Kalnica

Kalnica – osada położona w dolinie Wetlinki. Od lat z Kalnicy wyroby meblarskie eksportowano nawet do Wiednia. Tradycję tą podtrzymuje miejscowy, znany producent mebli artystycznych. Jego marka jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także w Paryżu czy Nowym Jorku.

Widok na Kalnicę z bieszczadzkiej obwodnicy. Fot. Kawiusz (wikipedia.org)

Wieś położona na dużej obwodnicy bieszczadzkiej, w rozległej i malowniczej kotlinie, z której rozciągają się wspaniałe widoki na bieszczadzkie połoniny. Przyjazna rowerom i koniom.

Dziś Kalnica to raczej osada niż wieś, zmieniająca się w miejscowość letniskową, położoną przy dużej obwodnicy bieszczadzkiej w dolinie Wetlinki. Rozległe dno doliny jest niemal płaskie zaś otaczające ją masywy Falowej (966 m), Krzemiennej (937 m) i Połoniny Smerek (1222 m) sprawiają wrażenie znacznie wyższych niż są w rzeczywistości.

Wieś powstała w połowie XVI w. na prawie wołoskim w dobrach Balów. Znacznie ożyła, gdy na początku XX w. wybudowano trasę kolejki wąskotorowej z Nowego Łupkowa. Powstał tu wtedy duży tartak, który swoje wyroby meblarskie eksportował nawet do Wiednia. Tradycję tą podtrzymuje Piotr Romaszkan, znany producent mebli artystycznych. Jego marka jest rozpoznawalna nie tylko w Polsce, ale także w Paryżu czy Nowym Jorku.

Po II wojnie światowej wieś uległa całkowitemu zniszczeniu i wysiedleniu. Obecnie poza małymi pensjonatami istnieje tu duży ośrodek wypoczynkowy KWK “Bogdanka” (z wyciągiem narciarskim) oraz czynne latem schronisko młodzieżowe (maj – październik). Kalnica leży dziś w granicach Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego, który wraz z Parkiem Krajobrazowym Doliny Sanu i Bieszczadzkim Parkiem Narodowym wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie.

Warto zobaczyć: ciekawostką przyrodniczą jest rezerwat „Olszyna Łęgowa w Kalnicy” (13,69 ha), ze stanowiskami rzadko występującej w Bieszczadach olszy czarnej. Wprawdzie teren ten nie jest udostępniony do zwiedzania turystycznego ale z szosy można obejrzeć malowniczą scenerię. Przebiegająca przez Kalnicę linia dawnej kolejki leśnej to doskonała trasa spacerowa do nordic walking, a zimą na rakiety śnieżne lub narty śladowe. Można nią dotrzeć do samej Wetliny lub Cisnej. Zimą wykorzystuje się ją do organizacji biegów narciarskich. Niestety poza torowiskiem kolejki niewiele tu śladów przeszłości a dawne cerkwisko zostało zniszczone przez sąsiadujący ośrodek wypoczynkowy.

Turystyka: prowadzi tędy szlak rowerowy z Wetliny do Cisnej (znaki niebieskie) z możliwością zmiany trasy wzdłuż rzeki Wetlinki. Jedną z ciekawszych tras rowerowych jest  droga doliną Wetlinki (Kalnica-Buk-Jaworzec) do rezerwatu przyrody „Sine Wiry”, gdzie podziwiać można niespotykane w Bieszczadach przełomy tej górskiej rzeki. Wytyczona jest tu ścieżka widokowa. Do niedawna istniało tu małe jeziorko (zwane Szmaragdowym) powstałe w 1980 r. na skutek osunięcia się zbocza góry. Z czasem jednak samoczynnie zanikło. Po drodze mijamy zniszczone wsie Jaworzec i Łuh, gdzie zachowały się stare cerkwiska. Wokół Kalnicy istnieje też możliwość zaplanowania własnych tras pieszych, rowerowych bądź narciarskich – pełno tu ścieżek i stokówek leśnych zapewniających dotarcie do najdzikszych bieszczadzkich dolin, zagubionych wśród nieprzebytych lasów bukowych. Można też wykorzystać je do jazdy konnej.

W okolicy: miłośnikom rzemiosła i sztuki warto polecić odwiedzenie galerii “Fantasmagoria” w sąsiednim Przysłupiu  oraz „Oberży Biesisko”, które prezentują (i oferują zwiedzającym) miejscowe malarstwo, rzeźbę czy też ceramikę. Wybór jest naprawdę duży.  W samym Przysłupiu i w sąsiednich Strzebowiskach, czy Smereku natrafić można na stare cerkwiska, ślady po mieszkających tu niegdyś Bojkach. Miłośnikom kulinariów warto polecić wizytę w Przysłupiu, gdzie działają hodowle pstrągów. Amatorzy jazdy konnej mogą skorzystać z oferty działającego w Strzebowiskach Ośrodka Górskiej Turystyki Jeździeckiej. Liczne ścieżki i drogi leśne nadają się idealnie do tego typu sportu.

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.