotkać można wiele unikatowych i chronionych zwierząt: orła przedniego, orlika krzykliwego, salamandrę plamistą. KROŚCIENKO Wieś niegdyś wielokulturowa, czego ślady znajdujemy tu…

Jałowe

Jałowe – jedna z najmłodszych miejscowości bieszczadzkich. niedaleko od drogi w kierunku Bandrowa widać położoną na widokowym wzniesieniu, dawną cerkiew greckokatolicką z 1903 r., pozostałości kaplicy dworskiej, tradycyjne budownictwo wiejskie, krzyże przydrożne. Jałowe To niewielka wieś w pobliżu Ustrzyk Dolnych, położona w dolinie otoczonej lasami. W centrum, na niewielkim wzniesieniu, stoi mała cerkiewka i resztki kaplicy…

Hoszów

Wieś położona przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, w pobliżu Ustrzyk Dolnych. Otoczona wzgórzami i lasami. W jej centrum stoi osobliwa i zagadkowa budowla – jedyna w Bieszczadach cerkiew huculska. HOSZÓW Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1420 r. Położenie miejscowości (rozległa równina od zachodu) spowodowało, że wielokrotnie była terenem walk. W 1672 r. z Tatarami, w czasie…

Dźwiniacz Dolny

Dźwiniacz Dolny – wieś agroturystyczna malowniczo położona nad potokiem Dźwiniacz w rozległej górskiej kotlinie otoczonej pasmem Ostrego Działu i wzgórzami odnóg pasma Chwaniowa. W zachodniej części wsi przebiega wododział europejski. W latach 1944 – 1951 przez wieś przebiegała granica pomiędzy Polską a ZSRR. W Dźwiniaczu i sąsiednich wsiach utworzono w 2006 r. Ekomuzeum „Hołe” eksponujące ciekawe przyrodniczo i…

Brzegi Dolne

Wieś w pobliżu Ustrzyk Dolnych. Przez Brzegi Dolne przebiega międzynarodowy szlak rowerowy „Greenways Karpaty Wschodnie Zielony Rower R-61”. Rowerowy „Szlak Ikon – Wokół Chwaniowa” (znaki czerwone), na którym podziwiać można drewniane cerkwie w Krościenku, Liskowatem, Leszczowatem czy Łodynie. BRZEGI DOLNE Wieś koło Ustrzyk Dolnych u podnóża Kamiennej Laworty, gdzie latem można korzystać z doskonałej trasy downhillowej…

Bandrów

Bandrów – wieś agroturystyczna z zachowanym tradycyjnym budownictwem wiejskim i śladami po młynach i tartakach wodnych. Pełna śladów wielokulturowej przeszłości, położona w malowniczej scenerii Parku Krajobrazowego „Gór Słonnych”. Ciekawostką jest największa w Bieszczadach ilość kamiennych krzyży przydrożnych we wsi.  Bandrów Narodowy Bandrów Narodowy to wieś agroturystyczna w pobliżu Ustrzyk Dolnych, założona w 1532 r. Pod koniec XVIII w.,…

Bieszczadzki nordic walking: Ustrzyki Dolne – Żuków

Rosnąca popularność nordic walking skłoniła trzy Lokalne Grupy Działania z terenu południa województwa podkarpackiego do podjęcia inicjatywy stworzenia kompleksu tras, który nie tylko uatrakcyjniłby ofertę turystyczną regionu ale i stały się mocnym przyczynkiem do poprawy jakości życia mieszkańców tego terenu. Lokalne grupy działania „Nowa Galicja”, „Ziemia Brzozowska” i „Zielone Bieszczady” powstały bowiem po to, aby podejmować,…

Ustjanowa Górna i Dolna

W latach trzydziestych XX w. działał tu największy w Polsce ośrodek szkolenia szybowcowego na bezleśnych wówczas stokach Żukowa w rejonie szczytu Holica (762 m). W środkowej części wsi przebiega wododział europejski. Wieś leży u podnóża pasma Żukowa, pełnego leśnych ścieżek i punktów widokowych. Słynęła kiedyś z lotów szybowcowych a dziś szczególnie przyjazna jest rowerzystom i narciarzom…

