Huwniki – cerkiew pw. Podwyższenia Krzyża Świętego

Cerkiew greckokatolicka pw. Podwyższenia Krzyża Świętego – murowana, postawiona w 1825 roku w stylu klasycystycznym.

Cerkiew greckokatolicka p.w. Podwyższenia Krzyża Św. – filia parafii w Makowej. Murowana, postawiona w 1825 roku w stylu klasycystycznym, zewnętrznie jednoprzestrzenna.

Zbudowana została jako rzymskokatolicka kaplica grobowa, dla rodziny Tyszkowskich, której członkowie spoczywają w katakumbach cerkwi. We wnętrzu zachowała się polichromia figuralno-ornamentalna z 1913 roku, wykonana przez Andrzeja Semkowicza. Po 1947 roku cerkiew stała opuszczona, popadając w ruinę. Przed kilkoma laty świątynię odzyskała i odnowiła społeczność greckokatolicka. Obok cerkwi stoi murowana dzwonnica z 1825 roku. Za cerkwią znajduje się nadal użytkowany stary cmentarz.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.