Hulskie – czas zaciera tam ślady

Hulskie – to kolejna wieś w Bieszczadach, dotknięta przez historie i czas.

Po dawnej wsi pozostało tutaj naprawdę niewiele – pozostałości wiejskiego cmentarza oraz ruiny cerkwi i dzwonnicy parawanowej, z której niedawno dopiero usunięte zostało powalone drzewo, które doprowadziło do jej poważnego uszkodzenia.

We wsi mieszka obecnie jedna osoba. Do dziś pojawiają się tutaj problemy związane z odkrzaczaniem cerkwiska i cmentarza, odnawianiem nagrobków. Tablica z planem dawnej wsi, szkicem cerkwi i opisami, ustawiona obok cmentarza, została zdewastowana a jej resztki do dziś widać obok potoku. Podobny los podzieliły krzyże. W roku 1993 ruiny cerkwi zostały odkrzaczone, nagrobki odnowione – przez Społeczną Komisję Opieki nad Zabytkami Sztuki Cerkiewnej przy ZGTOnZ w Warszawie, a kilka dni później, krzyże zostały połamane, i co się udało zniszczyć – zniszczone. Stąd postawiona tablica i kamera w tym miejscu.

To taka symboliczna walka – nie wiadomo kogo, z kim i w jakim celu. Niszczenie nagrobków, niszczenie ścieżek, tablic informacyjnych – to ponowne ciosy zadawane temu miejscu, już kilkadziesiąt lat po wysiedleniach i zniszczeniach.

Hulskie było wsią, lokowaną w 1565 roku na prawie wołoskim. Dawnymi czasy była tutaj cerkiew, poniżej dwór a także tartak i młyn. W czerwcu 1946 roku niemal cała wioska została wysiedlona na Ukrainę, opuszczone domostwa zostały spalone przez UPA, ten sam los spotkał cerkiew murowaną pw. Św. Paraskewii z 1820 r. Ze zniszczeń ocalony został jedynie dzwon, który jest na dzwonnicy w Terce.

Do wsi możemy dotrzeć od Zatwarnicy, utwardzoną, ale wyboistą drogą nad Sanem – ścieżką historyczno-przyrodniczą Przysłup Caryński- Krywe, oznaczona kolorem czerwonym oraz stokówką Zatwarnica – Rajskie, która została wybudowana (asfalt, obecnie bardzo zniszczony) w roku 1982

Miejsce na mapie i wśród zarośli, które wkrótce przegra walkę z czasem i pamięcią. Warto jeszcze tam się wybrać, póki przyroda całkowicie nie objęła we władanie tego miejsca.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.