Ustrzyki Dolne

Ustrzyki Dolne – znaczący w regionie ośrodek turystyczny i sportowy, dobra baza wypadowa zarówno w Bieszczady Wysokie jak i tereny Pogórza Przemyskiego. Blisko stąd do Lwowa i innych miast dawnych Kresów jak Sambor, Drochobycz, Turka czy Krzemieniec. Ustrzyki Dolne to dziesięciotysięczne miasteczko w Bieszczadach, jedna z bram wjazdowych w ten piękny zakątek Polski. Latem idealne miejsce…

Zespół basenów “Delfin” w Ustrzykach Dolnych

Zespół basenów Delfin w Ustrzykach Dolnych to jedyny tego typu obiekt w Bieszczadach o profilu sportowym, rekreacyjno – leczniczym i rozrywkowym dla wszystkich, bez względu na wiek. Zaprasza codziennie o każdej porze roku, przy korzystnych, ale również niekorzystnych warunkach pogodowych. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie. W ofercie zespół basenów posiada: basen sportowy – o wymiarach 25 m x…

Cmentarz żydowski w Ustrzykach Dolnych

Kirkut w Ustrzykach Dolnych to miejsce pochówku społeczności żydowskiej, zamieszkującej dawniej to miasteczko i jego okolice. Powstanie tego cmentarza datuje się na drugą połowę XVIII wieku i jest związane z dynamicznym rozwojem społeczności żydowskiej i jej masowym osadnictwem na terenie tych ziem. Na początku XX wieku społeczność żydowska stanowiła ponad 60% lokalnej ludności. Kirkut umiejscowiony…

Muzeum Przyrodnicze Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Pod koniec lat 60. XX wieku „Społeczny Komitet Organizacyjny Muzeum Fauny Bieszczadzkiej” wspólnie z lokalnymi myśliwymi podjęli wspólną inicjatywę, mającą na celu gromadzenie eksponatów przyrodniczych Bieszczadów. Rozpoczęcie budowy nowego obiektu, w którym miały być zgromadzone zbiory, miało miejsce w 1974 roku, natomiast otwarcie w 1991r. Przekazano je Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu. W budynku Muzeum znajduje się Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny…

Wojtkowa – cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, zbudowana w 1910 roku, w ukraińskim stylu narodowym. Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, zbudowana w 1910 roku, w ukraińskim stylu narodowym. Fundowana przez Stanisława Nowosielskiego, służyła również wiernym rzymskokatolickim, na życzenie fundatora. Po wojnie cerkiew zamieniono na magazyn nawozów sztucznych, a wyposażenie zostało spalone. Wierni rzymskokatoliccy…

Ustrzyki Dolne – cerkiew pw. Zaśnięcia Bogurodzicy

Murowana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia Bogurodzicy, zbudowana i konsekrowana w 1874 roku. Murowana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Zaśnięcia najświętszej Marii Panny, zbudowana i konsekrowana w 1874 roku. Odnowiona w 1937 roku. Podczas tego remontu dodano zapewne pseudokopułę w przedniej części świątyni, a dach pokryto blachą. Jako cerkiew służyła do 1951 roku. W latach 1951-53…

Ustrzyki Dolne (Strwiążyk) – cerkiew pw. Soboru Matki Bożej

Greckokatolicka cerkiew filialna pod wezwaniem Soboru Matki Bożej, murowana, postawiona w 1831 lub 1838 roku. Po 1951 roku świątynia nie była użytkowana. Służyła jedynie jako magazyn, w 1973 roku została przekazana rzymskokatolickiej parafii w Ustrzykach Dolnych. Po dokonaniu remontu pełni od 1977 roku funkcję kościoła. Skromny wystrój świątyni nie zachował się. Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około…

