Izba Pamięci Kultury Łemkowskiej w Komańczy

Przebywając w Komańczy koniecznie trzeba odwiedzić Izbę Pamięci poświęconą kulturze łemkowskiej, którą założyli państwo Daria i Stefan Boiwka w swoim gospodarstwie.

Izba Pamięci Kultury Łemkowskiej w Komańczy

Przebywając w Komańczy koniecznie trzeba odwiedzić Izbę Pamięci poświęconą kulturze łemkowskiej, którą założyli państwo Daria i Stefan Boiwka w swoim gospodarstwie. Pan Stefan to miejscowy Łemko. To prywatne Muzeum jest rodzinną kolekcją, w której zbiorach znajdują się m.in.: pamiątki rodzinne państwa Boiwka, przedmioty codziennego użytku w gospodarstwie domowym, oryginalna łemkowska skrzynia wianowa, żarna oraz oryginalne stroje łemkowskie pochodzące z okolic Komańczy, Łupkowa, Dołżycy, Osławicy, Prełuków, Duszatynia.

Region na jaki składają się wyżej wymienione miejscowości miał charakterystyczne cechy kultury łemkowskiej odrębne od pozostałych miejsc występowania Łemków, różniące się strojami i architekturą. Poza tym Stefan Boiwka jako fascynat kultury latami dokumentował na papierze milimetrowym i gromadził oryginalne wzory i kolorystykę miejscowego haftu łemkowskiego.

Pani Daria Boiwka stworzyła tu również galerię rękodzieła łemkowskiego oraz prowadzi warsztaty tradycyjnego haftu łemkowskiego i dziergania krywulek. Najważniejszą częścią zbiorów są obrazy i ikony wykonane haftem krzyżykowym przez panią Darię.

Od śmierci męża w 2008 roku Pani Daria prowadzi Izbę oraz gospodarstwo agroturystyczne sama. Muzeum dostępne dla zwiedzających jest przez cały rok.

  • Adres: Komańcza 147
  • Kontakt: 13 467 71 34

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.