Izba Pamięci Wydarzeń Akcji Przesiedleńczej H-T 51

Dzisiaj zapraszam Was do pięknej, sięgającej korzeni powiatu bieszczadzkiego, Izby Pamięci wydarzeń Akcji Przesiedleńczej H-T 51. 27 września 2015 roku, w niedzielę, na uroczyste otwarcie, pomimo kapryśnej aury, przybyło mnóstwo uczestników. Oczywiście wielu z nich stanowiło bohaterów tegoż wydarzenia – osoby przesiedlone, znające tę historię „od podszewki” gdyż ją przeżyły.

Uroczystego otwarcia dokonał Pan Bogusław Pleskacz, który mocno był i jest zaangażowany w to wyjątkowe przedsięwzięcie.

Po powitaniu uczestników oraz wygłoszeniu krótkiej przemowy sięgającej historii tamtych dni głos zabrały władze lokalne oraz  zaproszeni goście. Oczywiście m.in. burmistrz Ustrzyk Dolnych Pan Bartosz Romowicz i starosta powiatu bieszczadzkiego Ryszard Urban.

Niezwykłą postacią związaną z całą historią akcji HT 51 był ks. Bronisław Budzki, którego wypowiedziane słowa poruszyły wielu uczestników. Podkreślił kilkakrotnie, iż jest z tym miejscem bardzo przywiązany i zawsze będzie tutaj powracał, aby służyć Bogu czyli ludziom.

Po tak ciepłych słowach nastąpiło uroczyste otwarcie Izby – przecięcie wstęgi, którego dokonali w-ce starościna Katarzyna Sekuła oraz burmistrz Bartosz Romowicz.

I od tego momentu mogliśmy poczuć na własnej skórze dusze tego miejsca wypełnioną mocą historii… Powróciły pełne głębokich emocji wspomnienia i dyskusje o tym jak było… Uczestnicy chodzili w wielkim skupieniu i uwadze…

Na ścianach tego wyjątkowego miejsca zawisły fotografie:

Zgromadzono liczne historyczne dokumenty tamtych dni:

Oczywiście nie mogło zabraknąć wyposażenia domów, tego większego i mniejszego, pełniącego także funkcję ozdobniczą:

A także kufry i skrzynie, które towarzyszyły każdej osobie przesiedlonej. Stanowią one jedną z najważniejszych pamiątek, to w nich tamtego dnia chowano to, co najcenniejsze!

Bardzo dużym zainteresowaniem wśród największych bohaterów tego dnia cieszyły się fotografie, na których poszukiwano siebie…

Na koniec zrodziły się głębokie dyskusje i wywiady o tym, co warto zapamiętać. Jak widać emocje są i nadal będą. To było dla każdego jej uczestnika bardzo ważne wydarzenie, które my – nowe pokolenie będziemy pielęgnować i szanować!

Izba jest otwarta w godzinach 10:00 – 18:00.

Serdecznie zapraszamy!

Monika Bulik, redaktor naczelny portalu mojebieszczady.com

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.