Gdzie zimują motyle?

Jesień kojarzy nam się z odlotami ptaków, to oczywiste dla każdego. Ale w kolorowym świecie motyli są także gatunki wędrujące i to na dość spore odległości. W tym względzie niesamowitego wyczynu dokonuje żyjący w Ameryce motyl monarcha, który co roku przemierza dystans aż trzech tysięcy kilometrów! Występujące w północnej części USA i w Kanadzie owady z początkiem jesieni (sierpień) odlatują na południe, do zimowisk położonych w Meksyku i w Kalifornii. Zaś w drogę powrotną wyruszają z początkiem marca.

Również w naszej rodzimej grupie owadów występują motyle wędrowne, które prawie każdy z nas miał okazję widzieć. Są to przedstawiciele z rodziny rusałkowatych, a mianowicie admirały. Sama zresztą nazwa „admirał” już wskazuje na mocno wędrowne preferencje tego gatunku. Sam motyl jest jednym z większych śród naszych rodzimych gatunków, a zarazem najładniej ubarwionych.

Wierzchnia strona skrzydeł ma kontrastowe czarno czerwono brązowe kolory z białymi elementami, zaś rozpiętość skrzydeł wynosi około sześciu centymetrów. Można go spotkać na wilgotnych skrajach lasów, ogrodach i sadach. Gąsienice tego gatunku żerują najczęściej na pokrzywach.

Dorosłe motyle można obserwować od kwietnia do listopada. Pierwsze pokolenie przylatuje wiosną z obszaru Morza Śródziemnego, z południowej Europy lub północnej Afryki. Po rozmnożeniu się w naszych warunkach, drugie pokolenie odlatuje na południe jesienią. Wtedy też najczęściej można je obserwować. Podczas przelotu potrafią się wznieść na wysokość dwóch tysięcy metrów! Jednak niektóre z rusałek admirałów mogą także zimować w naszym kraju.

Podobne wędrówki odbywa także bliski krewniak admirała, a mianowicie rusałka osetnik. Jest to motyl podobnej wielkości co admirał, ale mniej barwny. Gatunek ten występuje najczęściej na nasłonecznionych terenach otwartych, jak miedze, ugory, suche łąki. Jak na to wskazuje jego nazwa bardzo często jego gąsienice żerują na ostach, ale można je także spotkać na ostrożeniach i pokrzywach. Ta ostatnia zresztą stanowi miejsce występowania dla gąsienic wielu innych gatunków motyli.

Bardzo dużo gatunków motyli trudny dla nich okres zimowy spędza w innych nich dorosłe stadiach rozwojowych, a mianowicie w postaci poczwarki, gąsienicy, bądź też jaja. Do najbardziej znanych motyli, które zimują jako okazy dorosłe należą rusałki pawiki oraz latolistki cytrynki. Dlatego też je jako pierwsze widujemy na przedwiośniu gdy tylko pojawią się mocniejsze promienie słońca.

W czasie zimowania zapadają one w stan zwany diapauzą. Podczas którego procesy życiowe ulegają bardzo silnemu spowolnieniu. Rusałki pawiki bardzo często zimują w różnych zakamarkach naszych domów i mieszkań. Dlatego też nieraz można je zobaczyć nawet w środku zimy jak wybudzone latają po mieszkaniu. Oczywiście nie należy takiego motyla wypuszczać na zewnątrz, ale najlepiej jest go zanieść w jakieś ciemne i chłodne miejsce, jak piwnica.

Grzegorz Sitko

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.