Kraina Lipecka 1/2 – niezwykłe zaproszenie!

Serdecznie zapraszamy na miłe sobotnie popołudnie – tj. 12 grudnia o godz. 17:00 do Michniowca – będące podsumowaniem projektu Kraina Lipecka ½. Realizowany on był przez Bieszczadzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych „Besida” oraz Muzeum Historii Polski, z programu „Patriotyzm Jutra 2015” przy współpracy Gmina Czarna.

Projekt dotyczył digitalizacji wspomnień osób przesiedlonych na tereny krainy lipeckiej w ramach akcji „H-T” w 1951 roku.

Stworzono stronę internetową, na której można zapoznać się z historią wsi Bystre, Lipie, Michniowiec, poznać ich zabytki, przeczytać relacje z akcji H-T osób przesiedlonych do tych wsi. Film, który zostanie zaprezentowany w sobotę, będzie dostępny na stronie internetowej wkrótce po wydarzeniu. Podczas spotkania premierowego autorki projektu podsumują i zaprezentują wyniki swojej 9-miesięcznej pracy. Zaśpiewa zespół Żukowianie, KGW z Michniowca oraz dla każdego uczestnika przygotowano wyjątkowy poczęstunek.

Miejsce: świetlica w Michniowcu

Informacje o spotkaniu: Małgorzata Kozłowska – Stora tel. 503 746 222

A oto refleksja współtwórczyni całego projektu…

„Kiedy rozpoczynaliśmy prace nad projektem kierowała nami głównie ciekawość o los naszych sąsiadów, jak oni postrzegali miejsce w które zostali przeniesieni na siłę. Szybko przekonałam się, że w tym przedsięwzięciu będzie chodziło o coś więcej. O uczczenie pamięci. O danie szansy na powiedzenia tej historii od początku do końca. O przekazanie prawdy. O lekcje historii, której nigdy nie było. O dramaty, tęsknoty, rozczarowania. Ukazała nam się bardzo bolesna historii ludzi, którzy mimo że minęło już ponad 60 lat od tamtych wydarzeń, nadal tęsknią za domem rodzinnym.

Bardzo jesteśmy wdzięczni naszym “darczyńcom pamięci”, bohaterom filmu oraz z przeprowadzonych wywiadów, że zechcieli podzielić się z nami tą historią i tymi emocjami. Digitalizacja wspomnień była kluczowym celem projektu Kraina Lipecka, ale nie jedynym. Założeniem było również pokazanie piękna tego zakątka na “końcu świata”. Mało kto, nawetwśród osób często odwiedzających Bieszczady, wie, że droga odbijająca w Czarnej w lewo prowadzi do tak niezwykłej krainy.

Tu nadal jest spokój, cisza i dzikie zwierzęta. Są wspaniałe widoki, ciekawe miejsca i zabytki architektury drewnianej. To miejsce, które pełne jest wspomnień, wspaniałej historii i życzliwych ludzi. Trudno to wszystko opowiedzieć dlatego w ramach projektu stworzyliśmy stronę www.krainalipecka.pl która – mamy nadzieję – będzie opowieścią i zaproszeniem do naszej… bajki – wspomina Gosia Kozłowska-Stora.

Wkrótce zaprezentujemy cykl o Krainie Lipeckiej, który da nam możliwość bliższego poznania tego niezwykłego zakątka 🙂

A na zakończenie kilka historycznych słów o projekcie…

Projekt odnosi się do historii akcji przesiedleńczej, podczas której, na mocy porozumienia między rządami Polski i ZSRR o wymianie odcinków granicznych z 15 lutego 1951 r. Polska została zmuszona do oddania 480 km² w powiecie hrubieszowskim i tomaszowskim na Lubelszczyźnie w zamian za taki sam obszar pogórza bieszczadzkiego. Zgodnie z porozumieniem każda ze stron miała przesiedlić na własną rękę autochtonów. Przesiedleńcy z Sokalszczyzny zajęli 17 wsi, w tym Lipie (20 rodzin), Bystre (12 rodzin) i Michniowiec (22 rodziny). Pojawili się tu jesienią 1951 r. Zastali jałowe górskie gleby i bojkowskie gospodarstwa, bardzo skromne, zaniedbane, odbiegające od tego, co zostawili na Sokalszczyźnie.

Nie było infrastruktury, utwardzonych dróg. Z powodu trudnych warunków bytowych brakowało chętnych do zasiedlania opustoszałych wsi (część z nich do dzisiaj się nie zaludniła), nie zmieniło tego powstawanie PGR, które, oprócz osób chcących zarobić, przyciągały również tajemnicze osoby „bez przeszłości”. To wszystko sprawiło, że zasiedlające rodziny były niezadowolone z warunków, w jakich przyszło im żyć, co bardzo szybko doprowadziło do ich bierności. Niektórzy traktowali swój pobyt na tych ziemiach jako tymczasowy. Zmiana następowała powoli, szczególnie postęp cywilizacyjny: zelektryfikowanie wsi, doprowadzenie utwardzonych dróg, budowa szkół – wpłynął na zmianę podejścia do miejsca zamieszkania.

W projekcie odwołano się do historii mówionej tak, aby zachować bezcenne wspomnienia tych, którzy pamiętają wydarzenia związane z porozumieniem 1951r. Adresowany był do mieszkańców polskiej części historycznej krainy lipeckiej, wzięli w nim udział seniorzy, główni bohaterowie i świadkowie zasiedlania opustoszałych po 1951r. wsi Lipie, Bystre i Michniowiec, oraz młodzież i dzieci – potomkowie przesiedleńców oraz fali osadniczej związanej z life-style-migration ostatnich lat.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.