Kino “Końkret” w Zatwarnicy

Mieszkańcy Bieszczadów pogłębiają coraz mocniej świadomość olbrzymiego potencjału miejsca, w którym mieszkają. Co roku powstaje duża ilość nowych atrakcji, w dużej mierze cechujących się wysokim poziomem przygotowania i oryginalności pomysłu, zaspokajających potrzeby nawet najbardziej wymagających turystów czy mieszkańców. Są one gwarancją utrzymania wyjątkowego bieszczadzkiego klimatu i pozostawania regionu na turystycznej najwyższej półce. Cieszą nas niezmiernie wiadomości o takich inicjatywach!

Dzisiaj zapraszam Was do przepięknej doliny Sanu, a dokładnie do Zatwarnicy, w której od niespełna roku znajduje się kino „Końkret”.

Wyobraźcie sobie, że miejsce tego kina to budynek odrestaurowanej drewnianej stajni, który stanowi jeden z elementów byłego Parku Konnego w Zatwarnicy. „Końkret” wyposażono w miękkie kanapy, a otoczenie drewna tworzy wyjątkowe warunki do oglądania kultowych bieszczadzkich filmów. Każdy seans filmowy przeniesie jego uczestnika w podróż pełną kultury, która nierozerwalnie łączy się z emitowanym filmem. Możemy w nim także odnaleźć „instrukcję obsługi konia”, tabliczki z imionami koni oraz podziwiać wspaniałe stałe wystawy dotyczące historii Parku Konnego, pracy wozaków, ścieżki dendrologicznej.

Twórczynią kina jest Jola Jarecka, którą ogromnie cieszy rozwój własnego pomysłu, jak sama mówi: „drewniany, zrębowy budynek stajni, który kiedyś stanowił scenografię do filmów stał się miejscem, do którego ciągną artyści i wszyscy, którzy cenią sobie oryginalność i kulturę. Powstał ono z miłości do kina i Bieszczadów.”

Jola prowadzi także pracownię artystyczna „Na dwie ręce”, w której zajmuje się między innymi tworzeniem oryginalnych lalek, ubranych w haftowane stroje bojkowskie, koszul regionalnych z haftem karpackim czy filcowaniem.

Jej twórcze działania tworzą bogatą ofertę warsztatów artystycznych i lekcji edukacyjnych zarówno dla dzieci jak i młodzieży. Popatrzcie sami na te piękne karpackie laleczki, które dostać można także w kinie …

Zatwarnica jest daleka od komercji, to miejscowość, gdzie kończy się droga i zatrzymuje czas, pełny ciszy i zieleni, tymi słowami Jola zaprasza Was do kina „Końkret. A dojazd tu wiedzie pełną magicznego uroku Doliną Sanu.

Zapraszamy do zapoznania się z repertuarem kina „Końkret” – będzie on na pewno pełen niezapomnianych seansów filmowych, w towarzystwie bieszczadzkiej kultury na zdecydowanie wysokim poziomie.

Monika Bulik

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.