Kościół w Dwerniku

Kościół zbudowany w 1981 roku, z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozebranej cerkwi greckokatolickiej z Lutowisk, pochodzącej z 1898 roku.

Kościół został zbudowany w 1981 roku, z wykorzystaniem materiału pochodzącego z rozebranej cerkwi greckokatolickiej w Lutowiskach, pochodzącej z 1898 roku. Nie jest to jednak rekonstrukcja, a jedynie częściowe nawiązanie do poprzedniej bryły. W Dwerniku istniała wcześniej cerkiew drewniana, zbudowana w 1785 roku. Została spalona po 1946 roku. Z wewnętrznego wyposażenia danej cerkwi z Lutowisk zachowała się jedynie ikona Michała Archanioła, która została wykonana na blasze, a obecnie jest umieszczona w ołtarzu głównym.

Obejrzenie cerkwi z zewnątrz zajmuje około 15 minut. Więcej czasu należy poświęcić na zwiedzanie wnętrza. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb zwiedzających. Można również zwiedzać cerkwie z przewodnikiem, który dokładnie zapozna z historią, budową, ciekawostkami, obrzędami związanymi z danym obiektem. Wtedy czas zwiedzania może znacznie się wydłużyć.

Planowanie czasu zwiedzania jest indywidualne. Serwis umożliwia jedynie zaplanowanie dnia pobytu na osi czasowej. Nie pośredniczy natomiast w rezerwacji wejść do obiektów.

Klucze i informacja – na plebani obok, Dwernik 22.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.