Wetlina i okolice

Wetlina w ostatnich latach stała się znaczącym ośrodkiem wypoczynkowym w Bieszczadach i jest dziś prawdopodobnie najczęściej odwiedzanym miejscem.

Położona jest w sercu Bieszczadów, na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, na południowych stokach Połoniny Wetlińskiej i jest doskonałą bazą wypadową na Połoninę Wetlińską, Smerek, Dział. Jadąc w stronę Ustrzyk Górnych – na Górnej Wetlince – prowadzony jest jeszcze tradycyjny wypas owiec i kóz, można także kupić sery owcze i kozie.

Trasa “Dużej Pętli Bieszczadzkiej” na odcinku z Wetliny do Ustrzyk Górnych jest bardzo urokliwa. Pokonujemy na niej słynne bieszczadzkie serpentyny, z których roztaczają się widoki na bieszczadzkie Połoniny, wrażenia i adrenalina murowane.

Wetlina jako wieś letniskowa oferuje liczne noclegi o zróżnicowanym standardzie. Od schronisk młodzieżowych, poprzez gospodarstwa agroturystyczne i pensjonaty.

Połączenia busowe umożliwiają w sezonie wakacyjnym (VII-VIII) dotarcie do Ustrzyk Górnych i Cisnej.

Co warto zobaczyć w Wetlinie i najbliższej okolicy?

 

Nasze Top 5 atrakcji:

1. Połonina Wetlińska

Jest jednym z najbardziej znanych i najczęściej odwiedzanych bieszczadzkich miejsc, a także doskonałym punktem widokowym. Szczególnie jesienią oraz zimą, kiedy to niejednokrotnie mamy do czynienia ze zjawiskiem inwersji, w trakcie którego widzialność zwiększa się do 200 km.

 

2. Smerek

…który jest przedłużeniem grzbietu Połoniny Wetlińskiej, i z którego również rozciąga się piękny widok.

 

3.  Ścieżka historyczno-przyrodnicza “Bieszczady Odnalezione”

Opuszczone wsie, dramatyczne historie, prawdziwe Bieszczady. Szlak, na który warto wybrać się z przewodnikiem, chociaż sam widok pozostawionych i zniszczonych wsi jest już wystarczająco wymowny…

 

4. Galeria Smolarnia

Miejsce, gdzie można wyżyć się twórczo lub po prostu zachwycić się tym, co zrobił już ktoś inny. Smolarnia to witraże, ceramika i wiele, wiele więcej 🙂

 

5. Wodospad “Siklawa Ostrowskich”

…który znajduje się w Wetlinie, w części wsi zwanej Stare Sioło. Często określany jest mianem wodospadu w Wetlinie lub Starym Siole.

 

Dostępne szlaki turystyczne:

Wetlina stanowi raj dla miłośników aktywnego wypoczynku. Przez wieś biegną liczne żółte, czerwone, niebieskie, zielone i czarne szlaki turystyczne.  Zimą w okolicach Wetliny można skorzystać z blisko 20km oznakowanych tras do narciarstwa biegowego i śladowego (znaki czerwone, zielone, żółte, pomarańczowe i niebieskie).

 

  • Szlak pieszy żółty: Wetlina – Rabia Skała

Start: przystanekPKS “Stare Sioło”

Trasa: przystanek “stare Sioło” – szosa w kierunku Cisnej – tory kolejki wąskotorowej – Kiczerka (754 m n.p.m.) – Jawornik (1022 m n.p.m.) – Paprotna (1193 m n.p.m.) – Rabia Skała

Zobaczysz: cudowne widokowe polany, wychodnie skalne porosłe karłowatą buczyną.

Czas przejścia: 3h 30min.

 

  • Szlak pieszy zielony: Wetlina – Mała Rawka

Start: centrum Wetliny

Trasa: droga w kierunku Ustrzyk Górnych – skręt w prawo w dukt wiodący koło leśniczówki – w górę przez bukowy las na szczyt.

Zobaczysz: urocze i jedyne źródełko na trasie, wspaniałe widoki na połoniny.

Czas przejścia – 3h 30min.


Gdzie można smacznie zjeść?

Wszystkich smakoszy potraw regionalnych oraz miłośników kawy, kolorowych drinków i koktajli zapraszamy do Hotelu CARPATIA Bieszczadzki Gościniec.

Gospodarze serwują różnorodne potrawy kuchni lokalnej, polskiej i europejskiej – sporządzone z zawsze świeżych i naturalnych produktów, z wykorzystaniem ziół i sezonowych owoców runa leśnego. Uzupełnieniem tych wszystkich radości podniebienia są specjały z hotelowej spiżarni.

 

Wetlina to idealne miejsce wypoczynku o każdej porze roku!

Wiosna, lato jesień czy zima – spacery, wycieczki rowerowe, biegówki… a wszystko to z połoninami w tle. Wetlina stanowi świetna bazę wypadową w Bieszczady Wysokie.

Największe imprezy:

  • Maj – Bieszczadzkie Reggae Folk w Hotelu Górskim w Wetlinie
  • Lipiec – Sierpień – Koncerty jazzowe w kawiarni “Stare Sioło” w Wetlinie
  • Styczeń – Bieszczadzki Bieg Narciarski Szlakiem Kolejki Leśnej – “Od Niedźwiedzia do Kija – Wetlina – Wola Michowa.

Zaplanuj z nami swoją podróż w Bieszczady!

 

Atrakcje i usługi z tego regionu: