IV Rzeźnicki Festiwal Biegowy

„Tego dnia, tak bez przyczyny, postanowiłem trochę pobiegać. Pobiegłem do końca drogi, a kiedy tam dotarłem, pomyślałem, że pobiegnę na koniec miasta. A kiedy tam dotarłem, pomyślałem sobie, że przebiegnę przez hrabstwo Greenbow. A skoro dotarłem aż tak daleko, dlaczego miałbym nie przebiec przez cały stan Alabama? Tak właśnie zrobiłem. Przebiegłem przez Alabamę. Bez żadnego powodu. Po prostu biegłem dalej. Dobiegłem do oceanu. Pomyślałem, że skoro przebiegłem taki szmat drogi, to równie dobrze mógłbym zawrócić i biec dalej. Kiedy dotarłem do drugiego oceanu pomyślałem, że skoro jestem aż tutaj, to mógłbym równie dobrze zawrócić i biec z powrotem. Kiedy się zmęczyłem, szedłem spać. Kiedy zgłodniałem, jadłem. Kiedy musiałem pójść do… no wie pani… to szedłem.”

„Forrest Gump” Winston Groom

Kiedy czyta się o zmaganiach uczestników rzeźnickich biegów, wydaje się, że kierują się podobną filozofią. „Biegnę, bo mogę. Nieważne, czy pięć, czy dziesięć, czy czterdzieści kilometrów. A jeśli będzie trzeba, to nawet sto czterdzieści kilometrów”. Zdani na łaskę i niełaskę pogody uczestnicy Festiwalu biorą udział w różnych biegach, na różnych trasach i długościach. A są również tacy, dla których jeden bieg to za mało.

Na przełomie maja i czerwca tego roku czeka nas czwarta edycja Rzeźnickiego Festiwalu Biegowego, na który składają się następujące atrakcje:

Rzeźnik Sky – 31 maja

Trasa biegu prowadzi z Cisnej, początkowo asfaltem (2km), następnie czarnym szlakiem wspinamy się na Łopiennik, czyli pierwsze z sześciu głównych podejść. Następnie czerwonym szlakiem gminnym (ciekawym, chociaż początkowo trudnym technicznie) kierujemy się w kierunku Cerkwii w Łopience, z której ponownie wbiegamy na Łopiennik, jednak tym razem od strony szlaku niebieskiego. Tu czeka nas kolejny zbieg na początku techniczny, następnie drogą szutrową i przez “Pegazową Wolę” przebiegamy do kolejnego podejścia na Hon, z którego czerwonego szlaku dobiegamy na wysokość Osiny, z której zbiegamy w kierunku Żubraczego. Następnie podchodząc po oznakowaniach organizatora przedostajemy się do niebieskiego szlaku na Hyrlatą i tym szlakiem zbiegamy już do Roztok. Stąd czeka nas kolejne strome podejście na najwyższy punkt na trasie Jasło (1153m n.p.m.). Z Jasła zbiegamy początkowo żółtym szlakiem, później drogą bez szlaku do Przysłupia, skąd rozpoczynamy już ostatnie podejście pod Małe Jasło (1097m n.p.m.), z którego pozostaje już tylko zbieg czerwonym szlakiem do mety usytuowanej w Cisnej w pobliżu stadionu Orlika. Dystans to ok. 53 km.

Bieg Rzeźnika – 1 czerwca

Trasa Biegu Rzeźnika wiedzie z Komańczy do Cisnej. Początkowo około 8 km “drogą utwardzoną” do Duszatyn (ok. 480 m n.p.m.), a dalej czerwonym szlakiem: Chryszczata (997 m n.p.m.) – Przełęcz Żebrak (816 m n.p.m.) – Wołosań (1071 m n.p.m.) – miejscowość Cisna (ok. 550 m n.p.m.) – Małe Jasło (1102 m n.p.m.) – Jasło (1153 m n.p.m.) – Okrąglik (1101 m n.p.m.) – Fereczata (1102 m n.p.m.). Dalej “drogą Mirka” i przez szczyty: Paportna, Rabia Skała, Okrąglik, Przełęcz nad Roztokami, Roztoki Górne, Rosocha, Hyrlata, Rożki i dalej czerwonym szlakiem do Cisnej.

