Kopyśno – cerkiew pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny

Murowana cerkiew grekokatolicka, filialna pw. Opieki Najświętszej Maryi Panny, zbudowana w 1821 roku.

fot. Leszekm13, CC0

Murowana, filialna cerkiew greckokatolicka pw. Opieki Bogurodzicy, zbudowana w 1821 roku. Obecnie służy jako kościół rzymskokatolicki. W 1923 roku przebudowano cerkiew, przedłużając budowlę ku zachodowi. Natrafiono wówczas na stary grób duchownego, pochowanego pod poprzednią, starszą cerkwią. Mógł to być władyka Michał Kopystyński (zmarły w 1609 roku) będący ostatnim prawosławnym biskupem przemyskim, zagorzały przeciwnik unii brzeskiej. We wnętrzu świątyni znajduje się ikonostas wykonany przez Listkiewicza w 1854 r. Cerkiew jest bezstylową budowlą, zewnętrznie jednoprzestrzenna, pokryta dwuspadowym dachem pobitym blachą, zwieńczona wieżyczka syganturkową. Obok stoi murowana dzwonnica parawanowa.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w  rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.