Ustjanowa Górna – cerkiew pw. św. Paraskewii

Dawna cerkiew pw. św. Paraskewy (Paraskewii) w Ustjanowej Górnej, obecnie kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP. Pierwsze informacje o istnieniu cerkwi w Ustjanowej pochodzą z roku 1526, obecna powstała w końcu XVIII w. Najczęściej podawana data to rok 1792, która znajduje się na belce tęczowej (Anno Domini 1792) i najpewniej oznacza albo rok budowy, albo konsekracji świątyni.…

Stefkowa – cerkiew pw. św. Paraskewy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Paraskewy została wzniesiona w latach 1836-40. fot. Henryk Bielamowicz, CC BY 3.0, Link Obecnie pełni funkcję kościoła rzymskokatolickiego – filia parafii w Olszanicy. Fundatorem świątyni był prawdopodobnie Andrzej Górski i niejaki Laskowski. Świątynia jest orientowana, konstrukcji zrębowej, o ścianach pobitych gontem. Bryła zewnętrznie trójdzielna, z dostawioną do przednawia, słupowo-ramową, dwukondygnacyjną wieżą, dobudowaną prawdopodobnie…

Równia – cerkiew pw. Opieki Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy. Świątynię zbudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Opieki Bogurodzicy. Świątynię zbudowano w pierwszej połowie XVIII wieku. Odnawiano zapewne w 1792 roku. Po II wojnie światowej była używana jako magazyn rolniczy. Potem nie była użytkowana. W latach sześćdziesiątych poddano ją remontowi. Od 1969 roku…

Ropienka – drewniana kaplica grobowa Wierzbickich

Kaplica drewniana wzniesiona w 1893 roku, przez Jana i Amalię Wierzbickich jako grobowa. Drewniana kaplica (grobowa) została wzniesiona w 1893 roku, przez Jana i Amalię Wierzbickich. Jest to budowla zrębowa, oszalowana deskami, z zakrystią od strony wschodniej i kruchtą od zachodu. Na ścianach polichromia iluzjonistyczna. Wyposażenie wnętrza nie zachowało się. Kaplica stoi przy głównej drodze, w…

Olszanica – cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Bożej

Greckokatolicka cerkiew filialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, pełniąca obecnie funkcje kościoła rzymskokatolickiego. Greckokatolicka cerkiew filialna pw. Zaśnięcia Matki Bożej, która obecnie pełni funkcje kościoła rzymskokatolickiego. Jest to obiekt murowany, na rzucie krzyża równoramiennego, z półkolistą absydą przy prezbiterium i przedsionkiem poprzedzającym nawę główną. Świątynia została wzniesiona w 1923 roku, na miejscu starszej. Cerkiew przez jakiś…

Moczary – cerkiew pw. św. Mikołaja

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja, zbudowana w 1903 roku Po wojnie była użytkowana jako magazyn. Została wyremontowana w 1992 roku. Obecnie jest rzymskokatolickim kościołem filialnym. Cerkiew jest orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, oszalowana deskami w poziomie (co stanowi dużą rzadkość na naszym terenie). Stoi na planie krzyża łacińskiego. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, do którego przylegają…

Łodyna – cerkiew pw. Archanioła Michała

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Archanioła Michała, zbudowana w 1862 roku. Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Archanioła Michała została zbudowana w 1862 roku. Po 1951 roku służyła jako magazyn węgla drzewnego. W 1971 roku została przejęta przez parafię rzymskokatolicką i przeszła gruntowny remont. Jest to świątynia orientowana, trójdzielna, konstrukcji zrębowej, z niewielką wieżą z przedsionkiem, konstrukcji słupowo-ramowej,…

Liskowate – cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy zbudowana w 1832 roku, Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy zbudowana w 1832 roku, lub wcześniej, zaś wówczas tylko gruntownie zmodernizowana, przez cieśli Iwana Raka z Łopuszanki i Wasyla Tomczaka z Lisówka. Była remontowana w 1929 roku, m.in. dotyczyło to galerii przy przednawiu oraz dachu nad nim.…

Krościenko – cerkiew pw. Narodzenia Matki Bożej

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Matki Bożej, zbudowana w 1794 roku. Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, zbudowana w 1794 roku. Niektóre źródła podają 1799 rok. Remontowana była w 1864 roku. Dobudowano wówczas przedsionek i oszalowano ściany deskami w pionie. Po wojnie świątynie użytkowano jako magazyn nawozów. W 1971 roku cerkiew przejęli rzymskokatolicy i dokonali…

