Cmentarz żydowski w Ustrzykach Dolnych

Kirkut w Ustrzykach Dolnych to miejsce pochówku społeczności żydowskiej, zamieszkującej dawniej to miasteczko i jego okolice. Powstanie tego cmentarza datuje się na drugą połowę XVIII wieku i jest związane z dynamicznym rozwojem społeczności żydowskiej i jej masowym osadnictwem na terenie tych ziem. Na początku XX wieku społeczność żydowska stanowiła ponad 60% lokalnej ludności.

Kirkut umiejscowiony jest w południowej części Ustrzyk Dolnych, na zboczach góry Gromadzyń, zajmuje powierzchnię około 0,8 hektara, po jego dwóch stronach rosną szpalery lip. Zinwentaryzowano na nim około 300 macew wykonanych głównie z piaskowca (lokalnie występujący materiał) pokrytych hebrajskimi inskrypcjami. Wszystkie skierowane są licami w kierunku wschód-zachód.

Podczas II wojny światowej kirkut został zniszczony przez Niemców, którzy część macew wykorzystali do utwardzania dróg i budowy mostów. W latach 1993-95 podczas prowadzenia prac budowlanych na terenie Ustrzyk Dolnych odnaleziono kilkadziesiąt płyt nagrobnych, które zwrócono na cmentarz. Na terenie ustrzyckiego cmentarza masowo chowano ofiary niemieckiej eksterminacji mieszkańców miasta pochodzenia żydowskiego, jak również dokonywano rozstrzeliwań uciekinierów, z pociągów wiozących Żydów do obozu koncentracyjnego w Bełżcu.

Jesienią 2006 roku wyznaczono szlak prowadzący z centrum Ustrzyk do kirkutu, oraz postawiono tablicę pamiątkową.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.