Kormanice – cerkiew pw. Soboru Bogurodzicy

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Soboru Bogurodzicy, pochodząca z lat 1923-1926, obecnie jest to kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP.

fot. Qqerim, CC BY-SA 3.0

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Soboru Bogurodzicy, pochodząca z lat 1923-1926, obecnie jest to kościół rzymskokatolicki pw. Narodzenia NMP. Postawiono ją na miejscu starszej, z 1772 roku. W 1947 roku przejął ją kościół rzymskokatolicki, a w rok później erygowano tu parafię. Cerkiew reprezentuje jeden z wariantów narodowego stylu ukraińskiego, zrębowa, posadowiona na planie krzyża greckiego. Zwieńczona oktogonalną kopułą posadowiona na tamburze. Na kopule pozorna latarnia. Tambur stoi na trzykrotnie łamanym dachu namiotowym. Nad nawami bocznymi, narteksem i prezbiterium dach kalenicowy. Całość pobita blachą. We wnętrzu stropy płaskie, obite współcześnie boazerią. Wyposażenie wnętrza współczesne. Obok drewniana dzwonnica z 1926 r. Klucze u księdza na plebanii.

Nad wsią cudowne źródełko i kaplica, w miejscu, gdzie według ludowego podania miała ukazać się Matka Boża i pozostawić na kamieniu odciśnięty ślad stopy.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.