#LAS ŻYJE W NAS – 15 przedstawicieli bieszczadzkich lasów

Zapraszam serdecznie do śledzenia naszej nowej serii poświęconej drzewom, ze szczególnym uwzględnieniem sylwoterapii, czyli drzewnej terapii oraz innych obszarów, w których drzewa nas wspierają i oferują pomoc.

Główną uwagę skierujemy ku drzewom mającym swoje siedliska w Bieszczadach, charakterystycznym dla tutejszych lasów i zadrzewień w krainie dolin, czyli w miejscach niegdyś przynależnym ludziom, dzisiaj należącym do świata roślin.

Kolejne odcinki pomogą odkryć nieco sekretów dotyczących drzew występujących w bieszczadzkich lasach, lecz nie tylko, ponieważ gatunki te występują powszechnie.

Elementem porządkującym serię będą terminy kwitnienia poszczególnych drzew.

moje Bieszczady
fot. Pixabay                             Jesienny las przywołuje ciepłem barw i delikatnością

Jestem miłośniczką drzew, moja bliska relacja z tymi istotami trwa już wiele lat. Jeszcze jako dziecko  intuicyjnie wchodziłam w ich świat, szukając tam spokoju i ukojenia. W latach 90-tych ukończyłam kurs biotroniki oraz kurs zarządzania stanem naszej energii u profesora Michaiła Pieriepielicyna. Podczas tego kursu najcenniejszym doznaniem była nauka ćwiczeń pomagających nawiązać kontakt z energią drzew. To doprowadziło mnie do szukania informacji i pogłębiania wiedzy na temat sylwoterapii, czy mówiąc inaczej terapii drzewami lub drzewoterapii, lub też sięgając po pięknie brzmiącą nazwę japońską, shinrin-yoku, sztuki kąpieli leśnych.  Jednocześnie pragnąc zrealizować swoje marzenie z lat bardzo wczesnej młodości i pogłębić wiedzę dotyczącą świata roślin,  ukończyłam studia na wydziale Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu ze specjalizacją rośliny warzywne i lecznicze. Podczas studiów trafiłam na kolejną fascynującą ścieżkę związaną z hortiterapią, czyli terapią ogrodami. To wszystko przeplata się ze sobą i tworzy coraz barwniejszy i coraz bardziej fascynujący obraz, a wiedza która jeszcze czeka na odkrycie, wydaje się nie mieć końca.

W tym cyklu chcę się podzielić tą częścią wiedzy i doświadczenia, które zdobyłam w ciągu ostatnich ponad dwudziestu lat.

moje Bieszczady
fot. Pixabay                                 Leśny spacer wzdłuż brzegu jeziora uspokaja umysł

Czego konkretnie dowiedzą się czytelnicy tej serii?

Będzie odrobina informacji botanicznych, następnie wiadomości etnobotaniczne oraz zarys wartości fitoterapeutycznych, w tym opis poszczególnych surowców i ich działanie. Przyjrzymy się również mniej popularnym dziedzinom, takim jak terapia esencjami Bacha czy gemmoterapia. Kolejno pojawią się informacje  dotyczące roli danego gatunku w sylwoterapii, oraz ćwiczenie pomagające nawiązać kontakt z energią danego drzewa. Pojawią się też drzewne przepisy kulinarne.

moje Bieszczady
fot. Pixabay                                 Tą leśną bramą zapraszam do wspólnej wędrówki

Kolejny wpis opowiadać będzie o leszczynie i mam nadzieję, że uda mi się zaskoczyć Was ciekawymi informacjami na jej  temat. Serdecznie zapraszam!

Anna Leginowicz

mgr inż. WOiAK SGGW, specjalizacja Warzywa i Rośliny Lecznicze
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.