Kościół w Średniej Wsi

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Średniej Wsi został wybudowany w drugiej połowie XVI wieku, jako najstarsza drewniana katolicka świątynia w Bieszczadach.

Pierwsze wzmianki o Kościele pochodzą z 1607 roku. Na szczególną uwagę zasługują przepiękne późnobarokowe ołtarze wykonane przez snycerzy krośnieńskich , a także ciekawa polichromia ścian wewnętrznych oraz podwieszony chór, na którym namalowano instrumenty muzyczne.

W ołtarzu głównym umieszczono pochodzący z XVIII w. obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem podającym jej jabłko.

Zabytkowa część kościoła składa się z prezbiterium i jednej prostokątnej nawy. W obu tych częściach na sufitach umieszczono iluzjonistyczne plafony charakterystyczne dla budowli barokowych.

W latach 1959-68 kościół został gruntownie wyremontowany.

Dawne oryginalne wejście w kształcie tzw. oślego grzbietu, pochodzące z XVI w. obecnie znajduje się w środku kościoła, gdyż w 1983roku, dobudowano w tym miejscu wieżę.

Wewnątrz kościoła zobaczyć możemy płaskorzeźby wykonane przez znanego artystę bieszczadzkiego – Jęsdrka Wasilewskiego “Połoninę”. Są to stacje drogi krzyzowej umieszczone w nawie oraz “Ostatnia Wieczerza” w dobudowanej dzwonnicy.


Obok Kościoła znajduje się piękny Park Dworski. Jest to ogród krajobrazowy z reliktami bastionowego założenia obronnego oraz murowanych tarasów, należących do grupy trzech najładniejszych parków w górnym biegu Sanu. W parku rosną pomnikowe dęby i wiele innego starodrzewia.

Miejsce niewątpliwie warte zobaczenia.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.