Krwawnik – Achillea millefolium

Znany był już w starożytności – Dioskorydes pisał o nim, że świetnie działa na krwawiące rany. W lecznictwie ludowym krajów Europy Środkowej i Północnej był znany od bardzo dawna jako środek przeciwkrwotoczny oraz lek żołądkowy, zwłaszcza w nieżytach żołądka i jelit.

Zastosowanie krwawnika we współczesnej medycynie jest bardzo szerokie, jest doskonałym środkiem leczniczo-dietetycznym pozbawionym działań toksycznych.

Bieszczadzka Apteka Ziół
fot.: Pixabay

Występowanie

Na przydrożach, wzgórzach, w zaroślach i na suchych łąkach, pastwiskach, polach, ogrodach. Jest wytrzymały na suszę i zimno. Szybko także odrasta po ścięciu.

Surowiec zielarski

Stanowi ziele krwawnika i kwiat. Zbiera je się tylko z miejsc nasłonecznionych ponieważ zawierają wówczas najwięcej olejku i oczywiście z roślin świeżo rozkwitłych. Kwiatostany z przeznaczeniem na kwiat otwarty ścina się pod rozwidleniem, ale powyżej najwyższego liścia łodygowego. Suszy się je w przewiewnym i zaciemnionym miejscu. Po wysuszeniu należy je oskubać z szypułek, a ich kolor powinien być barwy białej.

Jako ziele ścina się części pędów o długości  20-25 cm.

Cenne substancje

Do 1 % olejku eterycznego (azulen), laktony seskwiterpenowe, garbniki i gorycze, flawonoidy, kwas octowy, kawowy i jabłkowy, śluzy, miedź, potas i witaminy.

Lecznicze działanie

Oczyszcza krew, wspomaga krążenie, ogólnie wzmacnia

Pobudza apetyt i trawienie, stosowany w chorobach przewodu pokarmowego oraz wątroby;

• Hamuje krwawienia wewnętrzne m.in. płuc, przewodu pokarmowego, hemoroidów;

Łagodzi bóle głowy i obrzęki w schorzeniach stawów gdyż ma działanie rozkurczowe i przeciwzapalne;

Stosowany przeciw chorobie wrzodowej;

Łagodzi egzemy, owrzodzenia i żylaki;

Zewnętrznie bywa także używany na trudno gojące się rany oraz oparzenia;

Dla kobiet pomocny przy zaburzeniach miesiączkowania

Krwawnik w kuchni…

Młodziutkie liście zebrane w okresie marca-kwietnia i białych płatków w dolnej części kwiatostanu – aż do września i pąków kwiatowych – od maja do czerwca używa się jak pikantnego składnika potraw warzywnych i sałatek. Można je także z nich robić przyprawę w postaci soli ziołowej, ciasta makaronowego, octu i masła ziołowego.

Zarówno młode jak i starsze liście można używać do herbatek ziołowych.

Kwiaty w okresie od czerwca do października można nimi aromatyzować cukier albo gotować posłodzony sok w celu uzyskania słodkiej pasty kanapkowej. Kwiatów można używać do nadawania smaku różnym napojom jak herbaty, alkoholom jak i jadalnej dekoracji.

Smak – aromatycznie pachnący krwawnik ma cierpki, ostry smak podobny do gałki muszkatołowej.

fot.: Pixabay

Krwawnik w kosmetyce…

Wzmacnia naczynia krwionośne pobudzając regenerację poparzonych lub uszkodzonych  tkanek. Ma działanie przeciwbakteryjne i aseptyczne, chroni uszkodzoną skórę przed wtórnym zakażeniem.

Wykorzystywany tw preparatach o działaniu regenerującym i regulującym wydzielanie sebum – łagodzi, uśmierza, odświeża i oczyszcza skórę.

Można go także dodać do maseczek czy peelingu.

UWAGA!

U wrażliwych osób roślina może w połączeniu z promieniowaniem słonecznym wywołać alergię kontaktową – fitofotodermatozę.

 ♥  ♥  ♥  ♥  

Monika Bulik

zielarka-fitoterapeutka,coach 

pasjonatka zdrowego stylu życia w zgodzie z naturą

Bieszczady.Zdrowie ♥ Inspirowane naturą gór!

 

Literatura:

  1. Guido Fleischcauer, J. Guthmann, R. Spiegelberger, „Jadalne rośliny dziko rosnące”
  2. Mikołajczyk, A. Wierzbicki „ZIOŁA źródłem zdrowia”

 

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.