Dla kompletnych szaleńców istnieje możliwość przedłużenia trasy o dodatkowy odcinek z przewyższeniem ponad 900m – z mety w Cisnej przez szczyty: Łopiennik, Korbania do mety w Radziejowej. Zawodnicy, którzy tego dokonają, czyli ukończą wersję Hardcore, mogą na własne życzenie po złożeniu deklaracji członkowskiej zostać członkami honorowymi klubu OTK Rzeźnik.

Dystans to ok. 80 km (+20 km).

Bieg Rzeźnika Ultra – 1 czerwca

Trasa Rzeźnika Ultra:
– Dystans ok. 115km (BRzU115)https://tracedetrail.com/en/trace/trace/52962 
– Dystans ok. 140km (BRzU140)https://tracedetrail.com/en/trace/trace/53752 

Rzeźniczek – 2 czerwca

Trasa biegu prowadzi z Solinki, początkowo drogą szutrową przez około 2km, następnie drogą polną (ok. 500m) do pasma granicznego. Po skręcie w lewo biegniemy niebieskim szlakiem granicznym, aż na szczyt Okrąglik (1101m). Na Okrągliku żegnamy się z niebieskim szlakiem i skręcamy w lewo w kierunku Cisnej. Czerwonym szlakiem podbiegamy na Jasło (1153m n.p.m.), na Szczawnik (1098m) i na Małe Jasło (1097m), następnie podziwiając widoki zbiegamy do Cisnej, aż do mety w pobliżu stadionu Orlika.

Dystans to ok. 28km.

Rzeźniczątko – 31 maja + 2 czerwca

Dystans jaki zawodnicy mają do pokonania uzależniony jest od wieku uczestników:

  • Bieg Żuczka (1, 2, 3 lata – roczniki: 2015-2017) – dystans: ok. 70 metrów
  • Bieg Wiewiórki (4, 5, 6 lat – roczniki: 2014-2012) – dystans: ok. 100 metrów
  • Bieg Liska (7, 8, 9 lat – roczniki: 2011-2009) – dystans: ok. 250 metrów
  • Bieg Wilka (10, 11, 12 lat – roczniki: 2008-2006) – dystans: ok. 500 metrów
  • Bieg Niedźwiedzia (13, 14, 15 lat – roczniki: 2005-2003) – dystans: ok. 1000 metrów

Rzeźnik Enigma – 3 czerwca

Trasa biegu nie będzie podana zawczasu, a będzie podawana w trakcie biegu. W niektórych miejscach będzie oznaczona, a w niektórych jej dalszy przebieg będzie przekazywany przez wolontariuszy w trakcie biegu. Nie jest to bieg na orientację.

Dystans to ok. 25-35km.

Dycha na Jeleni Skok – 3 czerwca

Zawodnicy ruszają z Cisnej w stronę Komańczy i w miejscowości Majdan robią nawrót w lewo na stokówkę. Na 6. kilometrze skręcają ze stokówki w prawo w stronę szczytu Mochnaczka (777 m. n.p.m.) i punktu widokowego “Jeleni Skok”. Tam zawodnicy robią nawrót w lewo i zbiegają do tej samej stokówki, gdzie skręcają w lewo a następnie w prawo do torów kolejowych i Cisnej. Meta znajdować się będzie na Orliku w Cisnej.

Dystans ok. 11 km.

Bieg Rzeźnika 2017
Bieg Rzeźnika 2017

Jak widać, III Rzeźnicki Festiwal Biegowy to cały tydzień zmagań najtwardszych biegaczy z Polski i zagranicy. Chętnym do podjęcia wyzwania polecam wizytę na stronie zapisów jak najprędzej, ponieważ zainteresowanie jest ogromne a liczba miejsc ograniczona – zapisy prowadzone są do wyczerpania limitów!

Na niektóre biegi zapisy zostały już zamknięte.

A jak to wyglądało rok temu?

Z roku na rok konkurencji przybywa, ale i tak zainteresowanie przerosło oczekiwania organizatorów. We wszystkich biegach wystartowało łącznie prawie 3500 osób i prawie 300 dzieci, mimo że pogoda nie sprzyjała.

Poprzedni Festiwal trwał 7 dni i obejmował biegi, spotkania okołobiegowe, koncerty i, prezentacje. Bawili się na nim biegacze z rodzinami, jak i przyjezdni turyści, którzy od rana mogli podziwiać zawody a popołudniami słuchać świetnej muzyki, otoczeni pięknymi widokami.

Więcej szczegółów na stronie organizatora 🙂

KLIKNIJ TUTAJ

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.