#LAS ŻYJE W NAS – leszczyna część 2

Witam wszystkich bardzo serdecznie i zapraszam do lektury odcinka poświęconego właściwościom leczniczym i informacjom etnobotanicznym dotyczącym leszczyny.

Liście leszczyny zawierają substancje czynne odpowiedzialne za ich działanie przeciwzapalne, lekko ściągające i antyseptyczne. Z powodzeniem mogą zastąpić liście, tak chętnie stosowanego w kosmetyce oczaru wirgijskiego. Napar z liści leszczyny działa oczyszczająco na skórę, można go również stosować do okładów lub jako tonik do cery wrażliwej. Najlepiej stosować świeżo zebrane liście, posiekać je i zalać wrzątkiem, po pół godzinie napar można pić jak również stosować do przemywania i okładów.

moje Bieszczady
fot. Pixabay                                                      Orzech laskowy, smaczny, pożywny i zdrowy

Owoce leszczyny, orzechy laskowe są jednymi z najsmaczniejszych, są również pożywne i zdrowe. Zawierają dużo białka, witaminy z grupy B, całą paletę związków mineralnych: magnez, cynk, potas, fosfor, miedź, żelazo oraz cenne nienasycone kwasy tłuszczowe. Ich regularne spożywanie poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci.

Niestety, coraz częściej spotykamy się z reakcją alergiczną na ich spożycie. Najczęściej jest to spowodowane obecnością pleśni, które łatwo kolonizują skórkę orzecha. Jeżeli taka jest przyczyna reakcji alergicznej, wystarczy wyprażyć orzechy i najlepiej po uprażeniu dodatkowo wykruszyć skórkę. W takiej postaci orzechy nie będą już szkodliwe.

Wspaniały jest olej z orzechów laskowych: lekki, delikatny, jakby ciepły w dotyku i pięknie pachnący. Obniża poziom cholesterolu we krwi. Jest bardzo cennym kosmetykiem, wnika w skórę szybko i głęboko, wzmacnia naczynia krwionośne, przyspiesza regenerację, nawilża i odżywia. Jest wybornym dodatkiem do wszelkich surówek, zwłaszcza do sałaty masłowej, rzymskiej, do cykorii i selera.

moje Bieszczady
fot. Pixabay                                          One też cenią sobie walory smakowe i odżywcze orzechów laskowych

Drewno leszczynowe jest silne, gibkie i elastyczne. Dawniej używane było do wyrobu wędek, łuków, biczów i lasek, stąd nazwa – orzech laskowy. Dzisiaj pędy leszczyny wykorzystywane są jako faszyna, do umocnień brzegów stawów, potoków i niewielkich rzek.

Wierzono niegdyś, że chroni od piorunów, dlatego wędrowcy często zabierali ze sobą leszczynowe kije, pasterze i ludzie pracujący w polu opasali się witkami leszczynowymi, a na dachach domów umieszczano krzyże z jej gałęzi. Wiara ta ma przypuszczalnie związek z przypowieścią, według której Matka Boska zaskoczona podczas wędrówki z Dzieciątkiem Jezus przez gwałtowną burzę, schronienie odnalazła pod dorodnym krzewem leszczyny.

moje Bieszczady
fot. Pixabay                 Drzewa często były miejsce objawień, do dzisiaj można na nich znaleźć kapliczki

Magia miłosna również sięgała po leszczynę. Młodzieńcy, kiedy chcieli zapewnić sobie powodzenie u dziewcząt, dodać mieli do kąpieli, przed spotkaniem się ze swoją wybranką, połamanych gałązek leszczyny. Czy leszczyna działała, czy też nie, to trudno stwierdzić, z całą pewnością kąpiel sama w sobie działała w takich okolicznościach na korzyść młodzieńca. Z kolei panna, która oczekiwała powrotu swojego ukochanego z wyprawy w odległe kraje, obserwując wiosną szybko zieleniejące końcówki pędów leszczyny, nabierała pewności, że wybranek szybko wróci.

W wywarze z leszczynowych pędów kąpano dzieci, które męczył długotrwały kaszel.

Natomiast podczas pierwszego wiosennego wypędzania bydła na pastwiska, pasterze używali zamiast batów długich gałęzi leszczynowych, na końcu których zawiązywano pęczek ziół, poświęconych poprzedniego roku podczas święta Matki Boskiej Zielnej.

Drewno leszczyny doskonałe jest do wyrobu węgla rysowniczego, było też używane do wyrobu prochu strzelniczego.

Trociny są bardzo dobre do klarowania mętnego octu i wina.

Ziemia liściowa zebrana spod leszczyny tworzy bardzo dobrej jakości próchnicę i ma właściwości odkwaszające glebę.

moje Bieszczady
fot. Pixabay                       We wszystkich kulturach i religiach drzewa mają wyjątkowe znaczenie

Z jej gałęzi do dzisiaj radiesteci bardzo chętnie wykonują swoje różdżki, są one bowiem wyjątkowo wrażliwe na obecność cieków wodnych oraz wszelkie zmiany i zakłócenia energetyczne. Pamiętam z wczesnego dzieciństwa różdżkarza, który właśnie taką, wykonaną z gałęzi leszczyny różdżką, szukał miejsca na wykopanie studni w ogrodzie u mojej Babci.

Leszczyna była również bardzo ważnym elementem praktyk magii celtyckiej, uważana za krzew stojący pomiędzy światami żywych i umarłych. Wierzono też, że rozwija intuicję i chroni przed czarami, z jej gałęzi wykonywano ochronne kręgi.

Tutaj zatrzymam się na dzisiaj, ponieważ kolejna część będzie pierwszą o pracy z energią drzew, w związku z tym chcę poświęcić jej więcej uwagi.

Zapraszam serdecznie do lektury kolejnego odcinka. Pozdrawiam serdecznie i niech moc drzew będzie z Wami!

Anna Leginowicz

mgr inż. WOiAK SGGW, specjalizacja Rośliny Warzywne i Lecznicze
No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.