“Legendy zamków karpackich” Bartłomiej Grzegorz Sala, Paweł Zych

W kolejnej odsłonie cyklu „Bieszczady na kartach książek” przyglądam się publikacji nie odnoszącej się stricte do Bieszczad, ale do całych Karpat. „Legendy zamków karpackich”, jak sama nazwa wskazuje, to zbiór ludowych i literackich podań związanych z zamkami w takich miejscowościach jak m.in. Lesko, Sanok czy Odrzykoń, opracowanych przez Bartłomieja Grzegorza Salę i bogato ilustrowanych przez Pawła Zycha.

„Legendy zamków karpackich” to publikacja, która nie tylko cieszy oko – wyjątkowa grafika na okładce, jakość wykonania książki, ilustracje w środku – ale również zachwyci miłośników polskich gór, ponieważ zawiera aż 65 legend i podań z terenów całych Karpat. Od Cieszyna aż po Sanok. Ciesząc przy okazji różnorodnością typów legend, ponieważ znajdzie się coś dla fanów księżniczek, czarownic, duchów ale i działań zbrojnych, szlachty i żołnierzy.

Autor książki jest historykiem i etnografem, dlatego też oprócz zebrania legend, opatrzył je komentarzem, wskazując na nawiązania do wydarzeń prawdziwych, sprostowania w przypadku niezgodności legendy z wydarzeniami autentycznymi lub też występujące tendencje i poglądy w danych czasach.

Podobnie jak w przypadku książki „Księga legend i opowieści bieszczadzkich” Andrzeja Potockiego, autor również postarał się o odpowiednią stylistykę przez co teksty czyta się wolniej, jednak odbiór jest nieporównywalnie ciekawszy. Pojawia się wrażenie baśniowości, co potęgują jeszcze występujący bohaterowie. Są to jednak w większości baśnie dla dorosłych.

„Legendy zamków karpackich” oceniam bardzo pozytywnie i polecam każdemu, kto lubi zanurzyć się w świecie baśni, jednocześnie nie tracąc gruntu pod nogami. Na wieczory takie jak choćby dzisiejszy jest to pozycja idealna. Natomiast, gdy zrobi się cieplej, historie te mogą stać się inspiracją do podróży po Karpatach i ciekawym uzupełnieniem do tego, co zostaniemy na miejscu.

No Comments Yet

Leave a Reply

Your email address will not be published.