Jałowe

Jałowe – jedna z najmłodszych miejscowości bieszczadzkich. niedaleko od drogi w kierunku Bandrowa widać położoną na widokowym wzniesieniu, dawną cerkiew greckokatolicką z 1903 r., pozostałości kaplicy dworskiej, tradycyjne budownictwo wiejskie, krzyże przydrożne.

Jałowe

To niewielka wieś w pobliżu Ustrzyk Dolnych, położona w dolinie otoczonej lasami. W centrum, na niewielkim wzniesieniu, stoi mała cerkiewka i resztki kaplicy dworskiej. Jedno z najpiękniejszych miejsc widokowych w niższej partii Bieszczadów.

Jest jedną z najmłodszych miejscowości bieszczadzkich, wzmiankowana po raz pierwszy w 1700 r. W 1951 r. dawnych mieszkańców przesiedlono w okolice Odessy. Obecnie wieś w większości zamieszkują przesiedleńcy z okolic Uhnowa.

Warto zobaczyć: położoną na widokowym wzniesieniu, dawną cerkiew greckokatolicką pw. św. Mikołaja z 1903 r., pozostałości kaplicy dworskiej, tradycyjne budownictwo wiejskie.  Ciekawostką jest tzw. domek czarownicy. Jedna z mieszkanek Jałowego swoją niewielką działkę ustroiła w różne symbole, mające najpewniej na celu odstraszenie intruzów. Na drzewkach, płotach i ścianach stojącego pośrodku domku wywieszone są krzyże, kukły, strachy i gałgany. Całość robi niesamowite wrażenie. 

Imprezy: we wsi od lat działa kultywujący kulturę ludową zespół ludowy „Zamłynianki” – organizator odbywającego się w lipcu festynu „Na ludową nutę”.

Turystyka:  przez wieś przebiega szlak Zielony Rower 7A Ustrzyki Dolne, którego trasa wiedzie wokół Ustrzyk Dolnych po drogach utwardzonych o różnej nawierzchni. Wzdłuż szlaku usytuowane są zabytki drewnianej architektury sakralnej m.in. cerkwie w Równi, Hoszowie, Krościenku lub Liskowatem.

Warto dłużej zatrzymać się w nieodległym Bandrowie Narodowym, gdzie zachowała się dawna zabudowa wiejska oraz ciekawy zespół kamiennych krzyży przydrożnych.

W dolinie Stebnika znajdują się stanowiska rzadkich i chronionych zwierząt, m.in. orła przedniego, orlika krzykliwego, bociana czarnego, wilków, niedźwiedzi. Okoliczne drogi leśne i ścieżki nadają się idealnie do indywidualnych wycieczek tak zimą jak i latem.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.