Krasiczyn

Krasiczyn miejscowość nad Sanem kilka kilometrów od Przemyśla o ciekawej historii, związanej głównie z jednym z najpiękniejszych renesansowych zamków w Polsce. 

 

KRASICZYN

Podziwiać tu można jeden z najpiękniejszych zamków szlacheckich Krasickich i Sapiehów. Odrestaurowany, zachwyca bogactwem architektury i unikalnymi ornamentami. Wokół znajduje się zabytkowy park dworski z drzewem życzeń.

Krasiczyn to miejscowość położona nad Sanem, kilka kilometrów od Przemyśla, o ciekawej historii, związanej głównie z jednym z najpiękniejszych zamków w Polsce. Chociaż Krasiczyn kojarzony jest głównie z tą budowlą to nie oznacza, że nie ma tu innych atrakcji. Piękna krajobrazowo okolica, widokowe dolinki, urokliwe wioski wszystko to sprawia, że panują tu doskonałe warunki do wypoczynku i rekreacji. Zamek i jego otoczenie są magnesem a zarazem dobrą bazą noclegową z ciekawą ofertą pobytu.

Wieś nazywała się pierwotnie Śliwnica. Ze względu na swoje strategiczne położenie na ważnym szlaku handlowym prowadzącym na Węgry już na początku XVI w. istniało tu drewniane fortalitium. Krasiccy urządzili tu gniazdo rodowe i rozpoczęli pod koniec XVI wieku budowę dużo większego murowanego zamku. Wkrótce powstała potężna budowla, pięknie ozdobiona w duchu renesansu. Na początku XVII w. Marcin Krasicki lokował w sąsiedztwie zamku miasto, nazywając je Krasiczynem. Koleje losu nie oszczędzały zamku przyczyniając się to do utraty wspaniałego wyposażenia. Dopiero zakup majątku przez Leona Sapiehę w 1835 r. przyczynił się do przywrócenia zamkowi dawnego blasku. Sapiehowie urządzili tu wspaniałą bibliotekę liczącą około 15 000 woluminów, zgromadzili cenną kolekcję malarstwa europejskiego. Kolejne zniszczenia miały miejsce w czasie I wojny światowej a odbudowa trwała do 1939 r. II wojna światowa położyła ostatecznie kres świetności zamku – po zajęciu przez wojska sowieckie w październiku 1939 r. został on całkowicie splądrowany i zdewastowany.

Ostatni właściciel zamku Leon Sapieha cudem ocalił jedynie część wyposażenia, wywożąc m.in. bibliotekę do strefy niemieckiej.

W 1944 r. zamek został upaństwowiony ale ratowanie tego bezcennego obiektu kultury rozpoczęto dopiero w latach 70. XX wieku i trwa ono do dziś. Obecnie cały zespół zamkowy jest w rękach prywatnych, funkcjonuje tu hotel, restauracja i muzeum a obiekt wraz z pięknym parkiem udostępniony jest do zwiedzania.

Warto zobaczyć: koniecznie należy zwiedzić zespół zamkowy należący do najcenniejszych zabytków w Polsce. Zbudowany jest na planie czworoboku z czterema cylindrycznymi wieżami w narożach. Każdej z nich nadano z czasem oryginalne nazwy: Boska, Papieska, Królewska i Szlachecka. Nad bramą wjazdową wzniesiono wieżę Zegarową. Szczególnie cenna jest wykonana z polecenia Marcina Krasickiego unikalne malowidła ścienne – sgrafitta.

Na południe od zamku rozciąga się wspaniały park, założony jeszcze w XVII w. Zwyczajem Sapiehów było sadzenie  drzew po urodzeniu się dzieci: syna – dębu, córki – lipy. Do dziś zachowało się kilka takich drzew. W park znaleźć można także wiele egzotycznych drzew i roślin.

W Krasiczynie warto zwiedzić także kościół parafialny pw. św. Marcina.

Turystyka: Krasiczyn jest dogodnym punktem początkowym lub końcowym wycieczek pieszych do Przemyśla (znaki niebieskie). Niecodziennych wrażeń dostarczyć może wycieczka szlakiem fortów Twierdzy Przemyśl (znaki czarne, początek w przysiółku Dybawka). Równolegle do niej biegnie też Forteczna Trasa Rowerowa (znaki zielone). Przez Krasiczyn prowadzi rowerowy „Szlak Umocnień Nadsańskich”  (znaki czarne), prezentujący zabytki militarne II wojny światowej, tzw. „Linii Mołotowa”. Szlak rozpoczyna się w Solinie i prowadzi wzdłuż Sanu, aż do Przemyśla.  Dla amatorów wypraw wodnych wytyczony zaś został szlak „Błękitny San”, który znakomicie nadaje się do spływów kajakowych. Szlak bierze swój początek kilka kilometrów poniżej źródeł Sanu a kończy się u ujścia Wisły.

W okolicy: Krasiczyn leży na obszarze Parku Krajobrazowego Pogórza Przemyskiego, który obfituje w liczne zabytki, atrakcje przyrodnicze, widokowe wzgórza i piękne krajobrazowo doliny. Praktycznie każda trasa może dostarczyć niepowtarzalnych przeżyć i zaskoczyć ilością atrakcji. Możemy podziwiać najstarsze cerkwie, kościoły, dawne dwory i pałace a rozległe obszary leśne zapewnią ciszę i nieskażone powietrze. Niepowtarzalna widokowo jest dolina Sanu tworząca tu potężne meandry. Z Krasiczyna koniecznie trzeba wybrać się do Przemyśla,  prastarego grodu piastowskiego, pełnego zabytków sakralnych i militarnych dawnej Twierdzy Przemyśl. W Huwnikach ma swój początek przyrodniczo-historyczny Szkolny Szlak Turystyczny “Bohynie” (znaki czerwone trójkątne). Szlak jest szczególnie atrakcyjny wiosną, w czasie kwitnienia roślin.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.