Hoszów

Wieś położona przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej, w pobliżu Ustrzyk Dolnych. Otoczona wzgórzami i lasami. W jej centrum stoi osobliwa i zagadkowa budowla – jedyna w Bieszczadach cerkiew huculska.

HOSZÓW

Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1420 r. Położenie miejscowości (rozległa równina od zachodu) spowodowało, że wielokrotnie była terenem walk. W 1672 r. z Tatarami, w czasie Konfederacji Barskiej, w trakcie I wojny światowej oraz w 1918 r. podczas walk polsko-ukraińskich. W 1951 r. mieszkańców wsi wysiedlono w okolice Odessy i Sambora. Miejscowość ponownie zasiedlono przesiedleńcami z okolic Krystynopola.

Warto zobaczyć: dawną cerkiew greckokatolicka pw. św. Mikołaja, której architektura wzorowana była na cerkwiach huculskich (jedyna taka w Bieszczadach). Jest też przykładem ukraińskiego historycyzmu, który rozpowszechnił się na tym terenie pod koniec XIX wieku. W  pobliżu rozwidlenia drogi na Równie ślady po wałach zamku obronnego z XVI wieku. Miał w nim być opatrzony przed śmiercią brat przyrodni Kazimierza Pułaskiego, Franciszek (jeden z przywódców konfederacji barskiej), raniony przez Rosjan w bitwie pod Rabem.

Turystyka: przez wieś biegnie kilka atrakcyjnych tras turystycznych: rowerowy „Szlak Ikon” (znaki niebieskie) prowadzący z Ustrzyk Dolnych aż do Chmiela; „Szlak Architektury Drewnianej” prowadzący z Leska w okolice Ustrzyk Dolnych, na którym można podziwiać najpiękniejsze drewniane cerkwie i kościoły; rowerowy szlak łącznikowy (znaki czarne) biegnący od krzyżówki w Hoszowie do Czarnej; rowerowy „Zielony Rower – Greenway Karpaty Wschodnie” (znaki niebieskie).

Dla miłośników kolarstwa górskiego warto polecić trasę pasmem Żukowa z Hoszowa do Ustianowej, którędy biegnie rowerowy szlak czerwony Extreme Bieszczady. Także na Żukowie wytyczono turystyczny szlak pieszy (znaki zielone ukośne) „Żukowem do Krainy Lipeckiej”. Początek trasy znajduje się w Ustianowej ale z powodzeniem możemy do niego dojść z Hoszowa przez Hoszowczyk.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.