Góra Sobień i szybowce koło Dyrbka

To propozycja wyboru mniej uczęszczanej niż zwykle trasy między Leskiem a Sanokiem i przejazdu wzdłuż doliny Sanu przez Łukawicę i Załuż. Na brzegu rzeki i w jej nurcie można spodziewać czapli siwych, ale bywają także i znacznie rzadsze – czaple białe.


Wśród bardziej pospolitych kaczek krzyżówek można wypatrzeć większe i bardziej kontrastowo ubarwione tracze nurogęsi. To ptaki, które jeszcze kilkanaście lat temu były dużą rzadkością na Sanie, a obecnie regularnie tu gniazdują. Zdarza się nieraz zobaczyć samice wodzące na wodzie grupę młodych pisklaków, a czasem też podróżujących na grzbiecie swojej mamy. Co ciekawe, mimo że żeruje w środowisku wodnym (poluje głównie na ryby) to gnieździ się głównie w dziuplach drzew, w lasach w pobliżu rzek. Zdarzają się tu także łabędzie nieme oraz bociany czarne.

Warto zatrzymać się przed dojechaniem do zabudowanej części Załuża na parkingu leśnym pod górą Sobień (350 m n.p.m.). Stąd w ciągu niespełna pół godziny można dojść ścieżką i schodami na szczyt góry Sobień i do ruin XV-wiecznego zamku rodu Kmitów.

Z ustawionej tu platformy widokowej roztacza się panorama na dolinę Sanu, Lesko, Pogórze Leskie, a przy dobrej widoczności także na bieszczadzkie połoniny – pasmo Smereka.

Wzgórze otoczone jest przez niewielki, bo liczący tylko 5 ha rezerwat przyrody pod nazwą „Góra Sobień”.  W porastającym go lesie mieszanym rosną m.in. tak rzadkie gatunki roślin jak lilia złotogłów, wawrzynek wilczełyko, tojad dzióbaty, tojad mołdawski i pokrzyk wilcza jagoda. Naukowcy wykryli tu także występowanie rzadkich ciepłolubnych zwierząt bezkręgowych.

Zamek Sobień

Będąc już na Sobieniu warto odwiedzić niedaleko położoną Bezmiechową Górną, a dokładnie położony na górze Kamionka (631 m n.p.m.) ośrodek szybowcowy. Jest to miejsce niesamowite przynajmniej z dwóch względów.

Po pierwsze ze wzgórza rozpościera się wspaniała panorama na Góry Sanocko-Turczańskie i Bieszczady Zachodnie z pasmem bieszczadzkich połonin na horyzoncie. Po drugie panują tu wyjątkowo silne prądy wznoszące powietrza, których odkrycie w okresie międzywojennym doprowadziło do powstania ośrodka szkolenia pilotów na bazie szybowców. Tradycje te są kontynuowane także współcześnie i przy sprzyjających warunkach prawie przez cały rok można tu podziwiać unoszące się w powietrzu bezsilnikowe statki.

Nieraz można też ujrzeć towarzyszące im ptaki drapieżne – myszołowy i orliki krzykliwe. Kilkaset metrów od szybowiska znajduje się leśny rezerwat przyrody „Dyrbek” o powierzchni 10 ha, który jest zdominowany przez dobrze zachowane lasy bukowo-jodłowe. Na jego obszarze można spotkać duże drapieżne ssaki, m.in. niedźwiedzie, wilki i rysie. Rezerwat „Dyrbek” i szybowisko znajdują się w paśmie Gór Słonnych, którego nazwa nawiązuje do znajdujących się tu źródeł słonej wody, z której niegdyś uzyskiwano sól.  

Wszystkie przyrodnicze atrakcje – trasy piesza, a niektóre rowerowe znajdziesz w przewodniku: Bieszczady. 20 największych atrakcji przyrodniczych

Może Cię zainteresować…

mojebieszczady.com

   

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.