Klimatyczna dolina Łopienki i wieża widokowa na Korbanii

Wybierając się na wędrówkę do Łopienki z dużym prawdopodobieństwem natkniecie się na infrastrukturę służącą wypałowi węgla drzewnego. Odbywa się on w dużych metalowych beczkach, nazywanych retortami. To dość prymitywna metoda produkcji tego surowca i powoli odchodzi już do przeszłości. Idealnym surowcem do wyrobu węgla drzewnego jest drewno bukowe, którego jest pod dostatkiem w bieszczadzkim lasach. Wytwarza się go w temperaturze około 450 stopniu w szczelnie zamkniętych piecach, przy braku dostępu powietrza. Współcześnie najbardziej popularnym sposobem wykorzystania węgla drzewnego jest „grillowanie”.


Po obu stronach drogi leśnej, bardzo licznie i łanowo rosną rudbekie, których jaskrawożółte kwiatostany są umieszczone na 2-3-metrowej wysokości łodygach. Roślina ta pochodzi z Ameryki Północnej, ale była bardzo często uprawiana w celach ozdobnych przez dawnych mieszkańców Bieszczadów. Współcześnie, zdziczała wskazuje na rozmieszczenie przedwojennych osad ludzkich.

fot. Pixabay
Bieszczady. 20 największych atrakcji przyrodniczych

Mieszkańców Łopienki wysiedlono w okresie po II wojnie światowej i obecnie nikt tu już nie mieszka. Dawniej był tu dwór i młyn wodny, zaś obecnie pozostała jedynie – gruntownie odnowiona w ostatnich latach – murowana cerkiew pw. świętej Męczennicy Paraskewii. Zdania co do daty budowy tej świątyni są podzielone, być może miało to miejsce w XVIII w., a może dopiero na początku XIX stulecia. Przez wieki cerkiew, a dokładnie znajdująca się  wewnątrz XVIII-wieczna cudowna ikona Matki Boskiej, były przedmiotem kultu i licznych pielgrzymek oraz odpustów. Obecnie oryginalny obraz znajduje się w kościele w Polańczyku, zaś w łopieńskiej świątyni jego wierna kopia.

Bieszczady. 20 największych atrakcji przyrodniczych
Bieszczady. 20 największych atrakcji przyrodniczych

Obok świątyni zachowała się potężnych rozmiarów lipa, w której wypalonym pniu może się pomieścić kilka osób. Wokół Łopienki wyznaczono dwie pętle spacerowe. Czas przejścia pętlą południową wynosi ok. 2,5 godz., zaś północną ok. 1 godz. Podczas tych spacerów można natrafić na ślady po dawnej osadzie – terasy pól, miedze, zdziczałe drzewa owocowe.

Z doliny Łopienki warto wyruszyć dalej ścieżką przyrodniczą oznakowaną kolorem zielonym na szczyt Korbania (894 m n.p.m.).


Na trasie wędrówki wzdłuż dawnego szlaku pielgrzymkowego, na przełęczy Hyrcza (681 m n.p.m.), znajduje się odnowiona murowana kapliczka z początku XIX wieku. Na szczycie Korbanii znajduje się 6-metrowej wysokości drewniana wieża widokowa. Rozciągają się z niej panoramy, które sięgają po Zalew Soliński, pasmo Otrytu oraz najwyższe bieszczadzkie szczyty – pasmo Smereka i połoniny Wetlińskiej oraz Bukowe Berdo, Krzemień i Tarnicę.           

Może Cię zainteresować…

mojebieszczady.com

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.