Jureczkowa – cerkiew pw. Soboru Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Soboru Bogurodzicy, przeniesiona z Nowosielec Kozickich.  Stara cerkiew w Jureczkowej, z 1897 roku, została spalona w 1955 roku. Obecnie stojąca tu cerkiew pochodzi z pobliskich Nowosielec Kozickich, skąd przeniesiono tamtejszą świątynię, z przeznaczeniem na kościół. Zbudowano ją w Nowosielcach w 1914 r. w ukraińskim stylu narodowym. Przeniesienia świątyni dokonano w nocy…

Jałowe – cerkiew pw. św. Mikołaja

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja, zbudowana w 1903 roku.  Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja, zbudowana w 1903 roku. Po 1951 roku osadnicy z sokalszczyzny odprawiali w niej nabożeństwa rzymskokatolickie, co zakończyło się zamknięciem świątyni przez władze. W 1970 roku mieszkańcy wsi zorganizowali wokół cerkwi uroczystą procesję z cudownym obrazem Matki Bożej Bieszczadzkiej…

Hoszów – cerkiew pw. św. Mikołaja

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja. Budowę cerkwi rozpoczęto tuż przed wybuchem II wojny światowej, wykorzystując podobno materiał pochodzący z rozbiórki wcześniejszej, XVIII-wiecznej świątyni. Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem św. Mikołaja. Budowę cerkwi w Hoszowie rozpoczęto tuż przed wybuchem II wojny światowej, wykorzystując podobno materiał pochodzący z rozbiórki wcześniejszej, XVIII-wiecznej świątyni. Miejscowi twierdzą, że w czasie…

Hoszowczyk – cerkiew pw. Narodzenia Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy, zbudowana ok. 1930 roku. Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Narodzenia Bogurodzicy została zbudowana ok. 1930 roku. Po 1931 roku koloniści z sokalszczyzny starali się o odprawianie nabożeństw rzymskokatolickich w tej świątyni. Niestety władze nie wydały na to zgody. Świątynia, o założeniu centralnym, nawiązuje do stylu huculskiego. Po 1951 r. wykorzystywana była…

Bandrów – cerkiew pw. Archanioła Michała

Drewniana cerkiew greckokatolicka pod wezwaniem Archanioła Michała, pochodząca z 1825 roku z pobliskiego Jasienia, gdzie stała do 1974 roku, kiedy to przeniesiono ją do Bandrowa z przeznaczeniem na kościół. Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. św. Michała Archanioła została zbudowana w sąsiednim Jasieniu w 1825 roku. Została przeniesiona do Bandrowa w 1974 roku dzięki intensywnym staraniom miejscowej społeczności…

Izba Pamięci Wydarzeń Akcji Przesiedleńczej H-T 51

Dzisiaj zapraszam Was do pięknej, sięgającej korzeni powiatu bieszczadzkiego, Izby Pamięci wydarzeń Akcji Przesiedleńczej H-T 51. 27 września 2015 roku, w niedzielę, na uroczyste otwarcie, pomimo kapryśnej aury, przybyło mnóstwo uczestników. Oczywiście wielu z nich stanowiło bohaterów tegoż wydarzenia – osoby przesiedlone, znające tę historię „od podszewki” gdyż ją przeżyły. Uroczystego otwarcia dokonał Pan Bogusław Pleskacz, który mocno…

Żuków – najdłuższe pasmo Gór Sanocko-Turczańskich

Żuków to najdłuższe pasmo należące do Gór Sanocko-Turczańskich, rozciągające się od miejscowości Uherce Mineralne aż po samą granicę z Ukrainą, na długości ok. 25 km. Często dzielone jest na trzy części: niższą – nieformalnie zwaną Kotliną Uherczańską środkową – z kulminacją Holicy (768 m n.p.m.) najwyższą – ze wzniesieniem Jaworniki (910 m n.p.m.) Na północny wschód…